Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.4 °C

Ukradené svazky bible jsou zpět v Olomouci

Kultura

11.9.2020

Autor: Jan Procházka

Vzácné ukradené bible jsou konečně zpátky. Sedm svazků takzvané Pařížské polygloty ze sedmnáctého století zmizelo při rekonstrukci Vědecké knihovny v roce 1996. Nyní se je podařilo dohledat v německé aukci a zakoupit zpět. K vidění jsou nyní ve Vlastivědném muzeu.

Výstavu Návrat olomouckých unikátů si dnes prohlédl i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Foto: Jan Procházka

Soubor biblí je unikátní tím, že se v něm píše sedmi jazyky: hebrejsky, samaritánsky, chladejsky, řecky, syrsky, latinsky a arabsky. Celkem čítá deset svazků. A právě sedm z nich bylo při rekonstrukci knihovny v roce 1996 ukradeno jedním z dělníků. Na dlouhá léta se vzácné knihy zcela ztratily. "Před nedávnem se svazky bible objevily v aukční nabídce německého antikvariátu," potvrdila ředitelka olomoucké Vědecké knihovny Iveta Tichá. Vyvolávací cena byla 4 000 euro. V antikvariátu nikdo netušil, že tisky pocházejí z trestné činnosti. A nevěděl to ani jejich majitel, který je před časem koupil v dobré víře v jiné aukci za 1 300 euro, tedy necelých 35 tisíc korun. A právě za tuto cenu nakonec majitel olomoucké knihovně vzácné tisky prodal. Soubor je tak znovu kompletní. Knihy můžete vidět v Mánesově galerii ve Vlastivědném muzeu.

Součástí výstavy je i plán obléhání Olomouce z roku 1758, zhotovený rytcem Ignácem Saltzerem. Ten se muzeu podařilo zakoupit v Kalifornii.

Foto: Jan Procházka

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka
Reklama

EWEREL - Svítidla, osvětlení, světelné studio

Katalog firem » Obchod » Svítidla

MODERNÍ PRODEJNA v SOKOLSKÉ 5
speciálka na osvětlení
v OLOMOUCI za SPEOU vedle náměstí Hrdinů
( přestěhováno z Koruny )

SVĚTELNÉ STUDIO na Horním lánu 12a ( proti Ternu )

Kultivované prostředí, odborný personál, velký výběr,
svítidla levná, dostupná i luxusní, klimatizováno.

Vyspělé LED technologie, multifunkční svítidla se stmíváním, změnou barvy světla z teplé do studené, nočním osvětlením atd.

Profesionální poradenství s vysokou znalostí výrobků.
NÁVRHY OSVĚTLENÍ a SVĚTELNÝCH ROZVODŮ v komerčních objektech, rodinných domech, bytech i zahradách.

ZÁRUKA 5 LET na většinu LED svítidel a LED žárovek.

V naší nabídce najdete moderní úsporné lustry, lampy, stropní svítidla, exteriérová svítidla, LED pásky a mnoho dalšího.

www.ewerel.cz