Reklama

Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír, venku je 20.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vykopávky i dobové fotografie. V Korunní pevnůstce začíná fungovat nové muzeum

Zprávy z regionu

15.4.2013

Autor: Jan Procházka

Už příští úterý se na mapě města objeví nové muzeum. V areálu Korunnní pevnůstky začíná fungovat expozice, přibližující vojenskou historii města a roli pevnůstky v ní. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen dobové fotografie či nákresy, ale hlavně řadu autentických předmětů, nalezených při rekonstrukci. Otevřeno bude každý den kromě pondělí.

Revitalizace Korunní pevnůstky dospěla do další fáze. V objektu bývalé válečné prachárny už je nainstalována expozice, mapující významnou vojenskou historii města Olomouce jako pevnosti a přináší řadu nových informací, s nimiž se ještě veřejnost neměla možnost seznámit. "Návštěvníci se mohou dozvědět o pevnosti a její historii, ale také se dozví různé informace o době, kdy Olomouc svíraly hradby," zmínil místopředseda správní rady muzea Jan Kadlec. Kromě řady fotografií i nákresů je k vidění i množství archeologických nálezů. "Jsou to různé doklady vojenské každodennosti, třeba části výstroje," poznamenal Kadlec. V prvním patře muzea je vystaven sádrový model akademického sochaře Jiřího Žlebka, zachycující Olomouc jako pevnost v roce 1758, který doplňují reprodukce malíře Otakara Suchana, zachycující momenty z vojenského života ve městě. "Expozice se bude dále rozšiřovat a obměňovat," ubezpečil Kadlec.

Během rekonstrukce celého areálu zažívali badatelé doslova žně. "Hned při první lopatě mě čekalo překvapení. Narazil jsem na staré nábojnice a do večera jsem měl asi dvacet předmětů: mince, patrony..." vzpomněl na začátky průzkumu před třemi roky Vladimír Gračka. Právě on pak ze země vykopal mnoho dalších cenností. "Největší nález byl ve velkém dělostřeleckém skladu. Našli jsme tu medailon se symbolem svaté Barbory, patronky dělostřelců. A úplné eldorádo jsme pak zažili, když se katrovaly násypy malého skladu: Různé šperky, knoflíky, mince, nábojnice, ale také psí známky, které jsou mezi sběrateli velmi ceněné," líčí Gračka. A přidává i vysvětlení: "Na konci první světové války tu zřejmě probíhal sběr barevných kovů. V podlaze jsou ale velké mezery, pravděpodobně se často stávalo, že různé předměty propadly dolů. A tam ležely více než devadesát let."

Muzeum bude otevřeno 23. dubna, návštěvníci do něj mohou zavítat každý den kromě pondělí. "K dispozici bude i průvodkyně, která odpoví na dotazy, možná je i prohlídka celého areálu," upřesnil Kadlec. Vstupné je šedesát korun, děti, studenti a senioři platí polovinu.
Více podrobností o muzeu i celé Korunní pevnůstce je k dispozici na webu pevnostolomouc.cz.

Jan Procházka

Reklama

EWEREL - Svítidla, osvětlení, světelné studio

Katalog firem » Obchod » Svítidla

MODERNÍ MULTIFUNKČNÍ SVÍTIDLO
v oblíbené černé barvě za SUPER cenu 2190Kč

Stmívání, změna barvy světla z teplé do studené.
Dálkový ovladač.
Světelný tok 3800 lm. Průměr 49 cm.

Vhodné pro střední a menší pokoje.
SKLADEM

OBJEDNEJTE na

https://www.kvalitni-svitidla.cz/

NEBO VYZVEDNĚTE v Olomouci:

EWEREL SVÍTIDLA
SVĚTELNÉ STUDIO Horní lán 12a ( proti Ternu )V naší nabídce najdete moderní úsporná svítidla, lustry, lampy, stropní svítidla, exteriérová svítidla, LED pásky a mnoho dalšího.

www.ewerel.cz