UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
V zoo se rozmnožil sika vietnamský. Ve výběhu v Safari Euroasie jsou k vidění hned tři mláďata
Stanou-li se z návštěvníků olomoucké zoo pozorovatelé Safari Euroasie, měli by se naučit základní matematické počty. Třeba takové, že 3+13=3. Skupina 3 samců a 13 laní v přírodě vyhubeného siky vietnamského v průběhu minulého týdne totiž přivedla na svět hned 3 mláďata. "Ta jsou v blízkosti svých matek již k vidění ve svém výběhu," uvádí zooložka Jitka Vokurková
Zoo Olomouc chová od roku 2012 většinu druhů jelenů ve velkém výběhu v Safari Euroasie. "Do výběhu jsme v roce 2015 získali poddruh velmi vzácného a ohroženého siky vietnamského (Cervus nippon pseudaxis), jehož chov je řízen EEP v rámci EAZA. V Zoo Olomouc se doposud narodilo 23 jedinců. Aktuálně se ve výběhu prohání 3 letošní mláďata, 3 dospělí samci a 13 dospělých laní," říká mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Jelen sika (Cervus nippon) se běžně vyskytuje od Koreje, východního Ruska přes Japonsko a Čínu až po Thajsko a Vietnam. Na tomto velkém území vytváří celou řadu poddruhů (sika vietnamský, sika japonský, sika mandžuský, sika Dybowského a další), které se liší zbarvením i velikostí. Od počátku 20. století se v oborách na Plzeňsku a ve středních Čechách choval sika Dybowského a japonský, jemuž se podařilo uniknout a najdeme je proto i v naší přírodě. To však není žádoucí, protože se kříží s jelenem lesním, což je geneticky nevhodné pro naše jeleny.
Sika vietnamský, jež patří spíše k menším poddruhům, žil původně v severním Vietnamu a jihozápadní Číně. Jednalo se také o nejjižněji žijící poddruh. Ve volné přírodě, kde obýval lesnaté krajiny, byl naposledy spatřen v roce 1990. Od té doby je v ní pravděpodobně vyhuben. Paroží samců je mnohem menší než u našeho jelena lesního. Slovo sika pochází z japonštiny a znamená jelen. Na jeho vymizení z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, jež se používaly v tradiční čínské medicíně. Populaci těchto zvířat zachránil farmový chov a zoologické zahrady. V současnosti se v jižní Číně připravuje jeho zpětné vysazení do přírody-repatriace.
Zajímavosti
V zimě má srst delší, hrubší, s nevýraznými skvrnami. V létě je zbarvení srsti pestré, rezavohnědé s bílými skvrnami, podobné jako u čerstvě narozených mláďat. V Rusku a Číně chovají siky pro tzv. panty, nevyzrálé parohy v lýčí, používané v lékařství. Z našich zoologických zahrad se jejich chovu věnuje Zoo Olomouc a Ostrava, Ústí nad Labem a samčí stádo má Zoo Hluboká. Na Slovensku je najdeme v Zoo Bratislava.

9.5.2025
Podruhé Olomoucko na Nymburk nestačilo
Zprávy z regionu
9.5.2025
Finále soutěže Miss Šantovka 2025 je tady! O víkendu budou o korunku královny bojovat dvě desítky dívek
Kultura
9.5.2025
Dnes začíná 28. Divadelní Flora
Zprávy z regionu
9.5.2025