Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 20.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Těšte se na Letní divadelní večery a Shakespearovu Komedii omylů

Kultura

15.7.2020

Autor: red

Shakespearovu Komedii omylů si zvolili studenti Slovanského gymnázia jako titul, kterým pobaví diváky už na začátku příštího měsíce na nádvoří školy. Tamní umělecký soubor Slovanský tyátr odehraje ve dnech 3. až 7. srpna celkem pět představení pod širým nebem, předprodej vstupenek byl již zahájen.

Studenti mají za sebou zatím nekostýmované zkoušky, ale už za tři týdny nádvoří Slovanského gymnázia ožije Letními divadelními večery.

Foto: Slovanský tyátr

"Slovanské gymnázium dlouhodobě podporuje zájmové aktivity studentů, jak v oborech exaktních, tak v oborech uměleckých. Je báječné, že prostory školy neosiří ani v létě," uvedl ředitel Slovanského gymnázia Radim Slouka. "Rodí se zde budoucí úspěchy našich tanečníků i divadelníků. Jsem moc rád, že atrium školy bude oživeno Letními divadelními večery Slovanského tyátru a moc se na představení těším," dodal Slouka. Atrium školy bude pro tento účel vybaveno hledištěm s kapacitou sto míst.

"Letní divadelní večery na SGO" lze navštívit od pondělí 3. do pátku 7. července, vždy ve 20 hodin. Vstupenky za 150 a 100 Kč je možné zakoupit v předprodeji online →

Slovanský tyátr funguje na gymnáziu od roku 2003, pravidelně hraje pro veřejnost na scéně Divadla hudby a Divadla na cucky, pyšní se desítkami prestižních ocenění. Letos jeho plány nabourala pandemie. "Bohužel ta nešťastná situace nastala v době, kdy jsme se chystali na festival s naším posledním titulem, Věcí Makropulos," popsal umělecký šéf Slovanského tyátru Zdeněk Vévoda. "Festival byl zrušen, stejně tak naše další rozjednaná jarní představení i zájezdy a soubor se nějakou dobu stýkal jen formou videokonferencí. Během nich jsme vybírali nový text a zároveň se zrodila myšlenka na letní minifestival. Neměli jsme jistotu, zda taková akce bude vůbec realizovatelná, ale s nadějí a odhodláním jsme se pustili do práce," vysvětlil Vévoda. Podle jeho slov bylo až překvapivé, s jakým nadšením studenti přijali tuto myšlenku za svou a obětovali červenec intenzivnímu zkoušení.

Komedie omylů je Shakespearovou první a také nejkratší komedií. Dochází v ní k záměně dvou párů dvojčat, s čímž je spojena celá řada vtipných situací. "Podstatný ale pro nás byl motiv hrozby smrti, ortel, který je na začátku vyřčen a na jehož odvrácení má jedna z postav necelý den. Čas najednou začne běžet rychleji a postavy se občas chovají až hystericky. Navíc je tu zmíněna důležitá okolnost - jakási karanténa mezi dvěma městy, za jejíž porušení právě čeká jednoho z kupců trest," zdůraznil aktuálnost hry Vévoda. V jeho režii se na plenérové scéně představí šestnáct herců v kostýmech Terezy Tylové a s živým hudebním doprovodem Alberta Pazdery.

William Shakespeare: Komedie omylů

Všechno zlé je k něčemu dobré … aneb Když osud rozdělí rodinné cesty, města spustí závory a ani sám otec Čas není spolehlivý. Živelná groteska s happyendem v ohrožení.

Účinkují: Matěj Telička, Jindřich Krečman, Kryštof Kalhous, Jaromír Kubját, Jakub Skopal, Šimon Dohnal, Erik Slimařík, Vojtěch Kubala, Patrik Zívalík, Judita Hlaváčová, Viktorie Šimečková, Denisa Kafková, Simona Klosová, Eliška Uhlířová, Kateřina Julie Sedláčková, Zdeněk Vévoda / Petr Čechák

Překlad: Martin Hilský
Kostýmy: Tereza Tylová
Hudba: Albert Pazdera
Režie: Zdeněk Vévoda
Vstupné: 150 Kč / 100 Kč (ZTP, studenti, senioři)