Reklama

Úterý 23. dubna 2019, svátek má Vojtěch, venku je 9.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Výzkumné biochemické a zemědělské centrum za osm set milionů vyroste v Holici

Zprávy z regionu

8.4.2010

Autor: Jan Procházka

Haná je tradičním místem, kde se daří zemědělství a šlechtitelství. Kromě přírodovědecké fakulty tu sídlí také řada institucí, zabývající se výzkumem v těchto oborech. Ty teď naleznou domov pod jednou střechou. V Olomouci totiž vznikne unikátní centrum, které poskytne vědcům nové prostory i možnosti. Projekt za zhruba osm set milionů korun nedávno vystoupil z papírů do realizační fáze.

Špičkové technologie v nových výzkumných provozech, desítky vysoce kvalifikovaných míst i prestiž. To je Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, které vznikne v areálu na ulici Šlechtitelů v Holici.
Univerzita Palackého ho spolu s dalšími institucemi připravovala tři roky, podařilo se jí získat potřebné dotace z Evropské unie i od státu a v březnu zahájila realizační část. "Následující tři roky budou věnovány hlavně vytvoření pracovišť. Budou postaveny čtyři nové budovy, několik skleníků a další stavby," řekl dnes koordinátor projektu Ivo Frébort.

Foto: UPOL

Vedení centra by do něj rádo dostalo špičkové odborníky nejen z regionu. Celkem zde vznikne kolem sto sedmdesáti pracovních míst. "Zhruba polovinu těchto lidí už máme, někteří jsou i z Německa nebo Slovenska," prozradil Frébort. Špičkové odborníky podle něj může nabídnout i přírodovědecká fakulta. "Na některé vysoce specializované obory se nám hlásí kolem dvou stovek studentů, přijmeme jich jen desetinu. Z toho si lze usuzovat, že kvalitních lidí máme opravdu hodně," upozornil Frébort a dodal, že centrum je i motivací pro absolventy, aby v Olomouci zůstali a neodcházeli za výzkumem do zahraničí.

Foto: Jan Procházka

Na nových pracovištích naleznou vědci moderní zařízení na světové úrovni. "Slibujeme si od centra použití zcela nových metod výzkumu i jeho následného využití v praxi. Výsledky pak budeme moci využít třeba při vývoji zcela nových odrůd rostlin, které budou více plodit a nebudou tolik zajímat škůdce," vysvětlil Frébort. Olomoučtí odborníci už řady úspěchů dosáhli, posledním objevem je látka, která snižuje účinky stárnutí. Výzkum bude pokračovat i během následujících tří let, kdy se bude centrum rodit. "Sice ve stísněných podmínkách, ale určitě se nezastavíme," slíbil Ivo Frébort.

Foto: Jan Procházka

Nové centrum má být rozděleno do pěti oddělení, zaměřených na proteinovou biotechnologii, chemickou biologii a genetiku, rostlinné biotechnologie, nové materiály a metody šlechtění rostlin a fytofarmu. Ze současných pracovišť se do areálu v Holici přestěhuje i Výzkumný ústav rostlinné výroby a Ústav experimentální botaniky.

Univerzita plánuje v následujících letech vybudování několika dalších specializovaných výzkumných center. Potřebuje na ně asi dvě miliardy korun, většinu plánuje získat z fondů Evropské unie.

Jan Procházka

Reklama

Vědecká knihovna v Olomouci

Katalog firem » Kultura a umění » Knihovny

Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) plní funkci univerzální krajské knihovny podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb. Knihovna poskytuje knihovnické a informační služby pro téměř 16 000 ...