Reklama

Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, venku je 5.6 °C

Tipy na víkend: jarní Flora, Tvarůžkový festival, Sbírka potravin, Mineral-Expo, předsletová konference čarodějnic i grilované sele

Tipy a názory

22.4.2022

Lenka Šimková

Zkrácený pracovní týden je za námi a máme tady další víkend. A koná se toho opravdu hodně! Náměstí provoní tvarůžky, pokračuje jarní Flora, čeká nás Mineral-expo, Šantovské trhy, divadelní představení i koncerty, ale proběhne také předsletová konference čarodějnic a na své si přijdou i milovníci grilovaného selátka. Podívejte se, co všechno se o víkendu chystá a nechte se inspirovat. ;)

Pátek

08:00 / Den Země pro nejmenší / Rozárium
09:00 / Weekend Brunch / And the Story Begins
09:00 / Flora Olomouc 2022 / Výstaviště Flora
10:00 / Mokré zlato 2022 / Výstaviště Flora
17:00 / JAMU 5 / Reduta
18:00 / Florencie a galerie Uffizi / Art Rubikon
18:30 / Lea Vítková zve na… Operetní okénko / Arcidiecézní muzeum
19:00 / MimoOS: NO ON / Divadlo na cucky
19:00 / Chlap na zabití / Divadlo na Šantovce
20:00 / Večerní prohlídka Flora Olomouc / Výstaviště Flora
20:00 / Marco Mendoza & support Bulvaar / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Ve čtvrtek začala jarní etapa Flory Olomouc, kterou můžete navštívit až do neděle. Největší svátek květin se letos koná po dvouleté odmlce. Jeho hlavní expozice v pavilonu A nese název Květy a světy a znázorňuje koloběh života. V pavilonu E pak čeká návštěvníky v celé Evropě ojedinělá sbírka bonsají. Mimo to se můžete těšit na zahradnické trhy a bohatý doprovodný program. Třeba už dnes od 20:00 proběhne oblíbená večerní prohlídka ústřední expozice. 

Foto: Jan Procházka

Ve čtvrtek začala jarní etapa Flory Olomouc, kterou můžete navštívit až do neděle. Největší svátek květin se letos koná po dvouleté odmlce. Jeho hlavní expozice v pavilonu A nese název Květy a světy a znázorňuje koloběh života. V pavilonu E pak čeká návštěvníky v celé Evropě ojedinělá sbírka bonsají. Mimo to se můžete těšit na zahradnické trhy a bohatý doprovodný program. Třeba už dnes od 20:00 proběhne oblíbená večerní prohlídka ústřední expozice. 

Od pátku až do neděle chystá kavárna And the Story Begins Weekend brunch. Po všechny tři dny se v čase od 9 do 14 hodin můžete těšit na sladké i slané dobroty, které si vychutnáte v horním patře kavárny. 

V pátek odpoledne můžete zajít také do Reduty na koncert JAMU 5. Moravská filharmonie vytvořila ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU v Brně speciální koncertní řadu pro talentované studenty, budoucí dirigenty a jejich absolventské výkony. A dnes v 17 hodin proběhne již pátý koncert této řady a vy můžete být u toho!

V Divadle na Šantovce se v pátek večer můžete těšit na kulturní zážitek, prostřednictvím kterého spojíte příjemnou zábavu s charitativní pomocí. Od 19 hodin se zde uskuteční benefiční představení Chlap na zabití. Výtěžek ze vstupného věnuje divadlo prostřednictvím Nadace rodiny Morávkových na výcvik asistenčního psa pro handicapovanou Ivanku. Více zde →

V Bounty Rock Cafe čeká od 20 hodin návštěvníky skvělý rockový zážitek. Do Olomouce se totiž vrací fenomenální baskytarista Marco Mendoza, který je jedním z nejvytíženějších a nejvyhledávanějších baskytarových hráčů současné epochy.

Sobota

08:00 / Mistrovství Moravy Street disciplín / Sportovní hala UP
09:00 / Sobotní jógové a meditační dopoledne s Lídou / Art Rubikon
09:00 / Minikurz háčkování I. / Art Rubikon
09:00 / Weekend Brunch / And the Story Begins
09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠ polytechnická
09:00 / Flora Olomouc 2022 / Výstaviště Flora
10:00 / Předsletová konference čarodějnic / zoo Olomouc
10:00 / Mezinárodní den památek / hrad Šternberk
10:00 / Šantovské trhy / u Galerie Šantovka
10:00 / Olomoucký tvarůžkový festival / Horní a Dolní náměstí
13:00 / Grilování selete / Kateřinská 10
19:00 / Jaromír Nohavica a Boží mlýny / Divadlo na Šantovce
19:00 / Police Symphony Orchestra / Reduta
20:00 / Joe Carnation Band / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

Pokud půjdete v sobotu přes centrum, tak se můžete v pivnici Kateřinská 10 zastavit na kousek grilovaného selátka a lok dobrého piva. K tomu všemu vám zahraje kapela TOLIK. Začátek akce je ve 13 hodin. 

