Reklama

Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka, venku je 2 °C

Ať je vám v novém roce do tance! Filharmonie povzbudí posluchače novoročním online koncertem

Kultura

29.12.2020

roc jap

Moravská filharmonie Olomouc vkročí do nového roku zvesela – a dobrou náladu slibuje přenést i na své posluchače. V Novoročním online koncertu nabídne známé taneční melodie z různých koutů světa. Naladit se optimisticky na rok 2021 mohou diváci hned 1. ledna od 16 hodin, a to prostřednictvím streamu na webu a facebooku. Záznam pak bude k dispozici i na YouTube kanálu filharmonie.

Jak sledovat?

Video bude k dispozici na YouTube kanálu Moravské filharmonie.

Podívat se na něj můžete také na Facebooku.

Premiéra je 1. ledna 2021 v 16 hodin.

Současná epidemiologická situace klade před dramaturgii orchestru nemalé výzvy. Na pódiu se totiž nesmí potkat mnoho hráčů naráz a hrát mohou jen v určitých skupinách. Překážku však Moravská filharmonie překonala naprosto důstojně a na Nový rok nabídne navzdory všem omezením kvalitní, pestrý a optimistický program. „Protože v současné době podléhá cestování mnoha omezením, vezmeme naše diváky na hudební cestu kolem světa. Zazní známé tance z jeho různých koutů – polka, valčík, uherský či slovanský tanec a další, mimo jiné i jazzově laděné skladby,“ zve posluchače Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera se o slavnostní atmosféru postarají komorní soubory Moravské filharmonie: Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr.

S Američanem Georgem Gerschwinem se posluchači ocitnou v ulicích rušné Paříže 20. let minulého století. Hudebníci zabrousí i do brazilských melodií a rytmů – zazní jeden z nejhranějších a nejoblíbenějších koncertů pro marimbu od Neye Rosaura. České (respektive slovanské) barvy bude hájit Antonín Dvořák se Slovanskými tanci, publikum roztančí také notoricky známý valčík z oblíbeného baletu Coppélia. Johan Strauss ml. prý měl rád humor, svědčí o tom i jeho mezi posluchači velmi oblíbená Pizzicato Polka a Tritsch-Tratch Polka, které celý program zvesela uzavřou.

Rok 2020 se přitom pro spoustu oblastí života zrovna vesele nevyvíjel. Moravská filharmonie Olomouc pojala novou situaci jako výzvu a v dobách striktních omezení a nemožnosti koncertovat naživo přichází ke svému publiku pravidelně alespoň prostřednictvím online přenosů. I Novoroční koncert, který uvede primátor Olomouce, Miroslav Žbánek spolu s ředitelem filharmonie Jonášem Harmanem, provede orchestr pro své posluchače v online verzi. „Tradiční Novoroční koncert zazní po mnoha letech skutečně přesně 1. 1. 2021 už v 16 hodin tak, jak bylo původně v plánu, aby lidé po koncertu v Redutě mohli přejít na olomoucké Horní náměstí a prodloužit si slavnostní večer podívanou na novoroční ohňostroj, uvádí Jonáš Harman, a uzavírá, „plány se změnily, ale Novoroční koncert přesto odehrajeme – a díky přenosu dokonce doma u našich posluchačů. Chtěli bychom jim tak touto cestou poděkovat za přízeň v letošním náročném roce a s nadějí vyhlížíme rok 2021. Pevně věříme a těšíme se, že se brzy opět všichni u nás v Redutě setkáme tváři v tvář na živém koncertu.“

Program

Antonín Dvořák / arr. Patrick Clements

Slovanský tanec č. 8 g moll op. 46 – Furiant (Presto) pro dechový ansámbl

Antonín Dvořák / arr. Jan Valta

Slovanský tanec č. 2 e moll op. 72 – Dumka (Allegretto grazioso) pro smyčcový orchestr

Johannes Brahms / arr. Onřej Moťka

Uherský tanec č. 5 g moll pro dechový ansámbl a bicí

Petr Iljič Čajkovskij 

Valčík ze Serenády C dur, op. 48 pro smyčcový orchestr

Richard Strauss

Gavota ze Suity B dur op. 4 pro 13 dechových nástrojů

George Gershwin / Daniel Guyot

Američan v Paříži pro žesťový ansámbl a bicí

Ney Rosauro

věta z Koncertu pro marimbu a bicí nástroje op. 12

Léo Delibes / arr. Jirka Kadlec

Valčík z baletu Coppélia pro housle a smyčcový orchestr

Camille Saint-Saëns / arr. Jamin Hoffman

Bacchanale z opery Samson a Dalila pro smyčcový orchestr, klavír a bicí 

Edvard Grieg / arr. David Marlatt

Anitřin tanec ze suity Peer Gynt op. 46 pro žesťový ansámbl a bicí

Johann Strauss ml.

Pizzicato Polka pro smyčcový orchestr

Johann Strauss ml. / arr. Ondřej Moťka

Tritsch-Tratsch Polka op. 214 pro dechový ansámbl a bicí


Účinkují:
Antonín Hradil – koncertní mistr MFO
Ladislav Bilan ml. – marimba
Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent