Reklama

Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich, venku je 32.5 °C

Želary, Prodaná nevěsta, Její pastorkyňa i Malý třesk. Moravské divadlo se zapojí do oslav Roku české hudby

Kultura

7.2.2024

Autor: red

Moravské divadlo Olomouc se zapojuje do oslav Roku české hudby a přispěje hned čtyřmi premiérovými počiny. Jako první představí už 16. února ve světové premiéře baletní inscenaci Želary s původní hudbou Zuzany Lapčíkové. Dále uvede Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany a v koprodukci Janáčkovy opery Národního divadla Brno operu Její pastorkyňa v původní verzi z roku 1904. Mimo to vznikne operní site specific projekt Malý třesk z pera současných skladatelů Petra Kofroně, Marka Piačka a Michal Cába.

Baletní Želary budou mít premiéru už 16. února

Foto: Serghei Gherciu

Rok české hudby bude v hanácké metropoli ve znamení vzniku nových děl, tedy světových premiér, ale také uctění odkazu významných českých skladatelů. Jako první Moravské divadlo uvede světovou premiéru baletu Želary v pátek 16. února v choreografii Hany Litterové. "Hudbu speciálně pro náš orchestr zkomponovala skladatelka, cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková, která inscenaci také živě doprovodí svým zpěvem a hrou na cimbál. Obě dámy vytvořily vlastní libreto, které je inspirované povídkovým cyklem Květy Legátové a filmem z roku 2003 v hlavní roli s Aňou Geislerovou," uvedl umělecký šéf baletu Jan Fousek a dodal, že dirigentem je Petr Šumník. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.

Soubor opery a operety uvede 7. června premiéru Smetanovy opery Prodaná nevěsta. "Toto dílo v režii Janky Ryšánek Schmiedtové a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće bude plné fantazie a vizuálně působivých obrazů. Režisérka dlouhodobě zkoumající českou klasiku odvypráví operu s úctou a láskou skrze vzpomínky legendární operní divy Emy Destinnové. I přesto však zůstane inscenace věrná slovu i hudbě Karla Sabiny a Bedřicha Smetany," sdělila dramaturgyně souboru Vilma Bořkovec.

Na začátku následující sezony, 15. září, představí soubor opery a operety ve světové premiéře operní site specific projekt Malý třesk, který bude exkluzivně uveden v komorním prostředí Červeného kostela. Jedná se o dílo současných autorů Petra Kofroně, Marka Piačka a Michala Cába na téma vzniku prostoru a času, rychlosti a rozpínání nejen samotného vesmíru, ale také o proměnách lidského chápání času. Režie se ujme Matyáš Dlab a Lukáš Jiřička. Autorkou hudebního nastudování a dirigentkou bude Anna Novotná Pešková.

Rok české hudby bude pro Moravské divadlo Olomouc také rokem spolupráce s prestižním festivalem Janáček Brno, jehož letošním mottem je "Bez hranic!". Šéfka souboru opery a operety a režisérka Veronika Kos Loulová se společně s dirigentkou Annou Novotnou Peškovou a jejich čistě ženským týmem zhostí inscenace Janáčkovy první opery Její pastorkyňa, která vznikne v koprodukci Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Moravské divadlo se tak postaví po bok takových souborů jako je Teatro Real nebo Staatsoper Berlin.

"Inscenovat Její Pastorkyňu na největším evropském janáčkovském festivalu, vedle velikánů, jakými jsou Robert Carsen, Calixto Bieito nebo Claus Guth je pro mě obrovská profesní výzva. Jsem moc ráda, že krom své profese režisérky, mohu jako šéfka přispět tím, že se zapojí i celý olomoucký soubor opery a operety a vznikne tak koprodukční inscenace. V režijním konceptu se pro nás stalo stěžejní téma matek samoživitelek a poporodní deprese. Nakolik jsme se za těch sto let posunuli v přístupu k oslabeným ženám vychovávajícím budoucí generace? Ve spolupráci s neziskovou organizací Úsměv mámy v díle zazní i autentické výpovědi žen, jejichž příběhy nejsou daleko od příběhu z roku 1890. Inscenační tým je, až radikálně, tvořen pouze ženami. K tomuto rozhodnutí mě vedla právě účast na prestižním evropském festivalu, a má tak upozorňovat na stálé nerovné postavení žen umělkyň, nejen v operním světě. Inscenační tým kromě mé osoby tvoří také dirigentka Anna Novotná Pešková, dramaturgyně Marta Ljubková nebo rumunská výtvarnice Irina Moscu," uvedla Veronika Kos Loulová. V Brně bude inscenace uvedena 20. a 21. listopadu. Olomoucká "předpremiéra" se odehraje 15. listopadu.