Reklama

Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav, venku je 4.2 °C

Dnešek: Země medu i talk show

Zprávy z regionu

4.3.2021

Jan Procházka

A máme tu čtvrtek! Co se dnes bude dít?

Narozeniny dnes slaví hudebník Ondřej Pivec (*1984), herečka Eva Vejmělková (*1969), cestovatel Steve Lichtag (*1954), dirigent Petr Vronský (*1946) a hudebník Chris Rea (*1954).

Svátek má Stela

Telegraph dnes nabídne další díl pořadu TTalk. Tentokrát si moderátoři Robert Runták a Radim Kašpar pozvali kunsthistorika a podnikatele David Vodu. Jak kloubí svou lásku k umění a práci kunsthistorika s vedením galvanické zinkovny? Kdy se můžeme těšit na jeho vlastní galerii? A jak se do jeho života promítá zájem o antroposofii a teosofii? I na tyto otázky přinese večer odpovědi.

"Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností..." tak zní anotace celovečerního dokumentárního debutu Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu. Dnes večer streamuje Metropol.

A závěrem jedna pozvánka na zítřek, abyste to náhodou neprošvihli. Tři zpívající básníci, tři velcí umělci, tři lidé. Tři různé kultury, osobnosti, osudy. Ač rozdílní v rámci jazyka, hudebního projevu i poezie textů, přesto existuje daleko více toho, co je naopak spojuje. Dnes již klasici, kteří se klasiky stát nechtěli, jako by promlouvali podobnou řečí.  Vysocký, Kryl, Brel. Tři nekompromisní bojovníci, z nichž se ani jeden nedožil padesátky. Moravské divadlo uvede exkluzivně online baletní představení Sólo pro tři online už v pátek 5. března 2021 od 20 hodin.