Reklama

Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela, venku je -1 °C

Svatý Valentýn se blíží. Znáte původ svátku zamilovaných?

Tipy a názory

26.1.2021

Lenka Šimková

Každý vyjadřuje lásku jiným způsobem. Někdo ji dává na odiv, jiný si své soukromí střeží. Někdo rád daruje malé drobnosti, květinu, jiný šperky... Jistě se ale všichni shodneme, že lásku bychom měli našim partnerům dávat najevo každý den, a to i beze slov, bez darů. A ne pouze 14. února, jak velí v poslední době velmi oblíbený Valentýn. Svátek, který k nám přišel ze západních zemí a stal se doslova komerčním trhákem. Ale víte, kam vlastně sahá jeho původ a kdo byl svatý Valentýn?

Evropské kořeny
Svátek všech zamilovaných je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia a sahá až do dob antického Říma. V předvečer tohoto dne byly ve starověkém Římě do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho milou. Valentýn, kterého si 14. února připomínáme, byl podle většiny historiků pravděpodobně biskupem z Terni a žil ve 3. století. Legenda praví, že byl popraven kvůli lásce. Císař Markus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Jenže Valentýn mladé páry dál tajně oddával. Byl zatčen a 14. února 269 ho císař nechal popravit. Ale možná to také bylo se svatým Valentýnem trochu jinak, kdo ví...

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Květiny a valentýnky
Tradice obdarovávání květinami právě v tento den je rovněž spojena s biskupem Valentýnem. Podle legendy totiž obdarovával mladé páry pestrými kyticemi z biskupské zahrady.

Zamilované lístečky si lidé psali už ve starověkém Římě a jejich předávání se uskutečňovalo právě v předvečer svátku Lupercalia. Klasické pohlednice - valentýnky - zase pocházejí z Anglie. Tam se dodržoval zvyk na svátek sv. Valentýna posílat milované osobě anonymní dopisy.

Americká tradice
Na Západě obecně, zejména pak samozřejmě v Americe, je svatý Valentýn mohutně oslavován. Konají se velkolepé party, večeře a předávají se květiny a zamilované dary. A právě kvůli místní velké popularitě a tím související pompéznosti se velmi často zapomíná na původ svátku, který je přitom ryze evropský. V samotné Itálii, kde vznikl, je dodnes rovněž velmi populární. A také tady převažuje jeho "komerční" rozměr. I když vzhledem k naturelu Italů je na prvním místě romantika. Zamilované dvojice si dávají dárky a samozřejmostí je dobrá večeře (jak jinak, vždyť láska prochází žaludkem).

Láska prochází žaludkem! A romantickou večeři si můžete připravit i u vás doma. ;)

Foto: Jan Procházka

Valentýn u nás
Oslavy svátku sv. Valentýna v českém prostředí jsou stále ještě poměrně novou záležitostí, avšak i u nás si tento svátek zamilovaných našel řadu příznivců. A tak také tady si každoročně obchodníci mnou ruce, protože v tento den výrazně stoupá počet prodaných květin, drobných pozorností, sladkostí i servírovaných večeří.

A jak hodláte slavit Valentýna vy? Nebo pořád dáváte přednost 1. květnu? Ať je to, jak chce, pořádným polibkem rozhodně nic nezkazíte ani na Valentýna, ani na prvního máje! ;)