Reklama

Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert, venku je 11.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Svobodná Olomouc: Dny evropského dědictví lákají na otevřené památky, open air Cyrana, kino, street art i koncerty

Zprávy z regionu

13.8.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Od 2. do 8. září se kulturní život v Olomouci ponese ve znamení Dnů evropského dědictví. Zájemcům budou zpřístupněny památky a program přinese rozmanitý způsob vyžití. Nabídka je velmi pestrá, podívejte se.

Dny evropského dědictví odstartuje týdenní projekt koncertů a filmových projekcí v letním kině, stejně jako komentované prohlídky na různých místech Olomouce. Hlavní oslavy připadnou na sobotu 7. září, kdy bude na Horním náměstí připraven celodenní program, na němž se představí Folk Art Troupe of Fuchuan Yao Autonomous County Hezhou z Číny, Bodrog Sárospatak z Maďarska nebo Púčik ze Slovenska. Českou hudební scénu zastoupí Lenka Dusilová, The Gardeners, Imperio, Two Men a Vesna.

Po celý týden se Olomoučané i návštěvníci města mohou těšit nejen na zmíněné koncerty či filmová představení v Letním kině Olomouc, ale také na knižní trhyFlerJarmark, dílny pro děti, Sculpture Line. Zlatým hřebem bude bezpochyby páteční open air představení Cyrano z Bergeracu v podání Moravského divadla Olomouc. Startuje ve 20:00. Místa k sezení jsou za 50 korun, místa k stání zdarma.

Do stejného období spadají i Olomoucké lafayettovské slavnosti, tedy divadelní hry v autentických městských kulisách o osobnostech, které se trvale zapsaly do historie města. Ty přiblíží život generála Lafayetta a krále Václava III.

Návštěvníci Olomouce se také mohou těšit na stále více oblíbený Street Art Festival, který se koná od 9. do 12. září. Dvanáctý ročník největšího festivalu velkoformátových maleb ve veřejném prostoru, tzv. murálů, v České republice bude letos slavit svobodu. "Symbolicky jsme pro oslavu vybrali kolej Generála Svobody a kolej J. L. Fishera, kde vzniknou hlavní muralové malby, na svědomí je budou mít umělci Koctel Kahoolawe | ES a Wasp Elder | UK," nastiňují pořadatelé. Festival doprovodí přednáška, videoprojekce, koncerty či workshopy.

Podrobný program Dnů evropského dědictví je zveřejněn na stránce ded.olomouc.eu.