Reklama

Pondělí 23. září 2019, svátek má Berta, venku je 12.4 °C

Divadlo v neděli slavnostně zahájí novou sezonu

Kultura

30.8.2019

Autor: roc

Po dvouměsíční prázdninové přestávce se Moravské divadlo Olomouc chystá zahájit další sezonu. Nový divadelní rok již tradičně odstartuje galavečer, v němž kromě ukázek ze současného i budoucího repertoáru dojde na předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony 2018/2019. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 1. září od 19 hodin, večerem budou provázet členka činoherního souboru Jana Posníková a šéf olomoucké činohry Roman Vencl.

„Zahájení sezony je svátkem pro každého divadelníka, kdy se po prázdninách můžeme odpočatí vrátit na jeviště, abychom znovu přinášeli radost našim divákům. Rád bych popřál všem divákům sezonu plnou skvělých divadelních zážitků a mým kolegům mnoho energie a sil do celé sezony. Pro letošní divadelní rok jsme si též připravili několik novinek, které divákům představíme v dohledné době,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Kromě ukázek z inscenací uvedených v Moravském divadle v sezoně 2018/2019, jako jsou balet Bajadéra, muzikál Starci na chmelu či opera Její pastorkyňa, nabídne slavnostní večer i ochutnávky z připravovaných titulů. Hned v úvodu zazní předehra jediné Beethovenovy opery Fidelio, jejíž inscenaci uvedeme v červnu příštího roku.

Režie Slavnostního zahájení sezony se již pošesté ujme šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který si navíc letos přibere i funkci moderátora. „Bylo jasné, že moderátorskou štafetu pro letošek převezme nová členka činohry Jana Posníková. Když jsme k ní hledali vhodného sparingpartnera, tak jsem se sám nabídl, a to hned ze dvou důvodů - Janču dobře znám a máme velmi podobný smysl pro humor, takže stát celý večer na jevišti po jejím boku pro mě bude velkým zážitkem a moc se na to těším. Druhý důvod je možná překvapivý, ale opravdu je pro mě snazší zahájení vymyslet, zrežírovat a sám si ho i moderovat, protože už dobře znám veškerá úskalí a snad všechny nenadálé situace, které mohou během takového večera nastat,“ popsal Vencl. Jana Posníková má s moderováním řadu zkušeností a skutečnost, že bude na jevišti spolu se svým šéfem, ji určitě nerozhodí. „Roman je vtipný a pohotový, takže se upřímně těším. Navíc, když něco zkazím, můžu použít kouzelnou formuli: Tak to chtěl šéf, co jsem mohla dělat, že jo,“ sdělila s úsměvem Posníková.

Tradiční součástí slavnostního zahájení sezony je předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Mezi herci, zpěváky a tanečníky vybírají umělečtí šéfové jednotlivých souborů a ředitel divadla. V průběhu večera předá cenu rovněž primátor. Na některé z umělců čeká také cena diváků či rozhlasové ceny.

Mezi emeritní členy bude zařazena dlouholetá členka olomoucké činohry Hana Franková. Rodačka z Třince přišla do tehdejšího Státního divadla Oldřicha Stibora v roce 1974 a v činoherním angažmá působila více než čtvrtstoletí. Představila se ve více než stovce inscenací, namátkou Lucerna, Dům Bernardy Alby, Sestup Orfeův, Krásná Helena či Pygmalion. Do Moravského divadla se poté vracela jako host, například v inscenacích Faust či Mrzák inishmaanský.

roc

Reklama

Atelier Romantica

Katalog firem » Obchod » Květinářství

Informační leták: A1-eshop1_22375.pdf

Zveme všechny olomoucké tvořilky do specializované prodejny floristickým zbožím.

Máte rádi sušené a umělé květiny? Určitě si vyberete!

PRÁVĚ JSME ZLEVNILI

MAKOVICE ZELENÁ, SVAZEK 77,- KČ

SUŠENÝ LEN 110,-

Rádi pracujete s exotickými sušenými plody určenými na aranžování? Máme jich pro Vás spoustu!

Anebo si chcete pořídit krásný věnec na dveře? Vyrobíme jej pro Vás!

Vybírejte a nakupujte také on line v našem eshopu.
Ušetřete na poštovném, vyzvedněte si svou objednávku v naší prodejně zdarma!
Dobrá dopravní dostupnost - Olomouc, Nezvalova 1293/2A najdete na trase mezi hlavním nádražím a OC Šantovka.