Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 13.9 °C

Čtyři premiéry i zbrusu nová pohádka. Divadlo Tramtarie se chystá na zahájení již 19. sezony

Kultura

7.9.2022

red

Divadlo Tramtarie vstupuje do své 19. sezóny. Po vydařeném létě a rekordní návštěvnosti open-air festivalů Tramtarie doufá, že nadcházející sezóna v divadle bude neméně úspěšná. A nenechává nic náhodě. Diváci se mohou těšit na 4 premiéry inscenací pro dospělé a jednu novou divadelní pohádku.

Na začátek sezóny připravuje divadlo autorskou pikantní komedii o manželských vztazích. Režie se ujala hostující režisérka Hana Marvanová, která už má s Divadlem Tramtarie své zkušenosti. Pod její režií vzniklo v Tramtarii konverzačního drama Nebezpečné známosti.

"Nová inscenace vypráví příběhy čtyř zcela odlišných párů. Čtyři povídky o zdánlivě ideálních manželstvích, ve kterých ovšem něco schází... jak po společných letech nastartovat vzájemnou touhu? Povídky jejichž ústředními motivy jsou křehkost lidských vztahů a úsměvné sexuální libůstky jsou skvělým materiálem pro zábavnou a překvapivou divadelní inscenaci," uvedla Marvanová. Premiéru této autorské komedie volně inspirované filmovou předlohou Malá smrt uvede divadlo v říjnu.

A ani další premiéra na sebe nenechá dlouho čekat. Ještě na podzim se diváci mohou těšit na adaptaci kultovní Války Roseových. V režii Vladislava Kracíka se může tramtarijní divák těšit na pořádnou dávku černého humoru.

Žánrová skladba na letošní sezónu je podle Vladislava Kracíka, uměleckého šéfa souboru, více odlehčená, než bývá v Tramtarii obvyklé. "Rozhodli jsme se, že na nelehkou dobu, kterou žijeme, budeme v Tramtarii reagovat humorem. Na náš repertoár tak zařadíme víc komedií, protože věříme, že smíchu a nadhledu je zkrátka třeba. Jak pro nás, tak pro naše diváky," uvedl Kracík.

Láska, sex a internety

Tři mušketýři

Foto: Divadlo Tramtarie

Divadlo Tramtarie bude letos poprvé spolupracovat i s úspěšnou režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou. Ta má na svém kontě řadu úspěšných projektů, jako je Šikmý kostel v Divadle Petra Bezruče nebo Rok na vsi a Dům Bernardy Alby v Moravském divadle Olomouc. V Tramtarii se ujme režie autorského Kabaretu o tlustých ženách.

Na závěr sezóny plánuje divadlo adaptaci klasické Shakespearovy tragédie Král Lear. Avšak v tramtarijním stylu mohou diváci očekávat opět především pobavení.

Tramtarie má v repertoáru řadu pohádek pro malé diváky. V této sezoně mezi ně přibude další, opět z pera uměleckého šéfa souboru Vladislava Kracíka, s názvem O princezně fotbalistce první. Jak název napovídá, půjde o sportovní pohádku, která by měla dětem mimo jiné připomenout, že hýbat se je zábava a sport že by měl být součástí jejich života.

Divadlo Tramtarie se za uplynulých 18 let stalo pevným bodem na poli olomoucké kulturní scény. "Máme za sebou úspěšnou sezónu, během které k nám do divadla ve Slovanském domě zavítalo před 8 tisíc diváků. Dalších 7 tisíc se na nás přišlo podívat během letních festivalů. V červnu to byl festival Tramtarie open-air na Korunní pevnůstce a následně v srpnu pak Olomoucké nejen shakespearovské léto na Konviktu," uvedla Vlasta Pechová, mluvčí Divadla Tramtarie.

Divadlo doufá, že nadcházející sezóna bude stejně tak úspěšná, jako byla ta uplynulá. Ta divákům nabídla 4 nové inscenace Láska, sex a internety, Amélie z Hejráku, Dealeři a Tři mušketýři. Vedle zmíněných loňských premiér jsou v nabídce Divadla Tramtarie i další inscenace, jako Tři sestry, Nebezpečné známosti, Hřeben Bruce Willise nebo Na Větrné hůrce.