Reklama

Úterý 29. září 2020, svátek má Michal, venku je 10.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Tipy na jarní výlety: užijte si plavbu, trochu adrenalinu, šlápněte do pedálů, zajeďte na hrady a prozkoumejte taje jeskyní

Tipy a názory

17.3.2019

Zuzana Doleželová

Jaro je jako stvořené pro výlety s rodinou či přáteli! Podívejte se společně s námi, kam můžete vyrazit nejen v samotné Olomouci, ale také v okolí, které má rozhodně co nabídnout...

Zábava v centru města

PLAVBY OLOMOUC
Plavby: na základě rezervace
Kontakt:  www.plavbyolomouc.cz
I tento rok se můžete těšit na jedinečné plavby po řece Moravě. Zatím ještě plavby nebyly zahájeny, ale o tenhle zážitek byste se rozhodně neměli připravit, a tak sledujte Facebook Plaveb Olomouc, kde najdete všechny novinky a aktuality.

Foto: Jan Procházka

KAPRODROM
Adresa: za ulicí Andělská, Olomouc
Otevírací doba: denně 08:00-20:00
Kontakt: www.kaprodromklub.cz
Ideální tip pro celou rodinu. Tady zažijete nejen vzrušující chvíle při rybolovu, ale najdete tu i klid a odpočinek v přírodním areálu kousek od centra Olomouce. Pro nejmenší je zde lanové centrum, pískoviště a spousta dalších atrakcí. Dobré jídlo si můžete dát v restauraci, kde se pro vás připravují čerstvé ryby a jiné grilované speciality. A i když třeba nerybaříte, můžete využít houpačky, pétanque, stolní fotbálek a další.

OLOŠLAP
Jízdy Ološlapem: je třeba rezervace
Kontakt: www.oloslap.cz
Jestli toužíte po netradičním zážitku v centru města, nebo chcete vaše přátele seznámit s historickým centrem, oslavit narozeniny či se rozloučit se svobodou, pak je Ološlap skvělou volbou. Slouží také jako pojízdný pivní bar. Během jízdy tak můžete sledovat krásy města za doprovodu hudby a osvěžit se pivem z pivovaru Chomout.

Foto: www.oloslap.cz

PEVNOST POZNÁNÍ
Adresa:
17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky)
Otevírací doba: Po zavřeno; ÚT-PÁ 09:00-17:00; SO, NE 09:00-18:00
Kontakt: www.pevnostpoznani.cz
Pevnost poznání je interaktivním univerzitním muzeem, kde si zábavu najdou nejen děti, ale také dospělí. Díky neformálnímu přístupu ke vzdělávání je dnes Pevnost poznání velmi inspirativním prostředím. V muzeu je k vidění několik zajímavých expozic a za návštěvu rozhodně stojí také planetárium. V Pevnosti poznání se koná řada poutavých akcí během celého roku, děti mohou navštěvovat nejrůznější kroužky a příměstské tábory, které jsou tu pořádány. Pro veškeré informace o nejnovějších událostech či akcích sledujte web.

Foto: Jan Procházka

SEGWAY
Adresa: 28. října 11
Otevírací doba: denně 09:00-21:00 / doporučena rezervace
Kontakt: www.segway-olomouc.cz
Chcete poznat město trochu jinak? Vydejte se na zážitkové a poznávací projížďky centrem i po okolí s průvodcem na SEGWAY. "Pro všechny turistické projížďky nabízíme ZDARMA službu bezdrátového Audioprůvodce v sedmi světových jazycích. Pro skupiny 4-6 lidí je zde automatická sleva 20 % na všechny projížďky," říkají majitelé. Stojí to za jízdu!

Foto: Jan Procházka

MINIGOLF OLOMOUC
Adresa: areál LOKO, 17. listopadu 3
Otevírací doba: od března PO-NE 12:00-18:00; od dubna PO-PÁ 13:00-20:00, So-NE 10:00-20:00
Kontakt:  www.minigolfolomouc.cz
Minigolf se pyšní tím, že je atrakcí pro všechny od jednoho roku do stovky. Pokud si chcete užít s rodinou či partou přátel zábavu, ale zároveň máte soutěžního ducha, určitě sem zajděte. V případě nepříznivého počasí je výhodou to, že minigolf se hraje také v Olomouc City, a to po celý rok.

Foto: Jan Procházka

VETERAN ARENA 
Adresa: Sladovní 103/3
Otevírací doba: ZNOVU OTEVŘENO OD 30. 3.
Kontakt: www.veteranarena.cz
Muzeum historických automobilů je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé předválečné výroby, zejména Tatra, Wikov, "Zetka", Praga, Aero a Škoda. Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ a další. Ideální místo pro milovníky aut a historie.

