Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Tipy na víkend: Svatomartinské trhy i víno, vypečené husy, Sbírka potravin, koncerty, divadlo i festival kreativity

Tipy na víkend

10.11.2023

Lenka Šťastná

Týden se nám chýlí ke konci a víkend klepe na dveře. Jaké budou volné dny tentokrát? Předně se ponesou na svatomartinské vlně, protože v sobotu na Horním i Dolním náměstí vypuknou svatomartinské trhy a z restaurací se ponese všudypřítomná vůně vypečených husiček. Ale bude toho mnohem víc! Podívejte se, co všechno víkend přinese...

Kam na husu?

Křupavá kůrčička, variace knedlíků, šťavnaté zelí a neodolatelná vůně, která vás rozhodně nenechá chladnými – přesně takhle vypadají svatomartinské hody v Olomouci. Pečená husa na svátek svatého Martina je českou tradicí, která stojí za to. Kam všude se můžete na husí hody vypravit? Podívejte se na přehled restaurací, kde si tuto českou delikatesu můžete vychutnat..

Pátek

16:00 / Přístavy neklidu s Grazynou Borowik / Muzeum umění
17:00 / Míša Růžičková: Hurá za dobrodružstvím / kino Metropol
18:00 / Dan Jun & Jiří Kabát / Kostel ČCE
18:30 / Lea Vítková zve na... Soprán od baroka po romantismus / Arcidiecézní muzeum
19:00 / Kabaret Nahatý Shakespeare / Divadlo Tramtarie
20:00 / Parní Lucie / Bounty Rock Cafe
20:00 / Aiko / Jazz Tibet Club
20:00 / English Stand-up Comedy Night / Telegraph

Pátek - Sobota - Neděle

V pátek odpoledne můžete i s dětmi zajít do kina Metropol, kam po delší době opět zavítá Míša Růžičková. Čeká vás písničkový pořad protkaný příběhem, který vás provede na cestách za dobrodružstvím. Představení je vhodné pro děti od 2 let a začátek je v 17 hodin.

V kostele České církve evangelické v Blahoslavově ulici proběhne od 18 hodin koncert, na kterém ke klavíru usedne Daniel Jun a na violu zahraje Jiří Kabát. Zazní hudba Antonína Dvořáka, Roberta Schumanna, George Gershwina a dalších.

Jen o půl hodiny později zve všechny příznivce hudby do Arcidiecézního muzea Lea Vítková, a tentokrát půjde o koncert z názvem Soprán od baroka po romantismus.

V pátek večer nebude nouze ani o zcela jiný repertoár. Od 20 hodin vás v Jazz Tibet Clubu čekají zasněné tóny, neony, energické vystoupení a ojedinělá atmosféra. Přesně to sem přiveze Aiko, japonská zpěvačka, která vyrostla v Česku. 

A nechybí ani pravidelný páteční koncert v Bounty Rock Cafe. Tentokrát zde od 20 hodin vystoupí Parní Lucie - kapela, která má v repertoáru především skladby kapely Lucie.

Sobota

08:00 / Šantovské trhy / Galerie Šantovka
09:00 / Tematicky tvořivé sobotní dopoledne pro děti / Art Rubikon
09:30 / Čechova Olomouc / Slovanský dům
10:00 / Martinské prohlídky / hrad Šternberk
10:00 / Maker faire Olomouc 2023 / Výstaviště Flora
11:00 / Svatomartinské trhy / Horní náměstí
11:00 / Svatomartinská Olomouc / Dolní náměstí
14:00 / Slaměné vánoční ozdoby / Vlastivědné muzeum
14:00 / Svatomartinské zahájení Punče / Kateřinská 10
15:00 / Baletní dílna: Obraz D. Graye / Moravské divadlo
16:00 / Pan Scrooge / Moravské divadlo
17:30 / Koncert ke 140. výročí narození prof. Bedřicha Antonína Wiedermanna / Červený kostel
20:00 / Distant Bells: Pink Floyd Tribute / Bounty Rock Cafe

Pátek - Sobota - Neděle

V sobotu, a tentokrát i v neděli, se můžete opět těšit na oblíbené Šantovské trhy, na kterých si před obchodním centrem můžete nakoupit zeleninu, ovoce, sýry nebo uzeniny od místních farmářů, ale také další zajímavý sortiment. Trhy budou v Šantovce probíhat od 8 do 18 hodin.

Během soboty bude probíhat také jedna z největších republikových dobročinných akcí - Sbírka potravin. Lidé mohou nakoupit potraviny a drogerii pro potřebné hned v několika supermarketech a drogeriích v Olomouci. Veškeré podrobnosti o sbírce se dočtete tady →

Pro děti bude v Art Rubikonu připraveno tematicky tvořivé dopoledne, tentokrát na téma Listopadové mámení. Děti si vytvoří nejen přírodní scenérie se zvířátky. Ta se dají v zajímavých kreacích vykouzlit i z obyčejného barevného papíru. ;)

Po oba víkendové dny pak bude v loutkovém divadla Kašpárkova říše probíhat nesoutěžní přehlídka amatérských loutkářských souborů s názvem Čechova Olomouc, jednotné vstupné na všechny tituly je 100 korun. K vidění bude během dvou dnů ve Slovanském domě celkem 11 inscenací souborů z celé republiky. 

