Reklama

Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan, venku je 21.8 °C

Tipy na jarní výlety: plavte se po řece, navštivte hrady i zámky, prozkoumejte taje jeskyní a vydejte se za poznáním

Tipy na výlety

6.3.2024

Lenka Šťastná

Jaro se nezadržitelně blíží a je jako stvořené pro výlety s rodinou či přáteli! Máme pro vás několik tipů, kam vyrazit za zábavou i poznáním - ať už máte volné odpoledne, nebo si chcete užít pohodový víkendový den. A nejen samotná Olomouc, ale také okolí má rozhodně co nabídnout... ;)

ZÁBAVA V CENTRU MĚSTA

PLAVBY OLOMOUC
Plavby:
 na základě rezervace
Kontakt: www.plavbyolomouc.cz 
I tento rok se můžete těšit na jedinečné plavby po řece Moravě. Zatím ještě plavby nebyly zahájeny, ale o tenhle zážitek byste se rozhodně neměli připravit, a tak sledujte Facebook Plaveb Olomouc, kde najdete všechny novinky a aktuality. Sezóna 2024 by se naplno měla rozjet na přelomu března a dubna a letos se můžete těšit i na speciální plavby v rámci Dnů vody, které proběhnou od 19. do 22. března na náplavce.

OLOŠLAP
Jízdy Ološlapem:
 je třeba rezervace
Kontakt: www.oloslap.cz 
A hned další skvělý tip od již zmíněného provozovatele! Jestli toužíte po netradičním zážitku v centru města, nebo chcete vaše přátele seznámit s historickým centrem, oslavit narozeniny či se rozloučit se svobodou, pak je Ološlap skvělou volbou. Slouží také jako pojízdný pivní bar. Během jízdy tak můžete sledovat krásy města za doprovodu hudby a osvěžit se pivem z pivovaru Chomout. A na výběr máte ze dvou skvělých Ološlapů!

BOWLAND
Adresa:
 Polská 1, Galerie Šantovka
Otevírací doba: PO-PÁ 11:00-22:00; SO-NE 09:00-22:00
Kontakt: www.bowland-center.cz
Jestli máte rádi týmové hry, pak vyrazte do Šantovky na bowling. Bowlingové centrum s 18 profesionálními drahami a nejmodernějším softwarem na trhu čeká jen na vás. Celý prostor centra Bowland je klimatizovaný a je nekuřácký. K dispozici máte i WIFI připojení zdarma. Navíc si v sousedícím Lobsteru můžete dát i něco dobrého k jídlu. ;)

Ololoď Marie Terezie

Bowland

Foto: Plavby Olomouc, archiv redakce

KAPRODROM
Adresa:
 za ulicí Andělská, Olomouc
Otevírací doba: denně 08:00-20:00
Kontakt: www.kaprodromklub.cz 
Ideální tip pro celou rodinu. Tady zažijete nejen vzrušující chvíle při rybolovu, ale najdete tu i klid a odpočinek v přírodním areálu kousek od centra. Pro nejmenší je zde lanové centrum, pískoviště a spousta dalších atrakcí. Dobré jídlo si můžete dát v restauraci, kde se pro vás připravují čerstvé ryby a jiné grilované speciality. A i když třeba nerybaříte, můžete využít pramice, houpačky, stolní fotbálek a další.

PEVNOST POZNÁNÍ
Adresa: 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky)
Otevírací doba: PO zavřeno; ÚT-PÁ 09:00-17:00; SO, NE 10:00-18:00
Kontakt: www.pevnostpoznani.cz 
Pevnost poznání je interaktivním univerzitním muzeem, kde si zábavu najdou nejen děti, ale také dospělí. V muzeu je k vidění několik zajímavých expozic. Koná se tu řada poutavých akcí, děti mohou navštěvovat nejrůznější kroužky a příměstské tábory, které jsou zde pořádány. V současné době je ještě stále uzavřené planetárium. Pro veškeré informace o nejnovějších událostech či akcích sledujte web.

VETERAN ARENA
Adresa: 
Sladovní 103/3
Otevírací doba: 
Momentálně zavřeno. Otevřít by se měla opět v květnu.
Kontakt: 
www.veteranarena.cz 
Muzeum historických automobilů je jedno z největších, veřejně přístupných muzeí svého druhu v České republice. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete zde i největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů "Z" vyrobených ve Zbrojovce Brno (Zetka). A na své si přijdou i milovníci historických motocyklů. Zkrátka ideální místo pro milovníky aut, motorek a historie...

