Reklama

Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan, venku je 15.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Envelopa Office Centru je k vidění výstava kovových plastik olomouckého sochaře Jana Dostála

Kultura

22.2.2023

Autor: red

Jeden z nejoriginálnějších mladých českých umělců, sochař Jan Dostál, dnes otevřel svoji zatím nejrozsáhlejší výstavu s názvem Space Rotation v budově Envelopa Office Center v Olomouci. Před vchodem do objektu, vstupní hale, proskleném atriu a interiéru Bistra Paulus vystavil dvě desítky kovových plastik zejména z posledního období své tvorby. Výstavu mohou návštěvníci vidět až do konce března.

"Všechno kolem nás rotuje, bez rotace by nebylo nic. Dlouho jsem přemýšlel, jak rotaci bez pohybu zachytit v prostoru. Výstava je o tomto procesu a jeho vývoji. Hraji si s médiem kovu, kterým vytvářím nejrůznější abstraktní motivy vycházející z jevů ve vesmíru," komentoval svou nejnovější instalaci v Envelopě Dostál.

Umělec žije a tvoří v Olomouci, kde v roce 2012 absolvoval hejčínské gymnázium. V Brně pak následně dokončil studium na Fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém – v ateliéru Michala Gabriela. Kromě soukromých sbírek jsou jeho díla k vidění i ve veřejném prostoru. V rodném městě na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2015 instalací ocelové sochy "Vetřelce" na střeše domu v Šemberově ulici. Pro český pavilon na poslední světové výstavě Expo v Dubaji vytvořil téměř deset metrů vysokou sochu Mrak. Jeho dílem je také kříž s kopulí na Červeném kostele v Olomouci.