Boj o tržnici. Tři firmy chtějí zvelebit zanedbané místo v centru Olomouce - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 22. července 2025, svátek má Magdaléna, venku je 20.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Boj o tržnici. Tři firmy chtějí zvelebit zanedbané místo v centru Olomouce

Zprávy z regionu

11.11.2020

Pavel Vysloužil

Že je olomoucká tržnice už desítky let skvrnou na tváři města, na tom se shodne většina obyvatel i návštěvníků krajské metropole. Neopravená historická budova bývalých jatek, nevzhledné betonové pulty pro prodejce zeleniny a ovoce, stánky nevalného provedení, téměř nulové zázemí pro personál i nakupující. O radikální změně se mluví už léta, tentokrát ale město slibuje, že ji občané poznají ještě do konce volebního období v roce 2022. Nynější nájemce totiž poslal na radnici výpověď, a tak jí uvolnil ruce pro hledání nového provozovatele. Už nyní se do boje o podobu tržnice chystají hned tři společnosti, které chtějí ze zanedbaného místa vybudovat moderní zónu podobnou projektům třeba v Barceloně nebo Berlíně. Podaří se to konečně?

Co je dobré o tržnici vědět. Pozemky pod tržnicí a v jejím sousedství – parkoviště směrem k Šantovce – jsou ve vlastnictví města a patří k důležitým nezastavěným plochám na hranici historického jádra. Radnice je od roku 2008 pronajímá společnosti Tržnice Hopa, která je vlastnicky propojená například s Galerií Šantovka. Společnost od roku 2014 již třem politickým reprezentacím na radnici navrhla, že na svoje náklady přebuduje stávající území na moderní, architektonicky atraktivní prostor s krytou tržnicí, gastro zázemím, s odpočinkovou, kulturní a sportovní zónou (viz. vizualizace). Za investicí v řádech desítek milionů korun chtěla mít garanci dlouhodobého pronájmu.

Nahoře tržnice podle návrhu firmy Tržnice Hopa z roku 2015, dole vizualizace z letošního roku.

Od předchozích vedení radnice odpověď nepřišla a nynější reprezentace má o výběru budoucího nájemce jinou představu. „Opakovaně a bohužel neúspěšně jsme město vybízeli ke spolupráci. Nevidíme jinou cestu, než prostřednictvím výpovědi smlouvy vrátit pomyslný míček na stranu města,“ řekl jednatel společnosti Richard Morávek. Přesto je připraven se na rozvoji prostoru tržnice dál podílet, pokud radnice bude mít zájem. Zejména proto, že území navazuje na Galerii Šantovka a další prostory budované a připravované nové čtvrti.

Dalším klíčovým hráčem v oblasti je podnikatel Pavel Široký, který před půldruhým rokem koupil cihlovou budovu jatek v prostoru tržnice a připravuje ji pro rekonstrukci. I on chce ovlivňovat budoucí podobu celého areálu. „Ten, kdo vlastní budovu, by měl logicky udávat ráz i širšímu území,“ míní. Nechce se pouštět do opravy památky z přelomu 19. a 20. století, dokud nebude vyjasněn pronájem venkovní tržnice. Počítá s tím, že do projektu investuje desítky milionů korun. Také Široký chce po radnici, aby pronajala prostory právě jemu.

Majitel čeká, až bude jasno o pronájmu ploch na tržnici, do té doby stará jatka opravovat nebude.

Foto: Jan Procházka

A před pár týdny se přihlásil třetí zájemce. Do areálu tržnice by rád nastěhoval svůj projekt Contayner další olomoucký podnikatel Jaromír Zavřel. Ten na začátku prázdnin představil vizi kulturního a kreativní centra s divadly, kiny, galeriemi, prostory pro street art, gastro a další aktivity. S tržištěm s ovocem a zeleninou tehdy projekt nepočítal. Zároveň vybídl město, aby mu pro jeho nápad nabídlo nějaké pozemky. Nakonec požádal i o prostor nynější tržnice.

Projekt Contayner - na tržnici, autobusovém nádraží, nebo někde jinde? 

Všichni tři zájemci se nechali inspirovat tržnicemi a centry v zahraničí – například v Barceloně, Bratislavě, Berlíně či Londýně. Takže se máme na co těšit. Snad. Město totiž pronájem nedá nikomu z nich jen tak. „Na nájemce tržnice vyhlásíme koncesní výběrové řízení, protože nám zákony neumožňují jiný postup,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán. Radnice si nechala zpracovat územní studii, aby nastavila parametry pro budoucího provozovatele tržnice, protože mu nechce nechat při přestavbě území úplně volnou ruku. Mimo jiné požaduje v místě zachovat tržiště s ovocem a zeleninou. Důležité slovo budou mít na okraji přísně chráněné městské zóny také olomoučtí památkáři, jejichž tvrdý přístup k investorům je známý po celém Česku.


„Byl bych velmi nerad, aby kvůli přehnaným podmínkám či politickým tahanicím nakonec podnikatelé ztratili zájem, což už se nám bohužel stalo,“ říká náměstek Pelikán.

Palác Morava

Prostor na okraji městské památkové rezervace budil emoce již v roce 2002, kdy přišla do Olomouce společnost D.A. Engineering s projektem multifunkčního obchodního a zábavního centra s celkovou plochou 14000 metrů čtverečních. Část prostoru tržnice se měla změnit v Palác Morava. Tehdejší zastupitelstvo prodej pozemků pro stavbu posvětilo, ale vlna odporu obyvatel včetně petic a demonstrace nakonec přinutila investora od projektu odstoupit.

I když se podnikatelé poperou s nastavenými mantinely a památkáři budou v dobré náladě, nemusí to nutně znamenat, že se nové tržnice dočkáme v plánovaném termínu. Pelikán přiznává, že město nemá každý den na stole desetimilionové investiční nabídky několika soukromých firem do městského majetku, všichni podnikatelé však podmiňují finanční účast dlouhodobými pronájmy, minimálně 20 až 30 let. 

To se však nelíbí opozici, která chce areál tržnice pronajmout maximálně na deset let. Už několik let tvrdí, že je potřeba udělat pro prostor tržnice i sousedního autobusového nádraží architektonickou studii, která by komplexně řešila celé území. Město ale stejně nemá v kase peníze na žádné větší investice. „Byl bych velmi nerad, aby kvůli přehnaným podmínkám či politickým tahanicím nakonec podnikatelé ztratili zájem, což už se nám bohužel stalo,“ uzavřel Pelikán. Přesto věří, že na jaře roku 2022 otevře tržnici v plné parádě nový nájemce.