Veteran Arena

Minigolf

Foto: Jan Procházka

MINIGOLF OLOMOUC
Adresa: areál LOKO, 17. listopadu 3
Otevírací doba: pondělí-pátek 13:00-20:00; sobota, neděle, svátky 10:00-20:00
Kontakt: www.minigolfolomouc.cz 
Minigolf se pyšní tím, že je atrakcí pro všechny od jednoho roku do stovky. Pokud si chcete užít s rodinou či partou přátel zábavu na čerstvém vzduchu, ale zároveň máte soutěžního ducha, určitě sem zajděte. 

PAINTBALL GAME OLOMOUC
Adresa: Tř. Míru 1
Otevírací doba: dle rezervace
Kontakt: www.pgo.cz 
Tip pro všechny, kteří milují adrenalin. Paintballový areál je vybudován v prostorách Tereziánské pevnosti postavené v roce 1854. Díky dispozici pevnosti si můžete zahrát uvnitř ve dvou patrech, z čehož přízemí je kompletně nasvíceno. Dále si můžete zahrát venku na hřišti z vojenských beden nebo na travnatém hřišti s nafukovacími překážkami. Zábava zaručena.

Krokodýlek

Jump Academy

Foto: Jan Procházka

KROKODÝLEK OLOMOUC
Adresa: Florykova 556
Otevírací doba: NE-ČT 10:00-19:00, PÁ-SO 10:00-20:00
Kontakt: www.krokodylek-olomouc.cz 
Krokodýlek je největší zábavní park v kraji. Nabízí přes 25 úžasných atrakcí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Můžete se těšit na pětipatrovou prolézací klec, lanové centrum, bazén s lodičkami, motorkovou dráhu, sedm metrů vysokou horolezeckou stěnu a mnoho dalšího. Součástí je i restaurace a pro děti zde můžete uspořádat narozeninovou oslavu. Skvělý tip, když je venku nevlídno...

JUMP ACADEMY OLOMOUC
Adresa: Olomoucká 1715/90, Olympia Olomouc
Otevírací doba: denně 09:00-20:00 (poslední vstup v 19:00)
Kontakt: www.jumpacademy.cz/olomouc 
Jump Academy Olomouc je trampolínové centrum pro děti a dospělé. Přijďte si zaskákat, trampolíny na vás čekají! Zažijte spoustu zábavy a tréninku. Jump aréna nabízí hned několik druhů atrakcí, ty jsou vyrobené z kvalitních materiálů a díky vysokým bezpečnostním standardům splňují ty největší požadavky na bezpečnost. Jump park je charakteristický i tím, že na účastníky dohlíží animátoři a trenéři. A dá se tu uspořádat i narozeninová oslava.

JUMP FAMILY OLOMOUC
Adresa: Pražská 255/41, Olomouc City
Otevírací doba: PO-PÁ 13:45-19:00, SO, NE + svátky 8:45-19:00
Kontakt: www.jumpfamily.cz/olomouc 
Skočte do jump arény v Olomouci a prožijte nekonečné množství zábavy. Čeká na vás hřiště snů plné trampolín i jiných atrakcí pro celou rodinu, včetně nejmenších. Nezáleží na tom, kolik toho umíte. Kvalifikovaní trenéři vám rádi pomohou s prvními skoky i náročnějšími triky. Přijďte se sem vyskákat ze všedních starostí, zlepšit fyzičku nebo zničit ratolesti... 

Safari vláčkem se v Zoo Olomouc projedete přes všechny kontinenty

Foto: Jan Procházka

KAM NA VÝLET V OKOLÍ

ZOO OLOMOUC
Adresa: Darwinova 29, Svatý Kopeček
Otevírací doba: březen 09:00-17:00; od dubna 09:00-18:00
Kontakt: www.zoo-olomouc.cz
Zoo na Svatém Kopečku je oblíbeným cílem výletů zejména rodin s dětmi. Místní zoologická zahrada patří k těm nejhezčím a je to zkrátka ráj pro děti i dospělé. Nabízí možnost prohlídky vzácných druhů živočichů v několika pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, unikátní 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž (nic pro slabé nátury) a také jízdu safari vláčkem, která je konečně kompletní a vy tak můžete projet všechny kontinenty! Velkou výhodou je občerstvení takřka na každém rohu. Připravte se, že tu nějakou dobu strávíte...

