Reklama

Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav, venku je 7.5 °C

Vypadáváš! Tak zní téma festivalu Jeden svět. Letos proběhne online, těšit se můžete i na letní program

Kultura

13.4.2021

Autor: red

Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. "Vypadáváš" se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celé republice.

"Při výběru hlavního festivalového tématu jsme se shodli, že Jeden svět musí jako vždy reflektovat aktuální dění doma i ve světě. Nejpalčivějším je podle nás to, jak probíhající pandemie a přesun dění do digitálního světa zvýraznily společenské nerovnosti. Přemýšleli jsme, jak moc máme tuto transformaci našich životů v práci, ve škole nebo v rodině pod kontrolou a do jaké míry jsme už v rozjetém vlaku, který nejde zastavit," říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Naráží také na rozhodnutí uspořádat letošní festival online kvůli aktuální situaci okolo koronavirové pandemie. "S ohledem na nejistotu v celém kulturním sektoru, kde mj. není stále jasná doba otevření kin, jsme se rozhodli přesunout Jeden svět do primárně virtuálního prostředí. Budeme se snažit divákům zprostředkovat co největší množství debat a pofilmových diskuzí, a pokud to aktuální situace umožní, uspořádáme koncem května také projekce v letních kinech na řadě míst po celé České republice," dodává Kamenický.

Debaty ze studia a filmy k přehrání kdykoliv online

Festival tak letos získává úplně novou podobu. Od 10. do 19. května se diváci mohou těšit na Jeden svět živě – pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Prvním festivalovým streamem bude předání ceny Homo Homini za rok 2020 společně se zahajovacím filmem festivalu. Od 20. května do 6. června si budou diváci a divačky moct pustit všechny filmy na nové platformě Jeden svět online. Ta vznikla nezávazně pro přechod festivalu do online prostředí. "Vlastní platformu, kde budou během roku k dispozici nejlepší filmy z minulých let a kterou budeme moci využít i během festivalu, jsme chtěli už delší dobu, teď nás okolní digitalizace a virtuální svět pošťouchly a platformu jsme díky spolupráci s firmou Prozeta připravili k letošnímu ročníku," popisuje dramaturgyně festivalové distribuce Kristýna Genttnerová. Filmy budou dostupné kdykoliv a odkudkoliv z České republiky. Vybrané projekce budou stejně jako v kinech opatřeny audiopopisem nebo speciálními titulky pro neslyšící.

Na první projekci na Jednom světě online se diváci a divačky mohou podívat už 13. dubna od 19:00 v živém vysílání na Facebooku a Zoomu festivalu. Součástí bude i odtajnění festivalové znělky a představení tématu letošního ročníku ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým. Film Stavební jáma je prvním snímkem z letošního programu, který diváci mohou vidět s předstihem a vyzkoušet si tak novou platformu Jeden svět online.

Kategorie Vypadáváš ukáže filmy o digitálním zapadání nebo vypadávání

Téma letošního festivalu Jeden svět "Vypadáváš" reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Nabídne filmy, které se zabývají nerovností přístupu k online informacím, závislostí na internetu, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů a přenášejí je do nových oblastí. Jedním z dokumentů, který pozoruje tyto problémy je film Bílý šum. Snímek nabízí jedinečný pohled za oponu krajně pravicového a nacionalistického hnutí v Americe. Režisérovi Danielu Lombrosovi se podařilo proniknout do srdce scény, která na internetu zasévá nenávist a strach. Sociální sítě a vztahy, které na nich vznikají, zkoumá časosběrný dokument Kateřiny Hager a Asada Faruqiho Manželství, který festival uvede v evropské premiéře. Snímek sleduje dvojici, která se potkala při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žila svůj vztah především online. Na to, jaký vliv má všudypřítomnost mobilů a internetu v životech generace Z, odpovídá film režisérky Liz Smith Naše generace Z. Jaké výzvy obnáší práce reportérek, které přecházejí na online zpravodajství v indických novinách Khabar Lahariya? To ukáže snímek Psáno ohněm režisérky Rintu Thomas a režiséra Sushmita Ghoshe.

Kromě kategorie Vypadáváš festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších čtrnáct tematických kategorií. Vybrané filmy budou doprovázeny debatami s tvůrci v rámci streamů Jeden svět živě. Mezi nimi mohou diváci a divačky vidět i hosty a hostky, kteří vystupují z davu nejen svou prací, ale i životními postoji. Nizozemská potápěčka Kiki Bosch představí fenomén otužování a jeho vliv na psychické zdraví. Turecko-německá právnička, imámka a aktivistka Seyran Ateş bude mluvit o rovném přístupu k ženám v islámu. Meredith Broussard, americká profesorka z New York University, představí svou práci datové žurnalistky a její výzkum etičnosti umělé inteligence.

Jeden svět – letos jen jeden

Nedílnou součástí festivalu Jeden svět jsou jeho regionální části, díky kterým mohou diváci festival navštívit nejen v Praze, ale i v dalších českých, moravských a slezských městech. Letošní ročník díky přesunu do onlinového prostředí propojuje diváky a divačky napříč Českou republikou – poprvé se letos díky němu na stejný výběr filmů mohou podívat lidé z Poličky, Brna i Pardubic. Odkudkoliv z bezpečí i pohodlí domova. Nezůstane ovšem pouze u filmů a diváci a divačky budou mít jedinečnou příležitost diskutovat o důležitých společenských tématech prostřednictvím online streamů, do kterých se zapojí i vybraná regionální města. Pokud to aktuální situace dovolí, budou se návštěvníci a návštěvnice regionálních festivalů moci těšit i na venkovní projekce v letních kinech, které proběhnou v souladu s vládními a hygienickými nařízeními.

Festivalové dny v Olomouci

Pořadatelé olomouckého Jednoho světa doufají, že se s fanoušky festivalu naživo uvidí o prázdninách. "Vedle online verze bychom Jeden svět do Olomouce moc rádi přivedli i v "offline" verzi. Současná opatření to bohužel neumožňují, my ale pevně věříme, že v létě bude situace o poznání příznivější," prozradila olomoucká koordinátorka festivalu Barbora Kurdzielová.

Festivalový tým tak připravuje letní program nabitý venkovními akcemi. Na podrobnosti si návštěvníci každopádně musí ještě chvíli počkat. "Plánujeme úplně nový koncept Festivalových dní. Hlavně jsme ale natěšení, že se všichni sejdeme u filmů, hudby a diskuzí. A že si festival užijeme společně," doplnila druhá polovina koordinátorského dua Kateřina Maršíková.