O víkendu se otevřou památky, mnohé z nich zdarma - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 28. prosince 2025, svátek má Bohumila, venku je 0.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

O víkendu se otevřou památky, mnohé  z nich zdarma

Tipy a názory

11.9.2009

Autor: brk

O víkendu se bude především slavit. Slaví památky po celé Evropě, jenom v Olomouckém kraji bude veřejně přístupných v rámci dnů Evropského dědictví zhruba 100 objektů a institucí. Své slavnosti zároveň pořádá i město Litovel. V sobotu má svůj den i první pomoc a v Mrsklesích se otvírá nový skatepark, což se bez oslavy také neobejde. Stačí si vybrat a připojit se k veselí.

Památky mají svůj svátek


Tak jako se jednou za čas vystaví světu korunovační klenoty, otevírají se jednou do roka i jindy nepřístupné památky. Vůbec poprvé region uvítá národní zahájení Dnů evropského dědictví, které se uskuteční ve Šternberku. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v sobotu od 10 hodin, jeho součástí bude i udělení titulu pro Nositele tradice lidových řemesel od ministra kultury. Samotný program odstartuje už v pátek na šternberském hradě, kdy proběhne Plenér řezbářů a řemesel, večer pak Rytířská představení a souboje skupiny Ordo Kromen. Od pátku až do neděle se budou po celý den konat prohlídky v doprovodu pohádkových a historických postav, bude možno navštívit prodejní výstavu obrazů a výstavu modelů našich nejznámějších hradů a zámků. V sobotu mohou navíc návštěvníci vyslechnout povídání o historii zbraní, v neděli potěší děti zábavný program v historickém duchu. Na všechny tři dny nabízí šternberský hrad snížené celodenní vstupné, děti budou mít vstup zdarma. Součástí programu Dnů evropského dědictví bude i závod Ecce Homo Historic. Památkám měřeným časem, což je letošní národní téma, vzdá o víkendu hold také hrad Bouzov, jehož prohlídky obohatí pohádkové postavy v kostýmech a také soutěže pro děti, jejichž účastníci obdrží malý dárek. Zámek ve Velkých Losinách zlevní ve Dnech evropského dědictví snížené vstupné ještě na polovinu.
Velké oslavy se chystají i v Olomouci. Olomoučané mohou zavítat nejen do muzeí, kostelů a dalších památkových objektů, ale třeba i do zákulisí Moravského divadla, kde bude možnost vždy v celou až do 15 hodin absolvovat zhruba půlhodinový okruh budovou, ve které divadlo sídlí. Návštěvníci uvidí nejen jeviště a hlediště, ale i jednotlivé zkušebny a nahlédnou do divadelních dílen či dalších prostor, kam se běžně nemají šanci podívat.

Litovel láká na kvalitní zpěv a nedávnou historii


Ke kulturnímu reji přispěje o víkendu i město Litovel. I v letošním ročníku Litovelských slavností do města zavítá spousta známých hostů. Hlavní scéna představí Dalibora Jandu, Ivana Mládka s Banjo Bandem, kapelu Chinaski, Olympic revival a mnoho dalších. Pro děti je připravena minidiskotéka, soutěže, adrenalin i nafukovací atrakce. Prostory muzea nabídnou ukázky řemesel, jarmark, ukázky historického šermu, dobového divadla nebo vystoupení místních kapel a spolků. Ve večerních hodninách se mohou návštěvníci těšit na střašidelné kostýmované prohlídky.

Dolní náměstí bude centrem první pomoci


Sobota je i Světovým dnem první pomoci. Oblastní spolek Českého červeného kříže v Olomouci proto bude od 9 do 12 hodin na Dolním náměstí laické veřejnosti vysvětlovat základní pravidla poskytování první pomoci, měřit krevní tlak a propagovat dárcovství krve. Zájemci si budou moci pod vedením instruktora vyzkoušet neodkladnou resuscitaci.

Skating má novou Mekku


Všichni příznivci skatingu by se měli v sobotu dostavit do Mrskles u Olomouce, kde se ve 14 hodin oficiálně otevře nový skatepark. Vemte prkno a jděte si zajezdit, zasoutěžit! Ve hře budou věcné ceny za 10 000 korun. Těšit se můžete i na flatlandovou exhibici Miry Zeidlera, soundsystem se speakerem, fajn dárky a pohodovou sobotu.

Překoná Šternberk národní rekord ve sběru použitých baterek?


Šternberk se v sobotu pokusí překonat rekord města Žatce ve sběru použitých baterií. V rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví se totiž uskuteční i tradiční Ekojarmark a řemeslné trhy a při této příležitosti město vyzvalo své obyvatele, aby během 5 hodin nashromáždili co nejvíce baterií všech druhů a značek přímo na náměstí. Hodnota žateckého rekordu je 538 kilogramů baterek.

brk

Reklama

Rest&Chill - Napoletana

Katalog firem » Zábava, volný čas » Kluby

Restandchill je moderní koktejlový bar v centru Olomouce s unikátním designem, skvělými drinky a nezapomenutelnou atmosférou. Nachází se přímo na Horním náměstí a je propojen s legendárním...