LANOVÝ PARK VEVERÁK
Adresa: 100 m za východem ze ZOO
Otevírací doba: duben-květen víkendy a svátky 10:00-17:00; červen víkendy 10:00-18:00
Kontakt: www.veverak-kopecek.cz 
Lanový park se nachází 100 metrů od východu ze ZOO za dětským hřištěm. Nabízí celkem 47 překážek rozdělených do tří tras (DĚTSKÁ, JUNIOR, ZÁKLADNÍ) určených nejširší veřejnosti – dětem od 100 cm výšky, mládeži, dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům a všem, kteří chtějí zažít nevšední dobrodružství v korunách stromů. Sezona 2022 by měla být zahájena na přelomu března a dubna. 

RESORT HRUBÁ VODA
Adresa: Hrubá Voda
Kontakt: www.hrubavoda.cz 
Asi 22 kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku, najdete areál, kde je snad všechno, co potřebujete k dokonalé relaxaci. Je tu bobová dráha, dětské hřiště, minigolf, lukostřelecká aréna, disc-golf, víceúčelové hřiště, speciální Kamzíkova stezka mezi stromy, saunový svět, privátní wellness i ubytování a spoustu dalšího... Dají se odtud také pořádat zajímavé výlety do okolí.

Arboretum Bílá Lhota

Foto: Jan Procházka

ARBORETUM BÍLÁ LHOTA
Adresa: Arboretum, Bílá Lhota
Otevírací doba: duben SO a NE 9:00-17:00; od května ÚT-NE 8:00-18:00
Kontakt: www.arboretumbilalhota.cz
O tom, že je olomoucká botanická zahrada i s přilehlým rozáriem úchvatná, není pochyb. Už jste ale navštívili arboretum v Bílé Lhotě? Ne nadarmo se totiž říká, že jde o jednu z nejkrásnějších zahrad v kraji. ;) Rozkládá na ploše necelých třech hektarů a právem se pyšní titulem Národní přírodní památka. Najdete zde na tři sta různých druhů dřevin z celého světa, mezi nimi i mnoho vzácných a sbírkových dřevin. 

DOUBRAVSKÝ DVŮR
Adresa: Nový Dvůr 243, Červenka
Kontakt: www.doubravskydvur.cz 
Statek Doubravský Dvůr se nachází nedaleko Litovle a navazuje na více než 400 let starou tradici zemědělského hospodaření. Od roku 2013 je součástí statku, na němž se chovají krávy holštýnského plemene, minimlékárna s vlastní prodejnou. Vzniklo tu i příjemné zázemí pro návštěvníky v baru na Dvorku, kde si můžete vychutnat dobrou kávu i s domácí zmrzlinou. Lze domluvit i prohlídka statku - a to jak zážitková pro děti, školní výlety, tak komentovaná prohlídka pro dospělé.

HANÁCKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ
Adresa: Příkazy 54
Otevírací doba: 30. března 10:00-16:00; květen SO-NE a svátky 10:00-16:00; od června ÚT-NE 10:00-17:00
Kontakt: www.nmvp.cz/prikazy 
Skanzen láká na běžné komentované prohlídky, dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce, o Velikonocích se zde konají řemeslné jarmarky, koncerty, filmové projekce, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. 

Sluňákov

Foto: olomouc.eu

LOVECKÁ CHATA
Adresa: Vodní 6, Horka nad Moravou
Kontakt: www.naloveckou.cz 
Lovecká chata v Horce nad Moravou je oblíbeným výletním místem se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce a širokou nabídkou volnočasových aktivit. A co je fajn - mají tu i jízdárnu, takže se vy i vaše děti můžete povozit na koních.

SLUŇÁKOV
Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Kontakt: www.slunakov.cz 
Sluňákov je přesně tím místem, kam se vypravíte, když si chcete odpočinout od civilizace. V moderní nízkoenergetické budově se můžete ubytovat, konají se tu také akce pro celé rodiny, například ekologické večery, tábory, také zajímavé programy či aktivity zaměřené environmentálně.

