Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 20.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Tramtarie zve do Fat cabaretu: Diváky vezme do světa nekonfekčních žen

Kultura

14.3.2023

Nejnovější komedie Divadla Tramtarie uvede diváky do nitra ženské duše, do světa nekonečných diet, do nemilosrdných zkušebních kabinek, do záře reflektorů volby královny krásy i do obýváku vaší tchyně, která má názor na vaši postavu. To vše a mnohem víc v divoké inscenaci o ženách, které žijí v dnešním Česku.

Čtveřice protagonistek: zprava Tereza Toth Čápová, Jana Drgová, Jana Posníková a Dominika Hrazdílková.

Foto: Jan Procházka

Fat cabaret je již čtvrtou premiérou Tramtarie v sezóně 2022/2023 a je uvedena v rámci dramaturgické linie původních autorských her, které píší dramatici přímo pro prkna komorní olomoucké scény. Autorkou předlohy je renomovaná dramatička Anna Saavedra, režie se ujala nedávná umělecká šéfka Divadla Petra Bezruče v Ostravě a jedna z nejúspěšnějších současných režisérek, Janka Ryšánek Schmiedtová. 

Již tradičně se v tramtarijní inscenaci snoubí humor a nadsázka se seriózním tématem, které rezonuje naší současností. Po Druhém životu Veroniky (téma hazardních her), Hřebenu Bruce Willise (mužská plešatost), Láska sex a internety (seznamování přes mobilní aplikace) je tu Fat cabaret, který se zabývá vztahem žen ke svému tělu, potažmo vztahem společnosti k ženskému tělu, se všemi přežitky a stereotypy, které jsou stále kolem nás, a kterých je mnohem víc, než by nás možná napadlo.

Foto: Jan Procházka

Hra Anny Saavedry vznikla netradičním způsobem. Na počátku celého projektu byl krátký dotazník týkající se žen, ženského těla a jeho přijetí, který byl zveřejněn na sociálních sítích. Zajímavostí je, že na výzvu zareagoval asi pětinásobek žen, než se původně očekávalo. Na základě těchto reálných výpovědí vznikl text hry. Před zahájením samotného zkoušení inscenace se herecký tým rovněž seznámil s názory a postřehy žen, které se těmito tématy dlouhodobě zabývají, a to se socioložkou Lucií Jarkovskou, známou z brněnského uskupení Duo docentky, a s Ridinou Ahmedovou, autorkou podcastu Sádlo a zakladatelkou projektu Moje tělo je moje.

„Anna Saavedra vycházela při psaní z dotazníků, které nám anonymně vyplnilo více než šest set žen – a to často není veselé čtení, i když sdílení těch zkušeností bývá osvobozující. My se budeme snažit, aby inscenace ve výsledku byla lehce absurdní tragikomedie, na konci které by mohl být alespoň malý střípek smíření," řekla Janka Ryšánek Schmiedtová, režisérka inscenace.
Výsledná inscenace je přes nelehké téma humornou energií překypující mozaikou, skládající se z výstupů stand-up comedy, komediálních scének, voicebandu, chytlavých písní či parodujících tanců. Fat cabaret hovoří k divákům hlasem sebevědomým a provokativním, zároveň ale také humorným a jistojistě zábavným, který má potenciál zaujmout a povzbudit nejen ženy v publiku, ale nepochybně i muže.

Tvůrčí tým inscenace je až na jednu výjimku ženský. Režisérkou inscenace je Janka Ryšánek Schmiedtová, autorkou předlohy je Anna Saavedra. V hlavních rolích inscenace vystoupí Jana Drgová, Dominika Hrazdílková, Tereza Toth Čápová a také Jana Posníková, bývalá členka Tramtarie, která je v současnosti členkou činohry Moravského divadla Olomouc, která se jako hostující herečka vrací do Tramtarie po téměř čtyřech letech. Autorkou scény a kostýmů je talentovaná Julie Ema Růžičková. Jediným mužským zástupcem v týmu je autor scénické hudby a písní Mario Buzzi. Textařkou písní je autorka Anna Saavera.

Premiéra se uskuteční dnes v 19:00 v Divadle Tramtarie a je beznadějně vyprodaná, stejně jako repríza 16. března. V době vydání článku zbývaly dvě vstupenky na reprízu 23. března.