Reklama

Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav, venku je 5 °C

Dnešek: Malé zvíře a povinné respirátory či nanoroušky

Tipy a názory

25.2.2021

Lenka Šimková

Pracovní týden se pomalu chýlí ke konci a před námi je čtvrtek. Jaký bude a co všechno přinese?

Narozeniny dnes slaví herečka a zpěvačka Markéta Procházková (*1986) a britská herecká dvojčata James a Oliver Phelpsovi (*1986), kteří prosluli jako dvojčata Weaslyovi v sérii filmů o Harry Potterovi. A připomínáme si též výročí narození spisovatele Karla Maye (*1842).

Svátek má Liliana

Od dnešní půlnoci platí nová pravidla pro povinnost nosit ochranu dýchacích cest na veřejných místech. Nově tak v provozovnách služeb, obchodech, zdravotnických zařízeních i ve veřejné dopravě musíme nosit respirátor kategorie FFP2 nebo KN95, nanoroušky či dvě chirurgické roušky na sobě. Děti od dvou do patnácti let nemusí nosit respirátor, měly by však mít chirurgickou roušku. Doma vyrobené látkové roušky od dnešního dne nebudou stačit. Dvě chirurgické roušky přes sebe jsou podle ministerstva zdravotnictví jen řešením na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si respirátor okamžitě pořídit. Pokud jej doma zatím nemáte a nevíte, kde jej koupit, tak se zkuste poptat v lékárnách nebo si zajděte na infostánek Galerie Šantovka, kde je možnost koupit respirátor FFP2 za 12 korun. Upozorňujeme však, že zde je možné koupit pouze jeden respirátor tohoto typu na osobu na den. Na zodpovědnost cestujících apeluje také Dopravní podnik města Olomouce, jelikož v tramvajích i autobusech bude výše zmíněné opatření rovněž platit.

Vláda bude dnes opět pokračovat v jednáních o zpřísnění koronavirových opatření v Česku. Na rozsahu opatření se ministři shodli už včera, dnes se kvůli nim opět sejdou s opozicí. Začátek zasedání se plánuje na 18:00. Podle dosavadních informací by se mohly uzavřít mateřské školy a doma by zůstali i prvňáci a druháci, kteří mají zatím povolenou prezenční výuku. Vláda také zvažuje omezení pohybu do určité vzdálenosti od bydliště, či cestování mezi kraji. Jasno by mělo být večer.

Pokud přemýšlíte, čím si dnešní den zpříjemnit, tak si můžete pustit třeba bláznivou komedii Po stopách něžného muže, kterou v minulém týdnu zařadilo do svého online repertoáru Divadlo Tramtarie. Komedie o hledání romanticky založených mužů, jejichž existence nebyla nikdy zcela prokázána, je k vidění na webu divadla a vybírat zde můžete i z dalších online inscenací.

Také kino Metropol pokračuje ve svém online programu a ve 20:30 si můžete pustit přenos komorního vystoupení audiovizuálního projektu Malé zvíře z žižkovského kina Aero. "Nezvykle intenzivní, trochu autorské čtení, trochu intimní koncert, trochu pozvání do krabičky zázraků. Nechte se přenést do magického světa Zvířete jménem Podzim a odkrývejte jeho melancholickou krásu vrstvu po vrstvě," láká část anotace. 

Hezký čtvrtek!