Výstaviště opět provoněly ovocné pálenky, Flora košt nabídl bezmála tři stovky vzorků - OLOMOUC.CZ
Reklama

Sobota 27. prosince 2025, svátek má Žaneta, venku je -0.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Výstaviště opět provoněly ovocné pálenky, Flora košt nabídl bezmála tři stovky vzorků

Zprávy z regionu

18.9.2009

Autor: Adam Fritscher

Již pošesté je součástí letošního festivalu gastronomie a nápojů Olima společně s podzimní zahradnickou výstavou ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc také soutěž o nejlepší ovocný destilát Flora košt. Ta letos překonala rekord v počtu přihlášených nápojů. Porotci jich museli během jediného dne otestovat hned 276.

V odborné porotě čítající 44 degustátorů rozdělených do jedenácti komisí dnes v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc zasedli zástupci Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Brno, Unie destilatérů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a další odborníci. "Každý z nich musí ochutnat zhruba 25 vzorků destilátů, což je tak zhruba maximum, které po nich můžeme požadovat," usmíval se předseda poroty Jan Stávek.

Do boje o titul letošního šampiona přihlásili pěstitelé a paliči z Moravy, Čech a Slovenska 276 vzorků tvrdých moků, což je v historii soutěže zatím absolutní rekord. Doposud nejvíce dodaných vzorků zaznamenali pořadatelé vloni, kdy jich bylo 242.

Přihlášené destiláty jsou rozděleny do devíti kategorií – slivovice, hruškovice, broskvovice, meruňkovice, třesňovice, višňovice, jablkovice, vínovice a kategorie ostatní. Ta obohatila soutěž o některé netradiční vzorky, například z černého bezu, jahod, nektarinek, černého i červeného rybízu. Unikátem letošního ročníku je pálenka z mandarinek.

Nestarším soutěžním vzorkem je slivovice ze Strážnice na Uherskohradišťsku, kterou její majitel vypálil v roce 1998. Nejsilnějším mokem letošní soutěže je pětapadesátiprocentní jablkovice z Prostějova. Nejvzdálenější vzorek dodali do Olomouce paliči z Jílového u Prahy a slovenského Borského Mikuláše. "Ale předloni jsme tu měli i soutěžícího ze švédského Malmö, byť původem pocházejícího od Prostějova," připomněla mluvčí olomouckého výstaviště Zuzana Studená.

U soutěžních vzorků se hodnotila čistota vůně a chuti, ovocný charakter a celková harmonie. Kromě absolutního šampiona Flora koštu odborná porota určí i nejlepší v jednotlivých kategoriích a budoucího držitele Ceny Unie destilatérů České republiky za nejlepší kolekci přihlášených vzorků.

Vyhlášení výsledků proběhne na Výstavišti Flora Olomouc v sobotu 3. října ve 13 hodin před pavilonem A v rámci doprovodného programu festivalu gastronomie Olima. Soutěžní vzorky si tak budou moci vychutnat i návštěvníci letošní podzimní zahradnické výstavy Flora Olomouc, která se bude konat od 1. do 4. října.

Nultý ročník soutěže se ještě pod názvem Hanácké košt odehrál v roce 2003 v rámci podzimní zahradnické výstavy Flora Olomouc. Od roku 2004 nese soutěž název Flora košt a v roce 2005, kdy byl po čtyřleté přestávce obnoven festival gastronomie a nápojů Olima, se stala jeho součástí. Do prvního ročníku bylo přihlášeno 180 soutěžních vzorků. Absolutní vítězství a loňský titul Champion Flora koštu 2008 si odnesla hruškovice ročník 2008 Jaroslava Kutílka ze Žlebských Chvalovic. Cenu Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků obdržela Pálenice Jílové – Radlík.

Adam Fritscher

Reklama

Svijanský šenk

Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace

Restaurace s 8 druhy piv značky Svijany na čepu. Najdete u nás grilovaná kolena, žebra, burgery, tataráky a mimo jiné těstovinové saláty a klasickou kuchyni. V sezóně krásná letní zahrádka ...