Reklama

Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína, venku je 3.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Olomouci jsou k vidění filmové klapky od českých výtvarníků

Kultura

15.4.2019

Autor: red

Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce dorazila po roce opět do Olomouce. V prostorách Galerie Bohéma budou k vidění až do 25. dubna 2019.

Ilustrační foto

Foto: Archiv pořadatele

Symbolickým klapnutím zahájil výstavu olomoucký výtvarník Vladimír Halla, který se do projektu zapojil již po sedmnácté. Jeho letošní klapka s názvem Variace je jednou z nové kolekce filmových klapek, která v Olomouci zatím čítá 122 originálních děl. "Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler, Jan Saudek a další významní výtvarníci," řekl předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura. Mezi pravidelnými přispěvateli do Salonu filmových klapek jsou opět také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Göttlich. Novinkou letošního ročníku jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Z Olomouce Klapka tour zamíří ještě do Brna a poté do Zlína, kde kromě dvou výstav proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května 2019 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek z dražby bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí. Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace 20 Salon filmových klapek 1998–2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.