Reklama

Středa 19. června 2024, svátek má Leoš, venku je 29.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Zima v datech: Advent, vánoční prázdniny, zajímavé události, státní svátky i pranostiky

Zima v datech

23.11.2023

Lenka Šťastná

Zima s sebou tradičně přináší spoustu hezkých akcí. Vedle vánočních svátků a s nimi spojenými prázdninami se koná řada velmi zajímavých událostí jak pro děti, tak pro dospělé. Pojďme si společně připomenout, co k zimě v Olomouci neodmyslitelně patří. ;)

Pranostiky

Astronomická zima začíná zimním slunovratem, který na severní polokouli zpravidla připadá na 21. prosince (letos se tak stane ovšem až 22. prosince ráno, konkrétně ve 4:27 hodin) a končí jarní rovnodenností. K tomuto ročnímu období se váže mnoho pranostik, zde přinášíme ty nejzajímavější:

- Čím chladnější zima, tím teplejší léto
- Dokud vlaštovička nezašveholí, jaro nebude
- Jsou-li dlouho šišky na stromě, zima stálá nebude
- Není-li v zimě sníh, nebudou v létě houby
- Bílé Vánoce, zelené Velikonoce
- Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný
- Lucie noci upije
- Nový rok přidá krok
- Jak na Nový rok, tak po celý rok
- Na Tři krále o hodinu dále
- V lednu moc sněhu, v červnu moc sena

Advent

Jako Advent se označuje období čtyř nedělí, které předcházejí vánočním svátkům. Jestliže vychází Štědrý den na neděli, pak je zároveň čtvrtou adventní nedělí. A zrovna to nás v letošním roce čeká. V nadcházejících letech čtvrtou svíčku zapálíme na Štědrý den roku 2028.

Adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá a letos připadají na 3., 10., 17. a 24. prosince. Ve většině domácností se pak dodržuje adventní zvyk - a to zapálit každou neděli jednu ze svíček na adventním věnci. Podle tradice by se svíčky měly zapalovat proti směru hodinových ručiček a každá z nich má určitou symboliku. První svíčka značí naději, druhá mír, třetí přátelství a čtvrtá lásku. Někdo podle tradice přidává do věnce i pátou svíci, která má bílou barvu - zapálí se na Štědrý den po setmění a symbolizuje Krista.

K adventu neodmyslitelně patří i vánoční výzdoba a také se začíná péct cukroví.. ;)

Foto: Depositphotos.com

Státní svátky a prázdniny

V letošním roce si o Vánocích užijeme i nějaký ten nadbytek volna. Státní svátky tentokrát hrají do karet prodlouženým víkendům a můžeme se na ně těšit vždy po neděli.

Vánoční prázdniny - 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024
Vánoční prázdniny začínají v sobotu 23. prosince 2023 a školáci letos budou doma celých 11 dní - do lavic opět usednou až ve středu 3. ledna 2024. 

Štědrý den - neděle 24. prosince
Štědrý den znamená většinou mnoho radosti, hlavně pro děti, které se od rána těší na Ježíška. V tento den se rodiny navštěvují, zdobí se vánoční stromeček. Mezi tradice, jež jsou se Štědrým dnem spojené (a dodržovaly se zejména v dřívějších dobách), patří postní oběd, rozkrajování jablíček, pouštění skořápek, lití olova, házení střevíce, pokládání šupin pod talíř a další. Ve večerních hodinách se sejde celá rodina u sváteční tabule a podává se rybí polévka a kapr s bramborovým salátem. V letošním roce navíc na Štědrý den zapálíme čtvrtou svíčku na adventním věnci. Obchody jsou většinou otevřené do 12:00.

První svátek vánoční - pondělí 25. prosince
První svátek vánoční je oficiálním názvem pro Boží hod vánoční. Z pohledu liturgické tradice slaví západní věřící tento den jako narození Ježíše Krista. Pro většinu lidí znamená 25. prosinec příležitost k vánočním návštěvám. Obchody jsou zavřené.

Druhý svátek vánoční - úterý 26. prosince
O druhém svátku vánočním si připomínáme osobnost svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a v kostelích kněží světili sedlákům osivo. Podle tradice by na stole neměla chybět husa nebo kachna. Obchody jsou zavřené.

Nový rok - pondělí 1. ledna 2024
Nový rok je svátkem a oslavou začátku dalšího roku. V tento den si přejeme hodně štěstí a zdraví do nového roku, papírové novoročenky už dnes velmi často nahradily sms a e-maily. Mnoho lidí si také dává novoroční předsevzetí. V tento den bychom neměli jíst nic, co létá nebo běhá, aby nám neuletělo či neuběhlo štěstí. Naopak častým novoročním pokrmem je čočka, která by nám měla zajistit, že se nás v novém roce budou držet peníze. V mnoha městech pak každým rokem bývá na programu novoroční ohňostroj. Obchody jsou zavřené.

Pololetní prázdniny - pátek 2. února 2024
Děti dostanou ve školách pololetní vysvědčení ve středu 31. ledna a v pátek 2. února si užijí jednodenní prázdniny. Do školy se vrátí v pondělí 5. února 2024.

Jarní prázdniny - 4. až 10. března 2024
V letošním roce si obyvatelé Olomouce na jarní prázdniny počkají o něco déle. V okrese Olomouc jsou jarní prázdniny pro rok 2024 naplánovány až na první březnový týden, tedy od 4. do 10. března 2024.

