Reklama

Úterý 21. května 2019, svátek má Monika, venku je 16.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Cenu města dostane hudebník Pachman i malíř Hastík

Zprávy z regionu

19.3.2015

Autor: Jan Procházka

Ceny města se letos odehrají ve staronové podobě: po několika letech se ve střízlivější podobě vrací do prostor Klášterního Hradiska. A známá už jsou i jména laureátů: je mezi nimi hudebník Richard Pachman, vědec Radek Zbořil, malíř Jiří Hastík či mecenáška Geraldine Back.

Foto: Jan Procházka

Ceny města se letos promění. Noví radní jim vrací starou tvář. Ceremoniál se tak 21. května odehraje v prostorách Kláštěrního Hradiska, odkud se před pár lety přesunul do Moravského divadla. Známá už jsou i jména letošních laureátů. “Cenu dostane fyzikální chemik Radek Zbořil, hudebník a skladatel Richard Pachman, malíř a teoretik výtvarného umění Jiří Hastík a představitelka ekumenické nadace Stiftung Haus der Action 365 paní Geraldine Back. Tyto osobnosti byly letos vybrány jako nejvhodnější pro udělení Cen města Olomouce,” představil primátor Antonín Staněk. Každá z osobností je podle něj ve svém oboru kapacitou. “S výjimkou paní Geraldine Back se jedná o Olomoučany, ovšem i tuto německou dámu k Olomouci váže silné pouto. Paní Back brzy po revoluci coby představitelka ekumenické nadace navázala kontakty s Olomoucí. Každoročně hradila pobyt patnácti studentů z Univerzity Palackého na letní škole v německém Frankfurtu, v roce 1997 zajistila okamžitou finanční pomoc olomouckým rodinám, postiženým ničivou povodní,“ popsal jednu z navržených osobností náměstek primátora Pavel Urbášek.
Udělovat se bude i tradiční cena za počin roku. Tu si odnese kolektiv Sluňákova v čele s jeho ředitelem Michalem Bartošem a současně i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. “Cenu si podle radních zaslouží za vybudování unikátní galerie v krajině, nazvané Dům přírody. Tato ojedinělá krajinná galerie je tvořena architektonickými díly různých renomovaných výtvarníků. “Jejím cílem je zvýšit vnímavost návštěvníků a kultivovat jejich vztah k přírodě,“ vysvětlil Pavel Urbášek. Druhým oceněným je rovněž kolektiv, tentokrát pod vedením Jana Vičara. Odborníci z Univerzity Palackého vydali v loňském roce obsáhlou monografii Hudba v Olomouci 1945 – 2013. Podobně rozsáhlá a kvalitně zpracovaná publikace této oblasti umění podle odborníků dosud chyběla. Jména musí ještě schválit zastupitelstvo. To se sejde už zítra.

Jan Procházka

Reklama

STUDIO HM

Katalog firem » Služby » Kosmetické a vizážistické salony

- Kosmetika a péče o pleť - Masáže a péče o tělo - Formování postavy a hubnutí - Make up, líčení a proměny - Řasy - Výživové poradenství a KetoDiet