Reklama

Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena, venku je -0.1 °C

Tramtarie před Vánoci uvede Amélii z Hejráku. Autorská komedie nabídne příběh plný dobrých skutků i zázraků

Kultura

16.12.2021

Autor: red

Zbrusu nová komedie volně inspirovaná slavným filmem J. P. Jeuneta je v Tramtarii v pořadí druhou premiérou aktuální sezóny. Její autor a zároveň režisér Vladislav Kracík zasadil poetický děj do kulis olomouckého sídliště na ulici Heyrovského, kde rozehrál poutavý příběh o sousedském soužití, lidské laskavosti a drobných zázracích, které mohou obrátit náš život k lepšímu. V titulní roli se představí Dominika Hrazdílková. Premiéra se uskuteční v neděli 19. prosince 2021.

Poetika na scénu Divadla Tramtarie neodmyslitelně patří. Inscenace jako A za Tracym Tygr, Romance pro křídlovku nebo Pěna dní v minulosti tvořily tuto výraznou dramaturgickou linii divadla, která svým neotřelým pojetím nabízela divákům naprosto jedinečný zážitek. A Amélie z Hejráku nebude výjimkou. 

V této inscenaci pracují její autoři zejména s poetikou městskou. Díky fantaskním obrazům se tak i to nejobyčejnější místo, jako je obývák panelákového bytu, může proměnit ve scénu z akčního filmu, cirkusovou manéž nebo malířské plátno. Očima hlavní hrdinky diváci totiž neuvidí obyčejný svět na ponurém sídlišti, ale svět plný dobrodružství a barev, svět, ve kterém prší lentilky a staré dámy nosí účesy z cukrové vaty. Takové maličkosti totiž pomáhají Amélii bojovat s všedností a nudou životní reality.

Právě myšlenka, že někdy stačí pouhá maličkost, která rozhýbe náš život k velkým a podstatným změnám, je ústředním motivem nejnovější inscenace Divadla Tramtarie. Hlavní hrdinka je tak díky své schopnosti vnímat detaily ve svém okolí a zároveň nezkrotné touze pomáhat lidem kolem sebe v kulisách tohoto příběhu tím pověstným kamínkem, který strhne celou lavinu. Dalším výrazným prvkem je i motiv osamělosti a snahy se z ní vymanit a najít si své místo mezi lidmi. I zde jsou to právě jen nepatrné projevy laskavosti, které hrdiny inscenace svádí stále blíž a blíž k sobě navzájem.

Hlavní hrdinka Amélie žije na olomouckém sídlišti zvaném Hejrák. Amélie pracuje v pekárně, žije sama a půjčuje si od tety Jiřiny na nájem. Její největší radostí je vylézt na střechu 13 patrového domu a starým vojenským dalekohledem po otci pozorovat život za okny protějšího domu. I když jeho obyvatele nikdy nepotkala, moc dobře je zná a považuje je tak trochu za své přátele. Sousedské soužití v pozorovaném domě však není zdaleka tak idylické, jak si ho Amélie díky své nezkrotné fantazii představuje. Nerudný důchodce Strmisko, svérázná matka Vanda, vystresovaná studentka Karolína, frustrovaná policistka Lucie a nesmělý Libor spolu totiž trošku bojují. Vlastně hodně. Obzvlášť od té doby, co se k rušení nočního klidu, nevyneseným odpadkům a ztraceným peněženkám přidal zhasínací fantóm, který svým pravidelným vypínáním pojistek dohání k šílenství celý dům. A tak se jednoho dne Amélie rozhodne, že změní jejich životy. Samozřejmě k lepšímu.

"Pokud budeme mít v životě štěstí, i my možná potkáme takovou Amélii, která přijde a zcela nezištně udělá náš život lepším. Jen tak, pro radost. Inscenace je odrazem nejčistší víry v lidstvo, víry v to, že stačí málo, a můžeme se mít na světě o něco líp. I když by to mělo znamenat "pouze" pozdravit na chodbě souseda, podržet někomu dveře, usmát se na prodavačku nebo obejmout toho, kdo to zrovna potřebuje," uvádí Tereza Matějková, dramaturgyně inscenace.

V hlavní roli Amélie se představí Dominika Hrazdílková. V dalších rolích vystupují Petra Konev Čiháková, Barbora Šebestíková, Alena Makayová, Marek Zahradníček a Vít Hofmann z Divadla Šumperk.