Reklama

Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej, venku je 3.5 °C

Stodola. Poctivá (nejen) česká kuchyně, pivo z tanku i netradiční tatarák

Tipy a názory

5.12.2022

Jan Procházka

Opravdu poctivá česká kuchyně, pivo z tanku a příjemné posezení. A jako bonus belgický tatarák, jaký si jinde ve městě nedáte. Přitom skoro v centru. To je Stodola, stylová restaurace na Litovelské ulici, která určitě stojí za návštěvu. A ne jednu.

Restaurace Stodola

adresa: Litovelská 7, Olomouc
telefon: 702 117 462
mail: stodolaolomouc@gmail.com
facebook: Restaurace Stodola

Stodola vznikla v prostorách někdejší herny, tu zde ale už nic nepřipomíná. “Chtěli jsme se zaměřit na českou kuchyni, proto jsme hledali i český název. A když jsme zjistili, že tu za domem bývala stodola a maštal, název byl jasný,” usmívá se Jakub Sigmund, který podnik před dvěma lety založil. Hospodářské stavení dosud připomínají klenby, interiér je však moderní a vzdušný. A sedí se tu příjemně, zjišťujeme během povídání s majitelem nad výbornou jedenáctkou. “Máme tu pivní tanky od Starobrna. Jsme si vědomi, že tahle značka neměla moc dobrou pověst, ale hodně věcí se změnilo. Kvalita šla nahoru a když je pivo správně ošetřené - a to u nás je - tak je opravdu lahodné,” vysvětluje Sigmund a představuje i poměrně čerstvou novinku - bitr, což je jedenáctistupňové pivo,  hořkostí připomínající spíše dvanáctku. Je ale lehčí a jak říká majitel, hodně hostů si ho už oblíbilo.

Foto: archiv Stodola

“My jsme ale zaměřeni hlavně na kuchyni, chceme, aby se k nám hosté chodili najíst a vraceli se,” líčí Sigmund. Původní koncept ryze české kuchyně už podnik opustil. “Lidé zkrátka chtějí i panenku a hamburger s hranolkami, takže si ho u nás mohou dát. Nicméně poctivá česká jídla tu stále vaříme.” 

Kuchyni šéfuje Milan Růžička, kuchař, který nabral zkušenosti ve Spojených státech a posléze vařil Na Pekárně u populárního Václava Friče. “Tam získal velké zkušenosti právě s českou klasikou, Frič je v tomhle nekompromisní a Milan jde v jeho stopách,” vyzdvihuje svého šéfkuchaře Sigmund.

Foto: archiv Stodola

Jídelní lístek se mění podle roční doby. “Nechceme na něm mít čtyřicet položek, snažíme se vždy o nějakých sedm až osm jídel, která jsou opravdu top. Takže tam máme různé druhy masa včetně zvěřiny, omáčky… Do toho pak máme vždycky nějakou specialitu týdne,” zmiňuje Jakub Sigmund. 

Od pondělí do pátku sem můžete zajít i na polední menu. “Máme na výběr ze tří jídel, jedno je vždy vegetariánské. Snažíme se to obměňovat, takže často zabrousíme i do mezinárodní kuchyně, aby to bylo pestré,” konstatuje Sigmund.

Speciální gastronomické téma pak mívají i víkendy. “Měli jsme třeba americký, německý nebo mexický… Samozřejmě, když je sezona, děláme chřest, zvěřinu, teď naposledy pochopitelně husy…” doplňuje Sigmund.

Specialitou podniku je tatarák, který tu ovšem připravují jinak, než je v tuzemsku zvykem. “Připravujeme belgickou variantu, která se od té české dost liší. Není v něm vajíčko ani kečup, ale je zjemněný majonézou a bylinkami, na pohled je světlejší a není vám po něm těžko, i topinky jsou dělané nasucho,” popisuje Sigmund. Zákazníci prý byli zpočátku překvapení, dnes už si ale tatarák našel svoje fanoušky, kteří se na něj vracejí. “Je to určitě náš hit, který doporučuji ochutnat,” usmívá se Jakub Sigmund. 

Stodola se hodí i pro různé společenské akce. Kapacita je osmdesát lidí, k dispozici je i salonek pro dalších pětadvacet. V letních měsících je oblíbená zahrádka ve dvoře, kam se usadí sto zákazníků. “Od ledna bychom se rádi vrátili i ke koncertům, které jsme tu občas pořádali. Rádi bychom tu aspoň jednou do měsíce měli nějaké komorní, spíše akustické vystoupení,” zmiňuje Sigmund. A chybět nebudou ani gastronomické akce. “Po velmi úspěšném pivním párování tu budeme mít párování vinné, se speciálním pětichodovým menu. Na to se moc těšíme,” uzavírá Jakub Sigmund.