Reklama

Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor, venku je 12.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V kapli Božího těla koncertovala Kateřina Chroboková s přáteli

Kultura

2.5.2008

Autor: Bohumír Kolář

Poslední dubnový podvečer uspořádala Katedra hudební výchovy Univerzity Palackého v kapli Božího těla v univerzitním konviktu koncert Kateřiny Chrobokové, přední české varhanice a cembalistky, a jejích mladých přátel. Kateřinu Chrobokovou není třeba představovat a připomínat; nejen proto že je Olomoučankou a že je i rodinnými vztahy důvěrně spjata s olomouckou uměleckou sférou, ale že už i sama – připomeňme její velkolepý koncert na Mezinárodním varhanním festivalu v chrámu sv. Mořice před dvěma lety – si v Olomouci svou virtuozitou získala mnoho obdivovatelů.

Umělecká dráha Kateřiny Chrobokové byla strmá, po vystudování konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy akademii múzických umění v Brně, dvouletém studiu v Utrechtu a absolvování několika mistrovských kurzů proslavila české interpretační umění v Anglii, Holandsku, Belgii, Lucembursku, Německu, Polsku, Litvě a v dalších státech. Od roku 2004 také pedagogicky působí na ostravské konzervatoři.

Pro cembalový koncert v kapli Božího těla připravila program z díla významných světových autorů – anglického renesančního skladatele Williama Byrda, francouzského barokního Louise Couperina, jeho italského současníka Arcangella Corelliho a v závěru Johanna Sebastiana Bacha. Pro prezentaci prvních dvou vybrala skladby pro cembalo a zejména Couperin byl přednesen s velkou jistotou a posluchačským ohlasem. Corelliho pětidílná živá Sonáta A dur pro cembalo a housle vytvořila koncertní prostor, v němž se sympaticky projevil i nadějný houslista Jakub Černohorský. V závěru zazněl Bachův Koncert f dur pro cembalo, dvě zobcové flétny a smyčce. Hudebně zvládnuté dílo zaujalo a všech sedm mladých přátel – zmiňme alespoň jejich jména: flétnisté Jan Kvapil a Anna Mikolajková, houslisté Jan Černohorský a Eva Kalová, violistka Zdeňka Procházková, violoncellista Dalibor Pimek a basista David Jíra - se pod vedením Kateřiny Chrobokové představilo jako sympatický komorní orchestr.
Koncert byl vhodným předznamenáním máje, vyvolal příjemné pocity a setkal se s posluchačským vděkem. Možná potřeboval vzhledem ke kapacitě kaple Božího těla ze strany Katedry hudební výchovy FF UP větší propagaci.

Bohumír Kolář

Reklama

Svíčkárna Olomouc

Katalog firem » Obchod » Dárkové prodejny

Informační leták: den-deti-2_22795.pdf

Kam s dětmi na den dětí? Přece do Svíčkárny! 👪 🎉

Máme pro vás otevřeno pondělí 1.6 od 12:00 do 18:00. Mimořádně se k nám přidají papoušci Boban a Rozárka a štěňátko Freja. 🦜🐾
Přijďte se s nimi vyfotit a vyrobit si originální dárky z naší domácí dílničky.

Navíc každé dítě od nás dostane jako dárek svíčku zdarma 🕯 ♥

Těšíme se na vás!