Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4 °C

V Olomouci byl pokřtěn Merkátor

Kultura

26.9.2023

David Kopřiva

Ve vytříbeném prostředí galerie Art Rubikon včera proběhl křest nové knihy Kamily Holáskové. Kniha Merkátor těží z olomouckých reálií a zachycuje několik měsíců ze života mladého muže, který se bojí závazků. Olomouc se promítá nejen do textu, ale je také součástí ilustračních fotografií, kterými do knihy přispěl světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit.

Kniha Merkátor je již třetím společným dílem vysokoškolské pedagožky a spisovatelky Kamily Holáskové a profesora Jindřicha Štreita. Fotografie v tomto případě vznikly až na základě textu a jsou pečlivě komponovány, aby podtrhly příběh a zároveň nenucenou formou ukázaly krásy města, které je srdcovou záležitostí obou autorů. Pikantní zajímavostí je skutečnost, že roli modelů na uvedených fotografiích přijali nejbližší rodinní příslušníci obou autorů.

Křtem knihy přítomné citlivě provedla a úvodní řeč pronesla Bronislava Paučková, ředitelka galerie Art Rubikon. Kmotrem knihy se stal známý folkový hudebník a osobní přítel hlavních protagonistů, Jaroslav Hutka, který křest oživil krátkým hudebním vystoupením. Bylo zřejmé, že jeho písně jsou stále živé, aktuální a diváci se k mnohým pasážím spontánně připojovali.

Velký dík patří všem partnerům knihy, kteří umožnili její vydání, všem hostům, jež se včerejšího křtu zúčastnili a v neposlední řadě galerii Art Rubikon za přátelskou atmosféru a příjemné pohoštění. Knize Merkátor přejeme všechno nejlepší a ať se dobře prodává.

Knihu vydala Memoria Porta a lze ji zakoupit v síti knihkupectví Kosmas.