Z Hané až k Moravské bráně. Třídenní výlet plný chutí, historie i přírody
Střední Morava nabízí na malém prostoru překvapivě pestrou kombinaci zážitků. Během tří dnů můžete ochutnat místní pivo a tvarůžky, navštívit zámek, sestoupit do jeskyní a výlet zakončit na jednom z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Česku. S Olomouc Region Card navíc získáte více než 100 vstupů zdarma a řadu dalších slev.
Začít můžete u piva a tvarůžků
První zastávkou je Velká Bystřice a Pivovar TVARG, který spojuje pivovarnické řemeslo s výrobou Tvarglí a restaurací s letní zahrádkou. Kromě ochutnávky místních piv a tvarůžkových specialit můžete během exkurze nahlédnout také do výroby. Držitelé Olomouc Region Card mají vstup na exkurzi zdarma.
Z podzemí do pravěku
Další den můžete začít v Mladečských jeskyních. Prohlídková trasa vede systémem puklinových chodeb a dómů s krápníkovou výzdobou, jejichž dominantou je více než dva metry vysoký stalagmit Mumie. Jeskyně jsou významné také z archeologického hlediska – patří k nejvýznamnějším nalezištím pozůstatků pravěkého člověka ve střední Evropě. S ORC získáte zvýhodněné vstupné.
Po návštěvě podzemí se vydejte do Arboreta Bílá Lhota. Národní přírodní památka na ploše téměř tří hektarů ukrývá stovky druhů a kultivarů dřevin z Evropy, Asie i Severní Ameriky. K vidění jsou například japonské javory, magnólie, vilíny nebo vzácné sbírkové dřeviny. Vstup je s ORC zdarma.
Na závěr Helfštýn
Třetí den patří Moravské bráně a hradu Helfštýn. Jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Česku zaujme mohutnými hradbami, pěti branami a čtyřmi nádvořími. Historickou architekturu zde doplňují moderní ocelové a skleněné vyhlídkové lávky a plošiny. Helfštýn je známý také díky tradičnímu setkání uměleckých kovářů Hefaiston a dalším kulturním akcím. Pro držitele ORC je vstup na prohlídku hradu zdarma.
Výlet můžete zakončit v Přerově návštěvou ORNIS – Ornitologické stanice s expozicí Ptáci Česka a Muzea Komenského. Během tří dnů tak spojíte gastronomii, historii, přírodu i poznávání.
Více informací naleznete na Olomouc region Card – Turistická karta.
Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

DNES
Tipy na víkend: koncerty a festivaly, langoše, Noc s piráty z Karibiku i cyklovýlet za Kelty
Kultura
20.8.2026
Olomoucké |nejen| shakespearovské léto navštívilo přes 5 000 diváků. Úspěšný festival se do Letního kina Olomouc vrátí i příští rok
Zprávy z regionu
20.8.2026
Zakončete prázdniny ve velkém stylu! Ve Smetanových sadech se chystá Šantovka Family Day
DNEŠEK
20.8.2026