Na sobotu 23. dubna připadá jarní termín Sbírky potravin - celorepublikové dobročinné akce. Od 8 do 18 hodin tak můžete nakoupit potraviny a drogerii pro potřebné ve většině supermarketů i ve vybraných drogeriích. Mezi konečné příjemce potravinové pomoci patří opuštění senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova, handicapování a spousta dalších lidí, kteří se ocitli v nouzi. Více zde →

V sobotu a v neděli provoní olomoucké Horní i Dolní náměstí syrečky. Po oba dny se bude konat již pátý ročník Tvarůžkového festivalu, který je spojený s ochutnávkou vybraných specialit a regionálních piv. Těšit se můžete ale i na jarmark regionálních produktů, tvarůžkový obchůdek, kuchařskou show i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Více zde →

Po oba víkendové dny proběhne také MINERAL-EXPO Olomouc. Všichni příznivci přírodních kamenů, fosílií, šperků a kamenných dekorací by tak měli zavítat do budovy SŠ polytechnické na prodejní výstavu minerálů. 

Jelikož se blíží pálení čarodějnic, tak by malým čarodějkám a čarodějům neměla uniknout předsletová konference čarodějnic v Zoo Olomouc. Zdokonalíte se v čarodějnictví, naučíte se rozpoznávat důležité byliny, míchat lektvary i létat na koštěti.

S dětmi si můžete udělat také výlet na hrad Šternberk, kde budou probíhat speciální komentované prohlídky s restaurátory v rámci mezinárodního dne památek. V prostorách hradu budou mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. 

V Divadle na Šantovce vás v sobotu od 19 hodin čeká zcela unikátní koncert Jaromíra Nohavici, který sám zazpívá své písně z inscenace Moravského divadla Boží mlýny v působivých aranžích Filipa Tailora a jeho kapely. Pokud jste představení Božích mlýnů již viděli, máte nyní jedinečnou příležitost poslechnout si písně z představení v podání samotného autora, případně se na inscenaci navnadit.

A o hudební zážitek nepřijdete ani v olomoucké Redutě, kam se svým vystoupením zavítá mladý symfonický orchestr z Police nad Metují Police Symphony Orchestra. Čeká vás čerstvě vyladěný repertoár filmové, klasické i populární a swingové muziky v symfonických aranžích.

Neděle

09:00 / Weekend Brunch / And the Story Begins
09:00 / MINERAL-EXPO Olomouc / SŠ polytechnická
09:00 / Flora Olomouc 2022 / Výstaviště Flora
10:00 / Olomoucký tvarůžkový festival / Horní a Dolní náměstí
10:00 / Velká detektivní pohádka / Divadlo na šantovce
10:00 a 14:00 / Jak byla vosa Marcelka ráda, že je / Moravské divadlo
15:00 / Pianothéka v Šantovce / Galerie Šantovka
16:00 / Miro Jaroš - Vaše Najobĺúbenejšie / kino Metropol

Pátek - Sobota - Neděle

V neděli máte poslední možnost navštívit po dvouleté pauze jarní Floru. Zároveň si můžete naposledy vychutnat tvarůžkové speciality na obou náměstích. Obě akce dokonce propojuje turistický vláček. ;)

S dětmi můžete během nedělního dopoledne zajít třeba do Divadla na Šantovce, kde je od 10 hodin čeká Velká detektivní pohádka - pohádka se spoustou legrace, nečekaných rozuzlení a troškou dopravních značek. Součástí představení je Šantíkovo tvoření pro děti v koutku před divadlem.

Také Moravské divadlo chystá na neděli divadelní pohádku pro děti. Divadlo loutek Ostrava sem přiveze pohádku o síle kamarádství s názvem Jak byla vosa Marcelka ráda, že je. Zajít na ni můžete dopoledne v 10 hodin nebo odpoledne ve 14 hodin.

Odpoledne se od 15 hodin můžete v prvním patře Galerie Šantovka těšit na populární Pianothéku - vystoupení Richarda Pogody (klavír) a Miroslava Švihálka (saxofon). Během dvou hodin se tak můžete zaposlouchat do tří písničkových sad a vstup je samozřejmě zdarma.

Přejeme hezký víkend!