Foto: Jan Procházka

Zajímavé události

Vánoční trhy - 19. listopadu až 23. prosince 2023*
Bez vánočních trhů si centrum předvánoční Olomouce lze představit jen těžko. Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Tradičně se sem sjíždí lidé z širokého okolí i ze zahraničí, aby si užili pohodovou atmosféru v centru města, doplněnou kulturním programem, ale především aby si vychutnali všudypřítomný punč. A i v letošním roce chystají pořadatelé zajímavý kulturní program.
*Omezený počet stánků zůstane na Horním náměstí v provozu ještě v období 26. 12. až 6. 1. 2024.

Vánoční vyhlídkové kolo na Tržnici - 19. listopadu až 15. ledna 2024
V posledních letech si získalo sympatie návštěvníků velké vyhlídkové kolo, které se tyčí na ploše Tržnice. V provozu bude od zahájení vánočních trhů až do poloviny ledna. Kabinky jsou v letošním roce otevřené a svézt se na kole můžete každý den mezi 10. a 22. hodinou.

Vánoční kluziště na Tržnici - 19. listopadu až 15. ledna 2024
Po čtyřech letech se do centra Olomouce vrátilo oblíbené kluziště! Tentokrát ho najdete na ploše Tržnice hned vedle vánočního vyhlídkového kola. Vstup na něj je opět zdarma a pokud nemáte vlastní brusle, tak nemusíte smutnit. Na místě funguje i půjčovna. Ledová plocha je ve všední dny dopoledne vyhrazena pro školy, širší veřejnost si zde může zabruslit od 13 do 20 hodin, o víkendech bude otevřeno už od 10 hodin. Přesný harmonogram bruslení naleznete zde →

Adventní čas na Olodvorku - 16. listopadu až 23. prosince 2023
Olodvorek na Dolním náměstí v předvánočním čase prokouknul a dýchá nádhernou adventní atmosférou. Až do Vánoc se zde návštěvníci mohou těšit na téměř každodenní kulturní program. Mimo venkovní zázemí se letos otevřely i doposud skryté místnosti v průjezdu vnitrobloku, kde se lidé mohou schovat před nepříznivým počasím a nasát magickou atmosféru umocněnou punči, jak ve variantě alko pro dospělé, tak nealko pro děti. Kompletní kulturní program na Olodvorku i otevírací dobu se dočtete tady →

Adventní prohlídky olomoucké radnice
Od 23. listopadu, vždy od čtvrtka do neděle, si budou moci návštěvníci prohlédnout vánočně vyzdobený interiér olomoucké radnice. Komentovaná prohlídka bude zakončena výstupem na 75 metrů vysokou radniční věž. Konkrétní termíny prohlídek a rezervace na vstupenky.olomouc.eu. Ke každé zakoupené vstupence si navíc vychutnáte punč ve stánku "Pod vyhlídkou u barona" zdarma.

Adventní Selské trhy na Tržnici - 2., 9. a 16. prosince
Adventní Selské trhy budou na tržnici probíhat během prosincových sobot vždy od 7 do 12 hodin. Těšit se můžete na tematickou vánoční nabídku sortimentu od regionálních prodejců a místních producentů. Takže zde třeba ulovíte krásný vánoční dárek pro své blízké. ;)

Vánoční trhy na Náplavce - 5. až 10. prosince 2023
Vánoční atmosférou letos na několik dní ožije i olomoucká náplavka, na které najdete stánky s vánoční tématikou a pro nejmenší bude ne místě malý dětský kolotoč. Chybět nebudou ani vinaři z jižní Moravy i ze zahraničí, kteří nabídnou svá vína a připraví oblíbené punče. Během šesti dnů se můžete těšit na vystoupení Matěje Plíhala, Lukáše Marečka, Cimbál Hell Band, Hamanaca, Bobule, Ohnivou show, Pražský výběr Tribute, divadlo pro děti, Sugar and Spice holding Company a také na Krampusáky. 

Dobropunč s Olomouc.cz - čtvrtek 14. prosince
Punč je v tomhle předvánočním čase jedním ze symbolů Olomouce. A může i pomáhat. Pokud zajdete ke stánku Dobrého místa pro život, tak máte jistotu, že peníze za váš kelímek poputují potřebným. Ve čtvrtek 14. prosince u něj najdete v rolích prodejců i nás z Olomouc.cz, a to od 10:00 do 16:00. Výtěžek půjde na Dětské centrum Ostrůvek a odpoledne nás v prodeji vystřídá SK Sigma Olomouc. Budeme se na vás těšit!

Prodej vánočních stromečků
Se začátkem adventu se opět na nejrůznějších místech v Olomouci začínají objevovat vánoční stromečky. A my, stejně jako každý rok, pro vás plánujeme zmapovat, na kterých místech narazíte na smrky, jedličky, ale i na borovice, a také, za jakou cenu. Náš přehledový článek vyjde opět začátkem prosince. ;)

Kam na běžky?
V posledních letech jsme vám přinášeli také velký přehled zajímavých běžkařských tras, kam se vyplatí vyrazit na výlet. I letos se na tento přehled můžete těšit. ;)

Plesová sezona
Jestli si rádi chodíte zatancovat a plesy jsou pro vás na seznamu povinně navštěvovaných kulturních a společenských událostí, tak jistě oceníte přehled plesů, které se v Olomouci a okolí budou konat. My pro vás tyto informace už zjišťujeme a v nejbližší době se můžete těšit na náš přehled. ;)

Během celé zimy pro vás budeme sbírat informace o všech akcích a událostech, které se budou ve městě konat, a jejich přehled budeme uveřejňovat v Kalendáři akcí.

Užívejte si krásné dny!