Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.5 °C

V Olomouci odstartoval Mezinárodní varhanní festival. Dojde však k programové změně

Kultura

4.9.2020

Autor: red

Na zahajovacím koncertu Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc se včera představil olomoucký varhaník, organolog a zároveň dramaturg festivalu Karel Martínek a žesťový soubor Moravské filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka. Posluchači vyslechli skladby velikánů světové varhanní hudby, jako jsou Johann Sebastian Bach, Luis Vierne či Marcel Dupré, na koncertu zazněla také improvizace Karla Martínka.

Karel Martínek

Foto: Moravská filharmonie Olomouc

"Karel Martínek je vynikající interpret a improvizátor, který hrál v těch nejvýznamnějších katedrálách a kostelech po celé Evropě," říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává: "Společně s hudebníky Moravské filharmonie pod taktovkou Petra Šumníka se v inspirativním prostředí olomoucké katedrály podařilo vytvořit vynikající atmosféru."

Posluchači se mohou těšit na další čtyři koncerty Mezinárodního varhanního festivalu v následujících týdnech, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Z důvodu celosvětových epidemiologických opatření nemůže přicestovat Nathan J. Laube, pro následující koncert 7. září je tedy oznámena programová změna – za varhany v katedrále sv. Václava usedne vynikající český varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý a provede koncert Bach očima romantiků.

Program koncertu Bach očima romantiků:
Johann Sebastian Bach
Sinfonia z Kantáty „Wir danken dir, Gott, wir danken dir“ BWV 29
(úpr. Alexandre Guilmant)

Charles-Marie Widor
Árie e moll z Bachova Mementa (Parafráze na Dobře temperovaný klavír)

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Varhanní sonáta č. 3 A dur op. 65
I. Con moto maestoso
II. Andante tranquillo

Clara Schumann
Fuga č. 2 E dur z cyklu Tři fugy na témata J. S. Bacha

Karel František Pitsch
Fantasie a fuga (Na smrt Felixe Mendelssohna-Bartholdyho)

Pavel Černý
Improvizace na číslo 1750 – pocta Louisi Viernemu

Ferenc Liszt
Preludium a fuga na jméno B-A-C-H, S260/R381

Více informací o festivalu a dalších koncertech jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc. Vstupenky v ceně 150/70 Kč jsou k zakoupení online na mfo.cz a v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice.

Moravská filharmonie jako organizátor festivalu dbá na dodržování zvýšených hygienických opatření v rámci prevence šíření koronavirového onemocnění a upozorňuje všechny návštěvníky, že po celou dobu koncertu musejí mít nasazenou roušku. Jednorázové roušky bude možné zakoupit u vstupu a k dispozici budou také mobilní dezinfekční aplikátory. Všechny koncerty Mezinárodního varhanního festivalu proběhnou v souladu s případnými dalšími aktuálními hygienickými nařízeními.