Reklama

Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec, venku je 26.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Zastupitelstvo schválilo rozpočet města. Stavět se bude i diskutovaná tramvajová trať

Zprávy z regionu

13.12.2019

Autor: red

Po náročném projednání byl v pátek před šestou hodinou večerní schválen rozpočet pro rok 2020. K rozpočtu byl podán ještě pozměňovací návrh, díky kterému se v příštím roce v Olomouci začne stavět druhá etapa tramvajové trati. Na poslední chvíli se změnila se také výše prostředků určených na oblast cestovního ruchu a kultury. I vzhledem k zapojení projektu tramvajové trati začne město v příštím roce realizovat úsporná opatření.

Příjmová stránka rozpočtu počítá s částkou 2,727 miliardy korun. Provozní výdaje činí 2,244 miliardy korun a kapitálové výdaje 637 milionů korun. V kapitole provozních výdajů se skrývají mzdy, opravy majetku statutárního města, objednávky služeb pro město, příspěvkové organizace města, školská zařízení, sportovní zařízení a neinvestiční výdaje. Položka kapitálové výdaje zahrnuje investiční akce města. Součet obou základních výdajových kapitol je 2,881 miliardy korun. Rozdíl mezi výdaji a příjmy pokryje částka 154 miliony korun z kapitoly financování. Město bude v příštím roce čerpat dlouhodobý úvěr.

"Návrh rozpočtu je odrazem priorit programového prohlášení," konstatoval při představení materiálu ekonomický náměstek primátora Otakar Bačák. Připomněl, že v příštím roce bude město důsledně hledat úspory. Začátek období úspor a omezování provozních nákladů potvrdil i primátor Mirek Žbánek. "Úsporná opatření musíme přijmout, na tom se ostatně shodli zastupitelé napříč politickým spektrem. My ale musíme zodpovědně debatovat o tom, ve kterých kapitolách ty úspory provést a v jakém rozsahu. Nesmí to být tupé plošné škrtání, musíme dobře zvážit, co ta která úspora přinese, aby nakonec nebyly negativní dopady škrtání závažnější než pozitiva z úspor. Samozřejmé je, že při tom musíme garantovat fungování města," zdůraznil. "Čeká nás také debata o tom, jaké budou v následujících letech hlavní priority. Budeme o každé velké investiční akci velmi důkladně debatovat, a samozřejmě můžeme očekávat, že názory na tyto investice budou různé. Někdo bude preferovat opravu škol, jiný opravy turisticky atraktivních památek, další třeba dopravní projekty. Já mohu slíbit, že se o každé velké investici bude velmi důkladně bavit," dodal primátor.

"V příjmové části rozpočtu je kapitola příjmů z prodeje nemovitého majetku. Budu chtít, abychom prostředky, které v průběhu roku ušetříme, plus předpokládané vyšší daňové příjmy použili k naplnění této kapitoly, místo toho, abychom prodávali nemovitosti," uvedl náměstek Matouš Pelikán. 

Během projednávání návrhu rozpočtu se opakovaně zmiňovala vysoká míra zadlužení města, a to jak ze strany opozice, tak koalice. K tomu se vyjádřil investiční náměstek primátora Martin Major: "Jen za poslední období byly v Olomouci realizovány významné investiční akce za skoro 1,3 miliardy korun. Pokud bychom všechny tyto akce nedělali, mohlo by zadlužení města být o 1,3 miliardy nižší. Jenže to bychom pak neměli modernizované školy a školky, nová školní hřiště, nové hasičské zbrojnice, novu dopravní ústřednu, opravenou tobogánovou věž plaveckého stadionu, tropický pavilon v zoologické zahradě a mnoho dalších věcí. A jsem přesvědčen o tom, že když na tyto akce bylo možné za výhodných podmínek získat významné dotace, udělali jsme dobře, že tyto investice proběhly.

Jednou ze změn v rozpočtu, jež byla rozporována, bylo navýšení prostředků na oblast kultury a oblast cestovního ruchu. Náměstkyně Markéta Záleská, která je za tyto resorty odpovědná, vysvětlila důvod. "Vyčítalo se nám, že nedostatečně propagujeme město, že nevyužíváme jeho turistický potenciál, a že se toho v Olomouci málo děje. Jestliže tedy nyní přicházím s vizí, o níž jsem přesvědčila své kolegy, a na kulturu a cestovní ruch jsem získala více peněz, pak to je přímá a logická reakce na podobné výtky," uvedla Záleská. "V navýšení rozpočtu na příští rok jsou zahrnuty nové akce, ale nikoliv samoúčelné. Budeme slavit dvacet let od zápisu Sloupu Nejsvětější Trojice do UNESCO, budou velké oslavy Jana Sarkandera, Olomouci se podařilo získat národní zahájení Dnů evropského dědictví, budeme obnovovat informační panely a městský mobiliář, chceme vybudovat mobilní toalety na místech, kde turistům chybí… Nejsou to tedy zbytečné výdaje. Oblast kultury i cestovního ruchu navíc čeká v příštím roce zpracování strategických koncepčních materiálů," sdělila.

Náměstek Otakar Bačák v závěru diskuze upozornil, že existuje potenciál zvýšení příjmů do rozpočtu. "V rámci rozpočtového určení daní Olomouc dostává na jednoho obyvatele 13 tisíc korun. Dostává je ale jen na těch zhruba sto tisíc obyvatel, kteří zde mají trvalý pobyt. Přitom jsou ale další tisíce lidí, kteří bydlí v Olomouci jako nájemníci, využívají všech výhod a služeb města, a přitom mají trvalý pobyt jinde. Pokud bychom dokázali tyto lidi motivovat k tomu, aby se přihlásili k pobytu v Olomouci, výrazně by nám to pomohlo, a je by to přitom nic nestálo," vysvětlil Bačák. "Spočítal jsem, že pokud by se takto podařilo přihlásit 4 tisíce lidí k pobytu v Olomouci, může být například zcela zrušen poplatek za odpad," dodal.

Byť byla část opozice při samotném hlasování o rozpočtu proti, shodli se přítomní zastupitelé s vedením města na tom, že jsou připraveni se zapojit do hledání úsporných opatření a snižování provozních výdajů. 

Reklama

Obuv HULMAN

Katalog firem » Obchod

Dámské i pánské boty, výprodej nejen letních modelů.

Vyberte si boty v našem eshopu, rezervujte si velikost a přijďte vyzkoušet na prodejnu.

Obuv Hulman
Denisova 19
772 00 Olomouc
Po-Pá - 9-17 hod.
So - 09-12 hod.
www.obuvhulman.cz