Reklama

Sobota 19. října 2019, svátek má Michaela, venku je 9.8 °C

Víte, jak byste se měli chovat při dopravní nehodě? Přečtěte si tipy, jak postupovat

Zprávy z regionu

3.7.2019

Autor: red

Účastníkem dopravní nehody se nechce stát nikdo z nás, přesto se to kdykoliv může přihodit, obzvlášť letní měsíce bývají z pohledu nehodovosti kritické. Důležité je proto vědět, jak se v této situaci zachovat. Pokud účastník není zraněný, případně není v šoku, měl by dodržovat postupy, které mohou ostatním zachránit život. Při dopravní nehodě jde často o každou vteřinu...

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

S radami, jak se při dopravní nehodě chovat, přichází projekt Ty to zvládneš pod záštitou Asociace Záchranný kruh.

Reflexní prvky
Každý účastník nebo svědek dopravní nehody by si měl uvědomit, že místo nehody je nebezpečné nejen pro zraněné. "Jedete-li okolo dopravní nehody, zastavte na bezpečném místě – ideálně až za nehodou, zapněte výstražná světla, zatáhněte ruční brzdu, oblečte si reflexní vestu a označte místo výstražným trojúhelníkem. Zajistíte tak bezpečnost nejen účastníkům nehody, ale i sami sobě," radí prezidentka Asociace Záchranný kruh Veronika Krajsová. Reflexní prvky jsou velmi důležité především v situacích, kdy je na vozovce snížená viditelnost. V noci, v mlze nebo při sněhové vánici doslova zachraňují životy.

Mobilní telefon
Dalším pomocníkem je mobilní telefon. Účastník či svědek nehody by měl okamžitě volat na tísňovou linku 155 nebo 112. Volající by měl sdělit místo nehody, stav a počet zraněných. Telefonát by měl vždy ukončovat záchranář.

Zastavení krvácení
Jestliže u nehody vidíte někoho silně krvácet, rozhodně na nic nečekejte. Využijte rukavice z lékárničky a krvácení zastavte přímým stlačením prsty v ráně. Strach zachránce z případného dalšího poškození nesmí ohrozit život zraněného.

Co dělat v případě bezvědomí
Je-li zraněný v bezvědomí, musí být zajištěno, aby dostatečně dýchal. Pokud dýchá, není zapotřebí s ním hýbat. Jestliže tomu tak není, zachránce mu musí zaklonit hlavu a zvednout bradu, čímž uvolní dýchací cesty. Pokud se zraněný během deseti sekund alespoň dvakrát nadechne, je zapotřebí udržovat volné dýchací cesty až do příjezdu profesionálů.

Masáž srdce
Pokud i přes veškerou snahu zraněný nedýchá, je nutné zahájit masáž srdce. Tu ale nelze provést ve vozidle, proto musí být zraněný přemístěn na zem. Poté by měl zachránce stlačovat hrudník do hloubky pět až šest centimetrů s frekvencí sto až sto dvacet stlačení za minutu. Proškolený zachránce může po každých třiceti stlačeních provést dva umělé vdechy. I tady platí, že váš strach nesmí ohrozit život zachraňovaného.

Nikdy neztrácejte hlavu a vždy jednejte s rozvahou.