PAINTBALL GAME OLOMOUC
Adresa: Tř. Míru 1
Otevírací doba: dle rezervace
Kontakt: www.pgo.cz
Tip pro všechny, kteří milují adrenalin. Paintballový areál je vybudován v prostorách Tereziánské pevnosti postavené v roce 1854. Díky dispozici pevnosti si můžete zahrát uvnitř ve dvou patrech, z čehož přízemí je kompletně nasvíceno. Dále si můžete zahrát venku na hřišti z vojenských beden nebo na travnatém hřišti s nafukovacími překážkami. Zábava zaručena.

Foto: Daniel Mazáč

Kam na výlet v okolí

ZOO OLOMOUC
Adresa: Darwinova 29, Svatý Kopeček
Otevírací doba: březen 09:00-17:00; duben-srpen 09:00-18:00
Kontakt: www.zoo-olomouc.cz
Zoo na Svatém Kopečku je oblíbeným cílem výletů zejména rodin s dětmi. Místní zoologická zahrada patří k těm nejhezčím. Rozprostírá se v příjemném, zalesněném prostředí a v současnosti chová téměř 1800 kusů celkem 380 druhů zvířat. Nabízí možnost prohlídky vzácných druhů živočichů v šesti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo unikátní, 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž (nic pro slabé nátury). Ráj pro děti i dospělé. Připravte se, že tu nějakou dobu strávíte...

Foto: Jan Procházka

LANOVÝ PARK VEVERÁK
Adresa: 100 m za východem ze ZOO
Otevírací doba: duben-květen SO, NE, svátky 10:00-17:00
Kontakt: www.veverak-kopecek.cz
Lanový park se nachází 100 metrů od východu ze ZOO za dětským hřištěm. Nabízí celkem 47 překážek rozdělených do třech tras (DĚTSKÁ, JUNIOR, ZÁKLADNÍ) určených nejširší veřejnosti – dětem od 100 cm výšky, mládeži, dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům a všem, kteří chtějí zažít nevšední dobrodružství v korunách stromů. Nově vybudovaná DĚTSKÁ trasa je vybavena speciálním systémem jištění a je určena pro děti již od 100 cm.

Foto: Jan Procházka

RESORT HRUBÁ VODA
Adresa: Hrubá Voda
Otevírací doba: 10:00-16:00
Kontakt:  www.hrubavoda.cz
Asi 22 kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku, najdete areál, kde je snad všechno, co potřebujete k dokonalé relaxaci. Je tu bobová dráha, dětské hřiště, minigolf, lukostřelecká aréna, disc-golf, víceúčelové hřiště, speciální Kamzíkova stezka mezi stromy, saunový svět, privátní wellness i ubytování. Dají se odtud také pořádat zajímavé výlety do okolí. Celý areál je dobře dostupný jak autem, tak vlakem.

Foto: Jan Procházka

SKI AREÁL HLUBOČKY
Adresa: Školní 126, Hlubočky
Otevírací doba: info o provozu bobové dráhy sledujte na webu
Kontakt: www.skiarealhlubocky.cz
Ač název areálu napovídá, že o zábavu je v Hlubočkách postaráno zejména v zimě, opak je pravdou. Najdete tady jedinou bobovou dráhu podobného typu na Moravě. Ale pozor, za deště se nejezdí!

Foto: Jan Procházka

DOUBRAVSKÝ DVŮR
Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka 
Otevírací doba: PO-SO 09:00-17:00
Kontakt: www.doubravskydvur.cz
Statek Doubravský Dvůr se nachází nedaleko Litovle a navazuje na více než 400 let starou tradici zemědělského hospodaření. Od roku 2013 je součástí statku, na němž se chovají krávy holštýnského plemene, minimlékárna s vlastní prodejnou. Vzniklo tu i příjemné zázemí pro návštěvníky v baru na Dvorku, kde si můžete vychutnat dobrou kávu i s domácí zmrzlinou. Lze domluvit i prohlídka statku - a to jak zážitková pro děti, školní výlety, tak komentovaná prohlídka pro dospělé.

S-PORT VÉSKA
Adresa: Véska 91, Dolany
Kontakt: www.s-port.cz
Leží v krásném přírodním prostředí zasazeném na úpatí Oderských vrchů. V těsném sousedství se nachází místní sportovní areál, který zahrnuje golfové hřiště, tenisové kurty, víceúčelové hřiště, krytou halu a další aktivity. Ideální místo pro aktivní trávení volného času pro celou rodinu. A po aktivním odpočinku může následovat relax ve wellness.

