Reklama

Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš, venku je 21.3 °C

Dnešek: Berlusconi ve filmu a respirátory až od čtvrtka

Zprávy z regionu

23.2.2021

Jan Procházka

Je tu úterý. Co se dnes bude dít?

Narozeniny dnes slaví hudebník Pavel Váně (*1949), psychiatr Jan Cimický (*1948), herečka Dakota Fanning (*1994), herečka Emily Blunt (*1983), bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko (*1954) a hudebník Brad Whitford (*1952).

Svátek má Svatopluk

Vláda po roce pandemie zjistila, že respirátory jsou v prevenci proti nemoci covid-19 účinnější, než roušky. V deset večer pak rozhodla, že oproti původnímu avizu budou povinné až od čtvrtka. 

Vláda také včera ubezpečila, že v neděli 28. února do Česka konečně dorazí testy pro školáky. Zda se však deváťáci a maturanti vrátí už v pondělí 1. března do lavic, se už žádný z ministrů neodvážil potvrdit ani vyvrátit. Školy, žáci, studenti i rodiče tak dál zůstávají v nejistotě.

Možná je ta správná doba, připomenout si, jak chutná moc. Metropol dnes streamuje stylový snímek Oni a Silvio. Nejúspěšnější italský režisér současnosti Paolo Sorrentino (Velká nádhera, Mládí) v něm přichází s velkolepým provokativním komediálním dramatem. Sorrentinův dvorní herec Toni Servillo tentokrát v hlavní roli ztvárňuje Silvia Berlusconiho – notoricky známého miliardáře, skandalistu, mediálního magnáta a dlouholetého předsedu italské vlády, jenž se proslavil zejména svým excentrickým způsobem života a zhýralými večírky, které svět zná pod označením „bunga bunga“... Pokud si taky myslíte, že jsme si sice všichni rovni, ale někteří jsou si tak trochu rovnější, určitě doporučujeme.

Ženský hlas znějící letní nocí pod hvězdným nebem - představa, která na konci dlouhých zimních měsíců zahřeje každého. Intimní zvuk kladívkového klavíru ženský hlas ještě více zjemní. Láskyplná hudba romantických skladatelů nás vrátí v čase do devatenáctého století do Francie plné vášně i obdivu k ženám a k přírodě… Moravská filharmonie na dnešní večer přichystala online koncert, během nějž zazní hudba skladatelů jako je Hector Berlioz či Charles Gounod. Nechte se přenést do úplně jiného světa!

Muzeum umění dnes nachystalo další část z dlouhodobéhu cyklu přednášek Ladislava Daniela. "Francouzský malíř Henri de Toulouse-Lautrec navázal malířskou technikou na impresionisty a v brilantní kresbě se poučil u Degase a Renoira. Stylovým cítěním se přiblížil secesi – Art Nouveau. Náměty čerpal z nočního života Paříže, divadel, cirkusů, varieté, tančíren, kaváren, barů, nevěstinců, ale i z dostihů. Přiléhavě vyjadřoval pařížskou atmosféru kolem roku 1900..." píše se v pozvánce. Sledovat můžete online.

"Zajít" můžete dnes i na hokej. V dohrávce 19. kola extraligy, bude Olomouc hrát s Litvínovem.

Mějte krásný den!