Reklama

Pondělí 20. května 2019, svátek má Zbyšek, venku je 14 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Americký jazzový kytarista Al Di Meola míří do Olomouce. Koncert v Redutě slibuje silný zážitek

Kultura

21.11.2018

Autor: red

Hrál s Paulem Simonem, Carlosem Santanou, Chickem Coreou a s kytaristy Johnem McLaughlinem a Paco de Luciou natočil jedno z nejprodávanějších živých alb v historii. Řeč je o americkém kytaristovi Al Di Meolovi. Držitel ceny Grammy a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine v kategorii Nejlepší jazzový kytarista zahraje 20. března 2019 v Olomouci. V Redutě představí nové album Opus. Koncert pořádá agentura BRC Promotion. Vstupenky v ceně od 699 korun jsou k dostání v síti Ticketportal.

Americký jazzový kytarista Al Di Meola působí na hudební scéně čtvrtou dekádu, má za sebou velké úspěchy, pro řadu muzikantů se stal vzorem. I přesto se s novým albem Opus nebojí začít znovu. "Nové album mě charakterizuje více jako skladatele/kytaristu, než kytaristu/skladatele. Současně představuje nové období mého života. Poprvé jsem skládal s takovou radostí, která pramenila z nádherného vztahu s mojí ženou a naší malou dcerou. Má rodina mě inspiruje každý den a já věřím, že se to odráží i v mé hudbě," prozrazuje Al Di Meola před olomouckým koncertem. V této náladě podle něj vzniklo jedenáct skladeb, kde se opět míchá jazz s rockem a world music. Ve třech z nich mu byl partnerem kubánský klavírista Kemuel Roig. Právě ten ještě společně s akordeonistou Fausto Beccalossim Al Di Meolu v Olomouci doprovodí.

Přední světový kytarista Al Di Meola zaznamenal raketový vzestup v 70. letech 20. století díky hraní ve skupině Return to Forever, kterou vedl Chick Corea. S kytaristy Johnem McLaughlinem a Paco de Luciou nahráli jedno z nejprodávanějších živých alb v historii Friday Night in San Francisco. Během své kariéry spolupracoval také s klávesistou Janem Hammerem, jazzovým houslistou Jean-Lucem Pontym, s baskytaristou Stanleym Clarkem a dalšími. Účinkoval také jako host na albu Paula Simona Hearts and Bones a koncertoval na turné s Carlosem Santanou.

V posledních letech se Al Di Meola věnuje spíše akustickým projektům. Posluchači si ho oblíbili zejména pro tangovou hudbu. Od roku 1991 interpretuje skladby zesnulého argentinského skladatele Astora Piazzolly, které lze slyšet například na albu Seduction for Solo Guitar z roku 2007. Naposledy se českému publiku představil loni v pražské Hybernii se skladbami dvojice John Lennon-Paul McCartney nebo právě již zmíněného Astora Piazzolly.

Koncert se uskuteční ve středu 20. března 2019 od 20:00 v Redutě. Vstupenky za 699 Kč, 999 Kč a 1299 Kč můžete zakoupit ZDE.