Reklama

Pondělí 19. srpna 2019, svátek má Ludvík, venku je 22.2 °C

Tvarůžkový festival provoní centrum města už o víkendu

Tipy a názory

20.4.2019

Autor: red

V pořadí čtvrtý ročník oblíbeného tvarůžkového festivalu se uskuteční o posledním dubnovém víkendu. Centrum města bude hostit Tvarůžkový festival v sobotu 27. a v neděli 28. dubna. Pro návštěvníky budou připraveny více než čtyři tuny tvarůžků a bohatý program.

Foto: Jan Procházka

"Olomoucký tvarůžkový festival se zavedl a město prezentuje v rámci této velmi oblíbené gastronomické akce jako centrum Hané," uvedla náměstkyně primátora pro oblast cestovního ruchu Markéta Záleská. Kromě tradičního jarmarku a prodeje tvarůžkových a jiných regionálních specialit festival nabídne bohatší kulturní program i rekordní počet restaurací a bister, které se do festivalu zapojí. Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky na nejrůznější způsob. Kuchaři je budou nabízet v teplé i studené úpravě a chybět nebudou ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty. Sýr s nezaměnitelným aroma provoní i kuchyně těch restaurací, které jsou zapojeny do projektu Ochutnejte Hanou. Znalci vědí, že k tvarůžkům patří pivo, a právě to uvaří na festival v hanáckých minipivovarech.

Festival město pořádá s jediným výrobcem tohoto osobitého sýru v zemi, A.W. Loštice, a neobejde se bez spolupráce se Střední Moravou, Sdružením cestovního ruchu či Garden Food Festivalem, kteří přebírají každoročně záštitu nad zúčastněnými restauracemi. Do festivalu se tentokrát zapojí 36 restaurací a bister. "Hlavním partnerem festivalu je společnost A.W. Loštice, která nejen že poskytne prodejcům část surovin pro prodej specialit, ale také bude hlavním prodejcem tvarůžků na Horním náměstí," uvedla Karin Vykydalová z odboru cestovního ruchu. I letos se do festivalových oslav znovu zapojí spolek Moravská cesta, který organizuje řemeslný jarmark a nabízí regionální výrobky pod značkou Haná - regionální produkt.

Kromě gastronomie je připraven zajímavý doprovodný program včetně vystoupení hanáckých folklorních souborů. Hlavní program poběží na Horním náměstí, kde vystoupí Backwards Beatles, Blues Power, Hudební institut, Bára Basiková s kapelou nebo cimbálová muzika Strážničan. A aby se bylo u ochutnávky na co dívat, to zařídí kuchaři s cooking show z pořadu Masterchef Česko 2019 nebo cooking show s Yvettou Blanarovičovou. Na Dolním náměstí jsou připraveny akce a vystoupení převážně pro rodiny s dětmi. "Bude tam vystoupení Majdy z Kouzelné školky, žonglér Yufi, účastník soutěže Česko-Slovensko má talent, Cirkus trochu jinak a další. Taktéž proběhne první ročník soutěže pro děti Tvarůžky Chef," řekla Vykydalová.

Tvarůžkový festival, který se konal poprvé v roce 2016, je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších akcí v Olomouci. "Má věhlas nejen v rámci České republiky, ale také na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu, ale i ve Velké Británii," vyzdvihla vZáleská. V roce 2018 přilákal na šestnáct tisíc návštěvníků. "Zájemci z tuzemska i zahraničí si mohou také objednat zvýhodněný víkendový pobyt v době konání akce, aby mohli lépe a déle načerpat jedinečnou atmosféru festivalu," upozornila Vykydalová. Rezervace jsou spuštěny na www.olomouctravel.cz.