Reklama

Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír, venku je 18.1 °C

Svátky písní opět rozezpívají město. Do Olomouce míří pěvecké sbory z Česka i ze zahraničí

Zprávy z regionu

23.5.2022

Autor: red

Od 3. do 4. června proběhne 49. ročník obnoveného mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Stejně jako v uplynulých letech i letos se v rámci něho uskuteční renomovaná pěvecká soutěž Mundi Cantant, jakož i řada nesoutěžních pěveckých vystoupení.

Foto: archiv pořadatele

V tradičním čase prvního červnového víkendu se Olomoucí znovu rozezní hlasy zpěváků pěveckých sborů. Do srdce Moravy letos přijede šestnáct pěveckých sborů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, aby se zúčastnily festivalu Svátky písní Olomouc. Festival nabídne ve dvou dnech svým divákům a posluchačům dva koncerty, osmnáct soutěžních vystoupení a další nesoutěžní vystoupení nejen v historickém centru města.

Festival Svátky písní Olomouc se vrací po nucené odmlce v tradiční podobě. V pátek 3. června 2022 v 19 hodin festival odstartuje Zahajovacím koncertem festivalu v Sokolovně T. J. Sokol Olomouc - Chválkovice.

V sobotu 4. června 2022 od 9:30 pak budou pěvecké sbory soutěžit v rámci prestižní soutěže Mundi Cantant v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc. Tato soutěž vyvrcholí kláním o absolutního vítěze festivalu večer od 19 hodin. Diváci jsou vřele zváni, jak na oba koncerty, tak i na jednotlivé soutěžní bloky.

"Jsem nadšený ze zájmu pěveckých sborů. Upřímně musím říct, že jsme takovou účast pěveckých sborů nečekali. Přece jen, nucená přestávka řadě sborů zkomplikovala činnost," říká předseda pořadatelského spolku, Petr Hýl. Většinu účastníků tvoří sbory mládežnické a dospělé, což nebývalo dříve zvykem. "Pandemie měla bezesporu vliv na pěvecké sbory ve školách. Na rozdíl od minulosti se letos na festival nepřihlásil ani jediný školní pěvecký sbor z ČR," dodává Hýl.

V porotě soutěže Mundi Cantant letos zasedne předseda Unie českých pěveckých sborů, Roman Michálek, dále pak Libor Sládek, sbormistr koncertního oddělení prestižního chlapeckého sboru Pueri gaudentes, Andrea Brown, britská sbormistryně mnoha pěveckých uskupení a vysokoškolská pedagožka, a v neposlední řadě slovenští zkušení sbormistři a porotci sborových soutěží Miroslava Matisová (Smíšený sbor při Konzervatoři J. L. Bella či Otto voce) a Gabriel Rovňák (Bratislavský chlapecký sbor).

Další informace o soutěžních sborech, jejich sbormistrech, porotcích a dalších bodech programu jsou dostupné na webu festivalu →