Reklama

Neděle 5. července 2020, dnes je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, venku je 23.3 °C

Dnešek: Václav Klaus i tanec v ulicích

Tipy a názory

25.6.2020

Jan Procházka

Pracovní týden se pomalu chýlí ke konci. Dnes je čtvrtek, co se bude v Olomouci dít?

Narozeniny dnes slaví herec Zdeněk Piškula (*1998), moderátorka Tereza Pergnerová (*1974), moderátor Václav Moravec (*1974) či hokejista Robert Reichel (*1971).

Svátek má Ivan

Bývalý prezident Václav Klaus byl vždy nesmírně literárně činný. Populární web Databazeknih.cz eviduje u jeho jména 75 autorství či spoluautorství. Není tedy překvapením, že na nedávnou situaci zareagoval exprezident a jeho institut novou publikací s názvem Karanténa: Přežije naše svoboda éru pandemie? Právě toto dílo přijíždí dnes představit do Olomouce. Mimo setkání se zástupci školství či lékaři ho večer čeká i beseda v Divadle na Šantovce. A po ní i autogramiáda. Ale pozor, místo je nutno rezervovat předem.

Cyrano z Bergeracu je slavnou postavou, olomouckému publiku navíc dobře známou díky nedávnému zpracování Moravského divadla. Co když se ale do tohoto titulu pustí slavný Playhouse ve West Endu? A do titulní role režisér Jamie Lloyd obsadí hvězdu, jakou je James McAvoy? Můžete posoudit dnes v Metropolu, který má na programu záznam této oceňované inscenace. 

Divadlo na cucky si na dnešek přichystalo opravdu mimořádný zážitek: performativní taneční procházku městem s názvem Suburbia. Dvě skupiny po patnácti účastnících vyrazí spolu s  jedním performerem na trasu městem. "Diváci jsou vedeni k tomu, aby znovu objevovali místa, která možná znají, a zažívali je novým způsobem. K tomu, aby ve všednosti objevovali nové a krásné a aby se sami stali divákem vlastního města a vlastní ulice. Přivítejme navrátivší se život v ulicích formou tanečního průvodu," lákají pořadatelé. Potřebujete jen chytrý telefon a sluchátka. 

Na Korunní pevnůstce dnes bude znít hudba. Moravská filharmonie přichystala večer slavných filmových a jazzových melodií. Zazní  hudba slavných tvůrců Johna Williamse (Star Wars) a Alana Silvestriho (Forrest Gump), známé jazzové melodie od George Gershwina a Joe Zawinula i temperamentní argentinské tango od Ástora Piazzolly. Provedou je dva soubory složené z hráčů Moravské filharmonie – ansámbl dechové sekce orchestru a komorní smyčcový orchestr. Za dirigentský pult se postaví šéfdirigent Jakub Klecker.

Tak krásný čtvrtek!