UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Víte, jak a čím v zimě správně přikrmovat ptáky? Podívejte se...
Zima je opět tady, a tak je nejvyšší čas připravit krmítka. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáčci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podívejte se proto, čím můžete drobné opeřence pohostit...
Je v celku jedno, jakého tvaru či velikosti budete mít krmítko. Je však důležité dbát na to, aby nikde nemělo ostré hrany, případně trčící hroty hřebíků. Také stříšku musí mít dostatečně velkou, aby byla potrava chráněna před sněhem a deštěm a aby pak neplesnivěla. Proto je dobré také krmítko pravidelně čistit od zbytků potravy.
Základním pravidlem je krmit kvalitní potravou. Rozhodně by to tedy neměl být způsob, jak se zbavit kuchyňských zbytků nebo plesnivějícího chleba. "Ptáky na krmítku zásadně nekrmíme chlebem, uzeninami, suchými těstovinami ani kynutými výrobky, protože způsobují ptákům vážné zažívací potíže. Z naší kuchyně můžeme ke krmení použít strouhanou housku, zbylé vařené brambory, kousky masa, na plátky nakrájený lůj, vnitřní sádlo nebo stoprocentní tuk," uvádí odborníci z Moravského ornitologického spolku. Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, tak jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva. Nesmí však být solené, sůl totiž drobným ptákům škodí, a proto je nutné před strouháním rohlíků sůl důkladně odrolit.
Čím pestřejší jídelníček ptákům nabídnete a čím je přírodě bližší okolí vašeho krmítka, tím více druhů na něm a v jeho okolí můžete pozorovat. Pokud si nejste jisti, jaký ptačí druh se objevuje na vašem krmítku, pak návštěvníky vyfoťte, nakreslete nebo dobře popište a zašlete dotaz do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi pomohou s určením.

DNES
Dnešek: Jóga na střeše i koncert v zahradě Červeného kostela
AKTUÁLNĚ
8.7.2025
Meteorologové: Pršet bude hodně, v Olomouci ale povodně nehrozí
Zprávy z regionu
8.7.2025
Pevnost poznání slaví deset let dobrodružnou letní hrou pro celou rodinu
Zprávy z regionu
8.7.2025