Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Den lidí bez domova je tady! Přijďte si dát polévku a podpořit ty, kteří to potřebují

Zprávy z regionu

25.9.2023 aktualizováno 10.10.2023 08:00

Autor: Lenka Šťastná

Datum 10. října je v Olomouci spojeno s akcí Dobrého místa pro život s názvem Den lidí bez domova. Na této akci si za 100 korun dáte polévku, která bude servírována v misce vyrobené zrakově postiženými klienty Ergones, a ještě pomůžete Charitě Olomouc. ;)

Naše redakce bude opět prodávat! :) A kromě toho, že  vás zahřeje polévka, vám na památku zůstane krásná barevná miska! 

Foto: archiv redakce

Den lidí bez domova připadá každoročně na 10. října, což letos vychází na úterý a opět se tak můžeme těšit na polévky, které zahřejí dvojnásobně. Hřát nás bude i dobrý pocit, jelikož koupí polévky opět přispějeme potřebným. V ceně 100 korun je polévka, chléb a barevná keramická miska, kterou vyrábí lidé se zrakovým postižením z TyfloCentra Olomouc – sociální firmy Ergones. Pro letošní rok je připraveno 570 barevných misek. "Polévek by mělo být navařeno přes 600 porcí. Máme i nějaké misky z loňska a budeme mít připravené i plastové misky, pokud by byl nedostatek těch keramických. Samozřejmě platí, že kdo bude chtít, může dostat polévku i do vlastní nádoby a sníst si ji až doma. Ovšem je za stejnou cenu, takže si může k polévce přibalit i keramickou misku," říká za organizátory Dalibor Křepský. 

Polévky na akci zdarma dodávají místní restaurace, misky si předem v sociálním podniku kupují firmy, aby podpořily tyto zaměstnance a díky tomu má keramická dílna Ergones práci na celý rok a lidé se zrakovým postižením uplatnění na trhu práce. Letos se můžeme těšit na krásných devět druhů polévek od různých společností. "Polévky pro nás letos uvaří Bistro Paulus, Farmak Gastro, Aquapark Olomouc, Ristorante Pollo, Kozlovna M3, Central Park Flora, Olomoucká Jízdárna, Bistro No66 a Dětský domov Šance," vyjmenovává Dalibor Křepský. Výrobu misek letos sponzorovali Navara foto, Bistro Paulus, OXFORD jazyková škola, NB OILTEC, WTC Písečná a Allianz.

Prodej odstartuje tradičně v 11 hodin na Horním náměstí a bude probíhat až do vyprodání. Pochutnat si tentokrát můžete na kulajdě, gulášové, zelňačce, frankfurtské, fazolové či dýňové, v nabídce bude také valašská kyselica s klobásou, čočková s párkem nebo bezlepková batátová polévka. Polévky tradičně prodávají zástupci olomouckých firem, známé osobnosti, sportovci, herci ale i redaktoři. Naše redakce bude již tradičně u toho, přijďte udělat dobrou věci i vy! ;)

Veškerý výtěžek z prodeje polévek půjde na pomoc olomoucké Charitě na plnění jejich projektů, zejména pak na projekt Kup oběd. Kromě koupě charitativní polévky můžete potřebným přispět i jiným způsobem. Stejně jako každý rok bude možnost přinést na akci některé trvanlivé potraviny. "Je vyhlášen Rok luštěnin, takže každý, kdo bude chtít, může přinést jakékoliv množství luštěnin a odevzdat je do krabice olomoucké Charity," dodává závěrem Dalibor Křepský.