Reklama

Pátek 26. dubna 2019, svátek má Oto, venku je 16.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vědecká knihovna získala unikátní mapu z pruského obléhání Olomouce

Kultura

5.2.2009

Autor: jap roc zzt

Pracovníci vědecké knihovny hlásí pozoruhodný přírůstek do historického fondu. V zahraničním antikvariátu se jim podařilo zakoupit unikátní rukopisnou mapu z 18. století. Dokument zachycuje postup pruského obléhání Olomouce v roce 1758 a je tak detailní, že na něm lze rozeznat postavení jednotlivých děl.

Foto: archiv knihovny

Rukopisný originál v podobě kolorované perokresby získala knihovna od německého antikváře z městečka Bedburg-Hau v Severním Porýní-Vestfálsku za několik desítek tisíc korun. "Mapa je zhotovena technikou kolorované perokresby na papírový list o rozměrech 48×38 cm a datovat ji lze přibližně k roku 1758. Je na něm zachycena podoba olomoucké pevnosti, rozsah opevnění s bastiony, bránami i předsunutými pevnůstkami a vyobrazeno je také několik předměstských obcí," řekl správce fondů knihovny Miloš Korhoň. Mapa je podle něj raritní především díky neobvykle přesnému zakreslení obléhacích prací, provedených od května do počátku července 1758. "Jde zejména o přehledné zobrazení postupu pruské armády, který mapa zachycuje takřka den po dni a který je pro větší názornost rozlišen užitím různých barev. Podobné rukopisné exempláře nebo četnější tištěné plány buď nedisponují rovnocennou a dostatečnou přesností, nebo postrádají výše zmíněný a tudíž zcela unikátní zákres," vysvětlil Korhoň.
Mapa detailně zachycuje stav uliční sítě. "Vzhledem k tomu, že legenda je psána německy, nemůžeme jednoznačně určit, zda je mapa pruská nebo rakouská. Každopádně byl její autor velmi dobře obeznámen s vojenskou situací a není vyloučeno, že sloužila vojenskému štábu," popsal Jiří Glonek z oddělení historických fondů. Na mapě však chybí Sloup Nejsvětější Trojice, který byl v té době zcela nový a který podle historických legend Prusové záměrně nebombardovali. "Dělostřelectvo přijel zkontrolovat pruský král Fridrich II. Veliký a nařídil, aby vnitřní město bylo uchráněno, protože nechtěl dobýt zříceninu. Vojsko ostřelovalo jen hradby a vojenské cíle," podotkl Glonek.
Mapa je téměř nepoškozená, podlepena je pouze část okraje. Dokument teď čeká digitalizace a vystavení na webových stránkách knihovny.

jap roc zzt

Reklama

Dětská obuv U Medvídka

Katalog firem » Obchod » Dětské oděvy a oblečení

Jsme specializovaná prodejna kvalitní dětské obuvi. V naši nabídce najdete pouze zdravotně nezávadnou obuv od předních zahraničních výrobců. Při nákupu se snažíme o individuální příst...