Foto: Jan Procházka

HANÁCKÉ SKANZEN
Adresa: Příkazy 54
Otevírací doba: březen-duben: možno po předchozí telefonické objednávce; květen: 10:00-16:00 (jen víkendy a svátky)
Kontakt: www.skanzen-prikazy.cz
Skanzen láká na běžné komentované prohlídky, dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce, v létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty, filmové projekce, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. Zážitek dotvoří příjemná Hospůdka U Berana.

LOVECKÁ CHATA
Adresa: Vodní 6, Horka nad Moravou 
Otevírací doba: duben-září ÚT-NE 10:00-19:30
Kontaktwww.naloveckou.cz
Lovecká chata v Horce nad Moravou je oblíbeným výletním místem se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce a  širokou nabídkou volnočasových aktivit. A co je fajn - mají tu i jízdárnu, takže se vy i vaše děti můžete povozit na koních.

SLUŇÁKOV
Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Kontakt: www.slunakov.cz
Sluňákov je přesně tím místem, kam se vypravíte, když si chcete odpočinout od civilizace. V moderní nízkoenergetické budově se můžete ubytovat, konají se u také akce pro celé rodiny, například ekologické večery, tábory, také zajímavé programy či aktivity zaměřené environmentálně.

Foto: Jan Procházka

PLAVBY PŘEROV
Plavby: na základě rezervace
Kontakt: www.plavbyprerov.cz
OLOLOĎ Kordulka nabízí výletníkům i místním doposud nepoznaný pohled na historickou část města z říční hladiny. Kromě pětačtyřicetiminutové poznávací plavby historickým Přerovem si můžete objednat i hodinovou soukromou plavbu. Loď může vyplout s minimálně 5 osobami na palubě. Přístaviště se nachází u Centra Mlýna.

Foto: Hana Žáčková

HRAD SOVINEC
Adresa: Sovinec, okr. Bruntál
Otevírací doba: duben ÚT-NE 09:00-16:00; květen-září ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.akce.sovinec.cz
Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, asi 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Nabízí zajímavou podívanou nejen milovníkům historie, ale o víkendech se tu konají skvělé akce pro celé rodiny. Sledujte proto web, ať vám nic neuteče. :)

HRAD BOUZOV
Adresa: Bouzov 8
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz
Úžasnou podívanou nabízí také Bouzov. Romantický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů. Stojí za návštěvu. ;)

ZÁMEK PLUMLOV
Adresa: Zámecká 99
Otevírací doba: duben víkendy a svátky 13:00-18:00; květen víkendy a svátky 10:00-18:00; červen denně mimo pondělí 10:00-18:00
Kontakt: www.zamek-plumlov.cz
Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna. Je zajímavý nejen svou historií, ale návštěvníky potěší také akce, které se tu přes léto konají. Sledujte zde, ať víte, kdy na zámek vyrazit.

Plumlov

Foto: Petr Školař

STÁTNÍ HRAD ŠTERNBERK
Adresa:
Horní náměstí 6
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu, sledujte web
Kontakt: www.hrad-sternberk.cz
Státní hrad Šternberk se nachází nedaleko Olomouce a nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou. Původně obranné středověké sídlo ze 13. století s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. 

Foto: www.hrad-sternberk.cz

ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa:
Mánesova 1
Otevírací doba: duben 09:00-16:00 (víkendy a státní svátky); květen-září ÚT-NE, svátky 09:00-17:00
Kontakt: www.zamekcechy.cz
Klasicistní zámek obklopený parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Zámek stojí za návštěvu!

Foto: Archiv zámku

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ
Adresa:
Slavětín u Litovle
Otevírací doba: březen PO-PÁ vstup v 10:00 a ve 13:00; duben ÚT-NE 09:00-15:00; květen-červen ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.caves.cz
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a pevnou obuv.

Foto: Martin Koudelka, Správa Javoříčských jeskyní

MLADEČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Mladeč
Otevírací doba: březen po dohodě; duben ÚT-NE 09:00-15:00; květen-červen ÚT-NE 09:00-16:30
Kontakt: www.caves.cz
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. I tady platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv.

Foto: Alexandr Komaško

Ať už se rozhodnete strávit den v Olomouci, nebo se s přáteli či rodinou vydáte za hranice města, užijte si společné chvíle naplno. Jaro může být kouzelné!