Reklama

Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava, venku je 12.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Turistický průvodce po akademické půdě. Univerzita představuje svá zajímavá veřejně přístupná místa

Zprávy z regionu

1.8.2020

Autor: roc jap

Významné historické budovy, podmanivé parky a zahrady, neotřelá panoramata či svěží gastronomie. Univerzita Palackého v Olomouci (UP) nejsou jen učebny a auly plné akademiků a studentů, ale také mnoho pozoruhodných míst, která by klidně mohla figurovat v turistických průvodcích. Oddělení komunikace UP proto seskupilo tato veřejně přístupná místa na speciální webové stránce Uni t(r)ips. Návštěvníci díky ní můžou poznat univerzitu i Olomouc z jiné perspektivy.

Všechny „Uni t(r)ips“ zájemci naleznou na stránkách unitrips.upol.cz. Přehledně kategorizovaná místa vždy obsahují stručný popis, základní informace o dostupnosti, odkaz na Google mapu a výběrovou fotogalerii. Oddělení komunikace UP plánuje stránky postupně doplňovat a aktualizovat o další zajímavosti v návaznosti na roční období a vývoj situace. Brzy na nich přibude například odkaz na zábavnou poznávací univerzitní hru na bázi geocachingu. 

UP již nějakou dobu pod heslem „Uni tips“ přináší také pravidelné kulturní a gastronomické tipy z Olomouce. Představuje je na facebookové stránce určené pro absolventy olomoucké univerzity.

„Univerzita Palackého není do sebe uzavřená slonovinová věž, ale instituce, která je přístupná široké veřejnosti. Olomoucká univerzitní půda přitom nabízí mnoho míst a zákoutí, která mohou být zajímavá jak pro naše studenty, zaměstnance a absolventy, tak pro obyvatele Olomouce i přijíždějící turisty. Přišlo nám škoda se o tyto zajímavosti se všemi nepodělit,“ vysvětlila motivaci pro vznik stránky „Uni t(r)ips“ Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí a vedoucí oddělení komunikace UP.

V době, kdy mnoho Čechů tráví svou letní dovolenou v Česku a spousta z nich míří také do historicky významné Olomouce, se univerzitní tipy mohou hodit do plánů mnoha cestovatelů. Seznam lokací je pestrý a nabízí celkem 21 položek. Univerzitní zajímavosti se nacházejí ve venkovních prostorách i pod střechou, takže je možné je navštěvovat za jakéhokoliv počasí.
Některá místa jsou již lidem dobře známá. Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání ročně navštíví kolem 100 tisíc lidí, Lavička Václava Havla je celosvětově symbolickým místem setkávání a velké streetartové malby na budovách univerzitních kolejích se v posledních letech dočkaly velké mediální pozornosti. Olomoucká univerzita však nabízí i mnoho skrytých perel. Parkánové zahrady u filozofické fakulty a rektorátu na návštěvníky dýchnou francouzskou atmosférou versaillského střihu. Terasy na přírodovědecké fakultě nabídnou neokoukaná panoramata věžatého historického jádra Olomouce. Geopark zavede kolemjdoucí do 600 milionů let vzdálené historie. A Umělecké centrum UP s unikátní Kaplí Božího Těla ukážou, jak je možné skloubit starobylé barokní prostory s moderním univerzitním životem.
Komplexnost vybraných míst podtrhují i tipy na gastropodniky v prostorách UP – od svěžích univerzitních bister FreshUP po oblíbené podniky, které se dostaly i do hledáčku Gastromapy Lukáše Hejlíka. A kdyby snad návštěvníci ztratili v univerzitních kulisách pojem o čase, mohou přespat na hotelových pokojích studentských kolejí.
„Většina míst je přístupná celoročně. Rozhodli jsme se však zajímavosti na UP představit během léta, protože o prázdninách je život na univerzitní půdě o poznání klidnější, a návštěvníci tak mají na vše více prostoru. Na závěr se mohou odměnit třeba koupí oficiální turistické známky, která je k dostání v univerzitním obchodě UPoint,“ dodala Gabriela Sýkorová Dvorníková.

roc jap

Reklama

Amazonie - B – Block

Katalog firem » Služby » Hlídání dětí, dětské koutky, baby-sitting

Amazonie je herní centrum v Olomouci, které se nachází v obchodním domě Olomouc CITY! Nabízíme vašim dětem nekonečný proud zábavy v podobě řádění v naší obří průlezce, skákacím ...