Reklama

Úterý 23. dubna 2019, svátek má Vojtěch, venku je 16 °C

Ve vedení baletu Moravského divadla Olomouc končí Robert Balogh. Novým uměleckým šéfem bude Michal Štípa

Kultura

29.11.2018

Autor: red

Po téměř devíti letech končí ve funkci uměleckého šéfa baletu Moravského divadla Robert Balogh. Vedení divadla se rozhodlo ukončit s choreografem a režisérem spolupráci z důvodu neutěšené situace v baletním souboru a snahy o nastolení nového uměleckého směřování. Baloghovým nástupcem se od ledna 2019 stane dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze a v Brně Michal Štípa, do konce roku převezme vedení souboru baletní mistryně Dana Krajevskaja.

Foto: Jan Procházka

"Nerad bych specifikoval naše interní postupy, ale rozhodně se nejedná o spontánní rozhodnutí či vyslyšení přání někoho jiného. Přestože jsem ve vedení divadla poměrně krátce, toto rozhodnutí vyplývá z dlouhodobé analýzy a můžu zmínit, že za ním stojí jednak opakované porušení vnitřních předpisů, jednak neutěšená situace v baletním souboru," prozradil ředitel Moravského divadla David Gerneš k odvolání Roberta Balogha, které vstupuje v platnost dnešním dnem. "Chceme rovněž, aby olomoucký balet získal nový impulz a energii, aby umělecky nestagnoval," doplnil Gerneš.

Vedení souboru dočasně převezme baletní mistryně Dana Krajevskaja. Novým šéfem olomouckého baletu se stane s účinností od 1. ledna 2019 Michal Štípa, dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně a v Praze, držitel řady prestižních ocenění včetně Ceny Thálie. Jeho taneční umění obdivují diváci po celém světě. Věnuje se rovněž pedagogické, lektorské i choreografické činnosti. Momentálně je na turné po Kostarice.

"Michal Štípa je jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu. Olomoucký soubor zná, stejně jako zdejší publikum, kterému se jako host představil v inscenacích Labutí jezero a Spící krasavice," sdělil Gerneš. Dle jeho slov zůstane dramaturgický plán na tento rok zachován, od nového roku pak bude plně v gesci nového šéfa. "Můžu prozradit, že olomoucké publikum bude mít možnost častěji sledovat hostující choreografy a věřím, že se skutečně máme na co těšit," dodal závěrem.