Hrad Šternberk

Foto: Jan Procházka

NAVŠTIVTE BLÍZKÉ HRADY, ZÁMKY I JESKYNĚ

STÁTNÍ HRAD ŠTERNBERK
Adresa: Horní náměstí 6, Šternberk
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-sternberk.cz 
Státní hrad Šternberk se nachází nedaleko Olomouce a nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou. Původně obranné středověké sídlo ze 13. století s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. 

HRAD BOUZOV
Adresa: Bouzov 8
Otevírací doba: záleží na zvoleném okruhu
Kontakt: www.hrad-bouzov.cz 
Úžasnou podívanou nabízí také Bouzov. Romantický hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Velmi často je vyhledávanou lokalitou filmařů. 

HRAD SOVINEC
Adresa: Sovinec, okr. Bruntál
Otevírací doba: duben ÚT-NE 09:00-17:00; od května ÚT-NE 09:00-18:00
Kontakt: www.mubr.cz/sovinec 
Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, asi 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Nabízí zajímavou podívanou nejen milovníkům historie, ale o víkendech se tu konají skvělé akce pro celé rodiny. Sledujte proto web, ať vám nic neuteče. :)

Hrad Helfštýn

Foto: Jan Procházka

HRAD HELFŠTÝN
Adresa: Hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
Otevírací doba: březen SO-NE 9:00-16:00; duben ÚT-NE 9:00-17:00, od května ÚT-NE, svátky 9:00-18:00
Kontakt: www.helfstyn.cz 
Hrad Helfštýn se nachází asi 3 km od Lipníka nad Bečvou a je jedním z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě. Jeho historie sahá až do 13. století a jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek Olomouckého kraje. V srpnu 2020 se návštěvníkům po téměř deseti letech opět zpřístupnilo torzo hradního paláce a díky unikátní rekonstrukci se tak mohou podívat do úrovní hradu, ve kterých se naposledy procházeli Ditrichštejnové.

ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa: Mánesova 1
Otevírací doba: duben SO-NE, svátky 09:00-16:00; květen-září ÚT-NE, svátky 09:00-17:00
Kontakt: www.zamekcechy.cz 
Klasicistní zámek obklopený parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Zámek nabízí také unikátní filmovou expozici Zdeňka a Jana Svěrákových. 

ZÁMEK PLUMLOV
Adresa: Zámecká 99, Plumlov
Otevírací doba: duben-květen SO-NE, svátky 10:00-18:00; červen ÚT-NE 10:00-18:00
Kontakt: www.plumlov-zamek.cz
Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 až 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna. Ovšem to, co se nyní majestátně tyčí nad Podhradským rybníkem, je původně jen jedno zámecké křídlo ze čtyř plánovaných. Zámek jako takový nebyl totiž nikdy dokončen. Je zajímavý nejen svou historií, ale návštěvníky potěší také akce, které se tu konají.

Javoříčské jeskyně

Foto: Martin Koudelka, Správa Javoříčských jeskyní

MLADEČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Mladeč
Otevírací doba: březen PO-PÁ 10:00 a 13:00; duben ÚT-NE 09:00-15:30; květen ÚT-NE 09:00-16:30
Kontakt: www.caves.cz 
Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, jeskyně jsou opravdu krásné. I tady platí, že byste neměli zapomenout na teplé oblečení a pevnou obuv.

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ
Adresa: Slavětín u Litovle
Otevírací doba: březen PO-PÁ 10:00 a 13:00; duben ÚT-NE 09:00-16:00; květen ÚT-NE 09:00-17:00
Kontakt: www.caves.cz 
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a pevnou obuv.

PUNKEVNÍ JESKYNĚ + MACOCHA
Adresa: Blansko
Otevírací doba: březen ÚT-NE 8:40-14:00; duben-květen pondělí 10:00-16:00, ÚT-NE 8:20-16:00
Kontakt: www.caves.cz
Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu. Od roku 1914 je nedílnou součástí prohlídky Punkevních jeskyní také návštěva dna propasti Macocha, hluboké 138 metrů. Pro velký zájem o prohlídku Punkevních jeskyní doporučujeme si zajistit vstupenku s předstihem online.

Ať už se rozhodnete strávit den v Olomouci, nebo se s přáteli či rodinou vydáte za hranice města, užijte si společné chvíle naplno!