Reklama

Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk, venku je 6.5 °C

Hlasujte v anketě Památka roku 2019. O prvenství se uchází zámek v Čechách pod Kosířem

Zprávy z regionu

6.9.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Anketa Památka roku 2019 připomíná čtrnáct architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy. A právě úcta k odborným znalostem a uměleckému a řemeslnému mistrovství těch, kteří o kulturní dědictví pečují, stála za vznikem ocenění Opera Historica. A mezi těmi, kdo usilují o toto prestižní ocenění, je i zámek Čechy pod Kosířem.

Foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

Hlasování probíhá do 30. září a vybírá se ze čtrnácti cenných architektonických objektů, které se podařilo za uplynulých 30 let zcela zrenovovat. Vítěz ankety bude vyhlášen na slavnostním předávání cen, které proběhne 3. října ve Španělském sále Pražského hradu. Bude mu udělena Cena ministryně pro místní rozvoj Opera Historica. O toto ocenění usiluje i zámek v Čechách pod Kosířem.

Čechy pod Kosířem
Zámek je v celé původní kráse přístupný od roku 2016. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektaru, jenž patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který  Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1871.

Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout opravenou oranžerii a pokochat se interiérem zářícím novotou. Autorem současné podoby oranžerie je architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého Ateliéru R. Navázal na její stavební vývoj, trvající sto šedesát let. Původním architektem byl Ignác Ullmann a na jeho výzdobě se měl údajně podílet i malíř Josef Mánes. Oranžerie funguje jako kavárna s občerstvením. Od podzimu roku 2016 v parku funguje minizoo s několika živočišnými druhy. Jako první se zde usadili pávi, letos přibudou kozy nebo ovečky, tedy zvířata, která si mohou děti pohladit.

Zámek prošel mnoha přestavbami. Podle odborníků je velmi hodnotné jeho spojení s historickým parkem, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Park anglického typu byl založen ve druhé polovině 18. století, jdou v něm vzácné dřeviny, vodní kanály i květinová zákoutí. 

Od roku 2008 je majitelem zámku a parku Olomoucký kraj, jeho správa je svěřena Vlastivědnému muzeu v Olomouci.

Hlasovat v celostátní soutěži o Památku roku 2019 můžete až do 30. září ZDE.