Reklama

Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš, venku je -0.4 °C

Zvonička v Bezručových sadech se dočkala nového zvonu

Zprávy z regionu

7.1.2022

Autor: red

Zcela hotová je nyní obnova zvoničky, která v Olomouci pod historickými hradbami zdobí Bezručovy sady. Výstaviště Flora Olomouc do ní nechalo nainstalovat nový zvon.

Replika zvoničky v Bezručových sadech je kompletně hotová

Foto: Lenka Šimková, Výstaviště Flora Olomouc

"Těší mě, že jsme umístěním zvonu obnovu zvoničky podle plánu dokončili, bez něj přeci jen nebyla kompletní. Bezručovy sady tak získaly další estetický prvek," uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva společnosti Výstaviště Flora Olomouc. Spodní průměr nového zvonu je 31 centimetrů, na výšku měří 25 centimetrů. Pořizovací cena je necelých 30 tisíc korun, její část formou osobního daru uhradil místopředseda dozorčí rady společnosti Výstaviště Flora Olomouc Jan Holpuch.

Předlohou pro nynější zvoničku, která stojí v centrální části Bezručových sadů u Katových schodů, byla dřevěná stavba, jež v tomto parku stála o kus dál již od 60. let minulého století. "Původní zvonička historicky pocházela z dnešní olomoucké městské části Pavlovičky, odkud byla v minulosti přemístěna právě do městského parku," uvedl Jiří Svačinka, místopředseda představenstva společnosti Výstaviště Flora Olomouc.

Začátkem roku 2019 byla zvonička kvůli havarijnímu stavu demontována, společnost Výstaviště Flora Olomouc nechala coby správce olomouckých historických parků v březnu téhož roku postavit její dokonalou repliku. Ta dnes stojí na vhodnějším místě, které bylo vybráno po dohodě s Národním památkovým ústavem, Odborem památkové péče a projektantem. Cílem bylo umístit zvoničku do centra dění parku a současně ji uchránit před nežádoucími přírodními vlivy.

Reklama

Spro stavby, obchod, dopravu a služby, s.r.o.

Katalog firem » Obchod » Stavebniny

Spro Stavebniny OLOMOUC Dolní Novosadská 516/84, 779 00 Olomouc mobil: 774 115 511 Prodejna stavebního materiálu s dlouholetou tradicí, to je naše prodejna v Olomouci. Od základů po střec...