V sobotu můžete zavítat také na Výstaviště Flora, kam se sjedou všichni kutilové, inovátoři a vynálezci. Konat se zde totiž bude populární festival Maker Faire - přehlídka kreativity plná workshopů, otevřených dílen, interaktivních instalací a aktivit. Festival osloví odborníky, rodiny s dětmi i studenty a žáky škol od základní po vysokou. Většina věcí je na festivalu interaktivní a tedy téměř vše lze vyzkoušet na vlastní kůži. Veškeré podrobnosti se dočtete tady →

Výlet si můžete udělat také na hrad Šternberk, kde vás budou čekat speciální Martinské prohlídky. Hradem budou provázet průvodci oblečení v historických kostýmech a jejich výklad bude zaměřený nejen na historii hradu, ale především na legendu o Svatém Martinovi. Prohlídky budou zakončené v Liechtensteiské kuchyni, kde budou připravené ochutnávky martinských specialit a svatomartinského vína.

A o svatomartinské víno nebude nouze ani v Olomouci. V 11 hodin vypuknou na Horním náměstí svatomartinské trhy a hned v 11:11 se bude žehnat mladému vínu. Celým dnem vás bude provázet cimbálová muzika a samozřejmě nebude chybět pestrá ochutnávka letošních vín.

Také na Dolním náměstí se můžete těšit na svatomartinské vinné slavnosti. Zde se můžete těšit na jednadvacet vinařství z Moravy a k ochutnání budou i mladá vína z Rakouska. Po celý den vás čeká doprovodný kulturní program a večer proběhne i ohňová show.

Naladit se můžete i na vánoční vlnu. Moravské divadlo s listopadem pomalu najíždí na vlnu oblíbených vánočních titulů, a tak vás v sobotu odpoledne čeká inscenace Pan Scrooge podle Charlese Dickense. Inspirací pro příběh se stala jeho legendární Vánoční koleda, která vypráví příběh o neočekávané morální přeměně hamižného obchodníka Ebenezera Scrooge, ke které dojde během jediné mimořádné noci. Začátek je v 16 hodin.

Neděle

08:00 / Šantovské trhy / Galerie Šantovka
10:00 / Čechova Olomouc / Slovanský dům
10:30 / Večerníček na cestách / Reduta
11:00 / Svatomartinské trhy / Horní náměstí
11:00 / Svatomartinská Olomouc / Dolní náměstí
14:30 / Únos ze serailu / Moravské divadlo
15:00 / FBS Olomouc - FBC ČPP Bystroň Group Ostrava / Čajkaréna
15:30 / Dlouhý, Široký a Bystrozraký / kino Metropol
18:00 / SK Sigma Olomouc vs. SK Slavia Praha / Andrův stadion
18:30 / Pravidla úklidu / Divadlo na cucky
19:00 / Kabaret Nahatý Shakespeare / Divadlo Tramtarie

Pátek - Sobota - Neděle

Šatovské trhy můžete tentokrát navštívit i v neděli. Stejně tak si můžete zajít na svatomartinská vína na Horní i Dolní náměstí. Na obou náměstích bude program probíhat od 11 do 20 hodin.

S dětmi si v neděli dopoledne můžete zajít do Kašpárkovy říše na některou z loutkových pohádek či Reduty, kde vás čeká Večerníček na cestách z cyklu koncertů pro rodiče s dětmi. Těšit se můžete na nejznámější pohádkové melodie a hlavně můžete pomoci Večerníčkovi rozplést zamotané klubíčko pohádek.

Moravské divadlo zve už ve 14:30 na komickou operu Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu. Čeká vás příběh lásky, beznaděje i velkorysosti v kulisách tureckého paláce. Hudební dílo, jež vyniká bohatostí pěvecky náročných árií a průzračnou instrumentální virtuozitou, v Moravském divadle nastudoval Miloslav Oswald.

A nechybí ani odpolední pohádka pro děti. Tentokrát vás od 15:30 čeká v kině Metropol Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Veselá výpravná pohádka litvínovského divadla s písničkami o tom, že opravdoví přátelé mohou společně dokázat velké věci a také o tom, že někdy je třeba otevřít 13. komnatu, abychom našli tu pravou princeznu.

V neděli si na své přijdou i sportovní fanoušci. Od 15 hodin budou v Čajkaréně hrát olomoucké florbalistky proti FBC ČPP Bystroň Group Ostrava. A od 18 hodin se na Andrově stadionu utká Sigma Olomouc s SK Slavia Praha.

Přejeme hezký víkend!