Reklama

Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan, venku je 15.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Výstava Dětský svět - dítětem v 19. a 20. století spěje do finále

Kultura

14.8.2023

Autor: red

Výstava Dětský svět - dítětem v 19. a 20. století, kterou Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo na konci loňského roku, se blíží do finále. Své poslední návštěvníky přivítá v neděli 27. srpna. Poté již panenky, autíčka a vláčky v sále sv. Kláry vystřídá lešení a stavební ruch. Začne totiž oprava kleneb bývalého kostela.

Foto: VMO

Výstava návštěvníkům v největším výstavním sále muzea přibližuje, jak se za posledních dvě stě let proměnilo dětství. A nejen to. Výstava je unikátní také ve své celistvosti. Nabízí spoustu hraček, ale také informace provázející dětství každého z nás od porodu až po hry a volný čas.

"V expozici nechybí dobové věci, spousta hraček, ale také interaktivní prvky jako je skluzavka nebo dokonce speciální počítačová hra. Mohlo by se zdát, že Dětský svět je výstava určená primárně pro děti. Není to však úplně pravda. Rodiče a prarodiče se jistě se špetkou nostalgie vrátí do svých bezstarostných let a zavzpomínají na hračky, které kdysi drželi ve vlastních rukou," říká mluvčí muzea Vladimíra Hacsiková.  

Atmosféra výstavy dýchne na návštěvníky hned při vstupu do výstavních prostor. Kdo by si nevzpomněl na své dětství a dobu, kdy rád lozil o prázdninách u babičky po půdě nebo seníku a objevoval ukryté poklady a tajemství našich předků. Nebo se schovával ve skříních, stavěl domečky a bunkry. A přesně toto kouzlo najdete i na výstavě.

Autorky se spolu se scénografem snažili vytvořit prostředí, které by odpovídalo skutečným dětským pokojíčkům. V nich klasické sokly a podstavce moc nenajdete. "Zaměřili jsme se spíš na různé matrace, deky, věci, se kterými si děti běžně hrají. Takže třeba kočárky stojí na dřevěné dráze, kterou si spousta dětí staví z toho, co doma najdou. Snažili jsme se vyhnout tradičnímu muzejnímu pojetí výstavy, chtěli jsme se přiblížit dětskému chápání světa," vysvětluje scénograf výstavy Honza Tomšů.

Výstava je tematicky rozdělena do jednotlivých životních fází, které se životem dítěte bezprostředně souvisí. Návštěvník tak projde obdobím těhotenství, porodem a péčí o malé dítě. Další část se věnuje školským zařízením všech typů. Opatrovnám a jeslím, mateřinkám, základním školám i středním či odborným školám. Návštěvníci se také dozví, od kdy děti začaly mít vlastní pokoj a opomenuta není ani dětská móda. V neposlední řadě výstava upozorňuje i na to, že se změnil způsob trávení volného času.

Celou výstavu detailně doplňuje katalog, který si mohou návštěvníci zakoupit na recepci muzea. "Expozice byla otevřena 1. prosince 2022 a ukončena bude v neděli 27. 8. 2023. Za devět měsíců ji zhlédlo téměř 13 tisíc malých i velkých návštěvníků a právem se zařadila mezi největší projekty Vlastivědného muzea v Olomouci," dodává Hacsiková.

Reklama

ORANGE OPTIK

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Osobní přístup, profesionální personál a široký výběr kvalitních obrub za výhodné ceny. Naše brýlová skla jsou té nejvyšší kvality a jsme certifikovaným prodejcem brýlových skel MiY...