Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.4 °C

Varhanní festival představí světovou špičku

Kultura

30.8.2020

Jan Procházka

Mezinárodní varhanní festival Olomouc začne už ve čtvrtek 3. září. Pět koncertů a pět mezinárodních hvězd varhanní hudby se návštěvníkům představí v překrásném prostředí olomouckých kostelů – katedrále sv. Václava a chrámu Panny Marie Sněžné. Součástí koncertů budou i videoprojekce z místa varhan, které umožní publiku nejen vyslechnout ale i zhlédnout virtuózní podání toho nejlepšího z varhanní hudby. Koncerty se konají vždy v pondělí a ve čtvrtek od 19 hodin. Jednotlivé vstupenky i permanentky na celý festival jsou už v prodeji.

Letošní 52. ročník Mezinárodního varhanního festivalu přináší za manuály stovky let starých varhan, takové osobnosti, jakými jsou špičkový olomoucký varhaník a improvizátor a současně dramaturg festivalu Karel Martínek, kterého na zahajovacím koncertu doprovodí žesťový soubor Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka. Publiku se představí i talentovaný ruský interpret a skladatel Timur Chaliullin, držitel prestižní ceny Grammy Američan Nathan J. Laube či Bernhard Klapprott z Německa, který se na koncertu uvede jako varhaník i cembalista. Na závěrečném koncertu pak zazáří titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame Vincent Dubois.

„Programová skladba festivalu reflektuje 150 let od narození významného francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna, jehož skladby si budou posluchači moci vychutnat v podání těch nejlepších interpretů doslova z celého světa,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „kromě toho si letos také připomínáme 10 let od úmrtí dlouholetého prezidenta a dramaturga festivalu Antonína Schindlera, olomouckého patriota a vynikajícího organologa, bez kterého by festival v roce 1969 nevznikl.“

Vstupenky je možno koupit na jednotlivé koncerty, nově je v nabídce i zvýhodněná permanentka na celý festival.

Festival je už bod svého vzniku spjatý s Kostele svatého Mořice. Slavné Englerovy varhany ale čekají na opravu. "Už měla probíhat, ale z mnoha důvodů byla oprava odložena. Nástroj je tak sice stále funkční, program však už byl připravený a měnit místa by bylo komplikované i proto, že interpreti vybírali skladby i s ohledem na nástroj, na který budou hrát," zmínil dramaturg festivalu Karel Martínek. Koncerty se tak uskuteční v Kostele Panny Marie Sněžné a Katedrále sv. Václava. Oprava mořických varhan by podle něj ale měla letos konečně začít. "Je proto téměř jisté, že ani příští ročník nebude festival v mořickém chrámu. Ale v roce 2022 by se tam měl vrátit s veškerou slávou," domnívá se Martínek.

Karel Martínek

Jeden z nejlepších českých improvizátorů a současně i dramaturg festivalu. Na zahajovacím koncertě již tradičně usedne za varhany. "Chtěli jsme ale koncert pojmout trochu netradičně. Proto v části programu vystoupí i žesťový soubor," naznačil Martínek. Zazní skladby letošních jubilantů - Johanna Sebastiana Bacha, Louise Vierna a dojde pochopitelně i na improvizace.

 

3. září / 19:00

Katedrála sv. Václava

KOUPIT VSTUPENKY

Nathan J. Laube

Američan Laube patří mezi nejžádanější varhaníky dnešní doby, je dokonce držitelem Grammy. "Pro svůj koncert zvolil německý romantický repertoár. Není to náhodou, varhany v Dómu jsou právě z té doby," přiblížil Martínek. Zlatým hřebem bude Sonáta c moll "94. žalm" Julia Reubkeho. " Ta je považována za jednu z nejmonumentálnějších skladeb pro varhany," upozornil Martínek.

7. září / 19:00

Katedrála sv. Václava

KOUPIT VSTUPENKY

Timur Chaliullin

Z úplně jiného soudku bude vystoupení ruského varhaníka Chaliullina. "Tento mladý hudebník má nakročeno k nejvyššším sférám mezinárodního koncertního nebe," představil umělce Martínek. Ruská hudba a varhany se podle něj v historii moc nepotkávaly, proto v programu zazní transkripce ruských velikánů. Publikum se může těšit na Čajkovského, Šostakoviče  i Musorgského. Zazní i Chaliullinova vlastní skladba.

 

10. září / 19:00

Katedrála sv. Václava

KOUPIT VSTUPENKY

Bernhard Klapprott

Německý specialista na barokní hudbu je nejen vynikajícím varhaníkem, ale i skvělým cembalistou. "Na koncertě tedy zazní dialogy mezi varhanami a cembalem. Konfrontace jemných zvukových nuancí strunného nástroje a honosných barev varhanních registrů bude mimořádně působivá," prozradil Karel Martínek. Varhany u Panny Marie Sněžné jsou podle něj pro tento koncert ideálním nástrojem. V programu dominují skladby Johanna Sebastiana Bacha. 

 

14. září / 19:00

Kostel Panny Marie Sněžné

KOUPIT VSTUPENKY

Vincent Dubois

Absolutní špička. Tak hodnotí čerstvého titulárního varhanníka pařížské katedrály Notre-Dame Karel Martínek. "Je bezesporu jedním z těch hudebníků, kteří posouvají hranice interpretačního umění. Na tomto koncertě zazní převážně francouzský repertoár," přiblížil Martínek. V závěru koncertu zazní i improvizace na skladatele Luise Vierneho.

 

17. září / 19:00

Katedrála sv. Václava

KOUPIT VSTUPENKY