Reklama

Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka, venku je 4.1 °C

Cílová rovinka Nikiho Laudy. Divadlo Tramtarie chystá další premiéru

Kultura

22.10.2019

Autor: red

Divadelní poctu nedávno zesnulé legendě závodů Formule 1 uvede Divadlo Tramtarie jako svou druhou premiéru v sezoně v režii hostujícího Pavla Gejguše. Inscenace Cílová rovinka Nikiho Laudy připomene pozoruhodný život muže, který dvakrát přežil svoji smrt, muže, který byl označován za nejrychlejšího jezdce planety. V hlavní roli se představí Václav Stojan. Premiéra se uskuteční 5. prosince v Divadle Tramtarie.

Foto: Andrea Simperová

Niki Lauda se stal ikonou především kvůli nešťastné nehodě, při které málem uhořel. Tenhle muž, který formule miloval, se však záhy vrátil na trať, aby pokračoval v závodění. Jeho život skýtá celou řadu dalších pozoruhodných událostí a obsahuje více než jen burácení motorů. Byl mužem, který bojoval až do konce, a i když častokrát spadl, zase vstal. Razil si cestu navzdory velkému tlaku okolí a dokázal stát za svým. Aby se stal šampionem, hodně riskoval. Bojoval s tlakem médií, absurditou uvnitř stáje Ferrari, hrál vysokou hru...

Pohnutý životní příběh Nikiho Laudy obsahuje pestrou paletu emocí, od humoru a velkých zvratů, přes euforii na stupních vítězů, kde se pokřik fanynek mísí s výstřiky šampaňského, po propady, dluhy, hazard se smrtí a bláznivou touhu být nejrychlejší. Je to také příběh o rivalitě i přátelství. O tom, jak se postupně naplňoval zdánlivě bláhový sen jednoho mladého muže z dobré rodiny, který toužil stát se závodníkem.

V roli svérázného závodníka, kterému přezdívali "Computer", uvidíme Václava Stojana. Jeho životní partnerku Marlenu ztvární Barbora Šebestíková. Hlavního Laudova rivala Jamese Hunta zahraje hostující herec Moravského divadla Olomouc Marek Pešl.

"Niki Lauda. Toto jméno mi utkvělo přesto, že jsem nikdy nebyl fanouškem motoristických sportů. Vím jen, že když jsem v raném dětství jezdil s angličáky po koberci nebo pískovišti, proznívalo kolem. Z úst táty, strejdů, ostatních kluků. Letos v květnu proběhla médii vlna o jeho smrti a noviny se černily palcovými titulky. Pro mě zemřel člověk s mimořádným osobním příběhem, který stojí za ohlédnutí. A nemusíte být zrovna fandy Formule 1, aby vás ten silný příběh oslovil," přibližuje režisér inscenace Pavel Gejguš.

"Hlavním tématem inscenace je jeden lidský život na přelomu 20. a 21. století, který rozhodně není černobílý. Život, který se neustále mění, který přináší radosti i strasti, naděje i beznaděje, výhry i četné  prohry. Sedmdesátiletý život Nikiho Laudy budeme vyprávět jako výjimečný příběh odhodlání a nezlomnosti člověka v překonávání těžkých překážek, které život dřív nebo později přinese každému z nás, ať už bychom žili v kterékoliv době," říká umělecký šéf Tramtarie Vladislav Kracík.

Cílovou rovinku Nikiho Laudy bude Divadlo Tramtarie uvádět jako večerní představení pro dospělé publikum i jako školní představení pro studenty ZŠ a SŠ.

Foto: Andrea Simperová

Text a režie: Pavel Gejguš
Dramaturgie a spolupráce na textu: Vladislav Kracík
Scéna a kostýmy: David Janošek
Hudba: Michal Sedláček
Projekce: Jiří Neděla
Premiéra: 5.12.2019 v Divadle Tramtarie