UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Střední zdravotnická škola: 120 let v plné svěžesti? Možné to je!
Advertorial
11.9.2015
Autor: Helena Kolečkářová
Úctyhodné jubileum letos slaví Střední zdravotnická škola Emanuela Pöttinga. V Olomouci funguje již sto dvacet let, a je tak jednou z nejstarších vzdělávacích institucí ve městě. Dnes tu budoucí zdravotníci studují pod dohledem kvalitních pedagogů v prostředí, které nabízí spojení historických prostor (aula, kaple) i moderně zařízených laboratoří a učeben. Každoročně škola posílá do praxe desítky zdravotních sestřiček. V nabídce je i řada dalších oborů. A co je v dnešní době podstatné? Absolventi školy neplní úřady práce a je o ně velký zájem.

Z historie školy

Historie Pöttingea sahá do 19. století. V zakládacích listinách Ústavu hraběte Pöttinga je zdůrazněno, že město získá školu pro výchovu a vzdělání dívek. Ústav byl slavnostně otevřen 15. září 1895. V září si tedy škola připomíná sto dvacet let existence. Až do roku 1948 byla převážně dívčí veřejnou obchodní školou. Zdravotnické obory se ve škole začaly vyučovat v roce 1948 a postupně se škola orientovala pouze na ně. Stěžejní středoškolské obory jsou od roku 1997 doplněny o obory vyššího odborného vzdělání. Školou, veřejností běžně označovanou jako Pöttingeum, prošlo přes dvacet tisíc absolventů třiceti zdravotnických oborů a působilo zde více než osm set interních i externích učitelů. Budova Pöttingea je kulturní památkou.
„Škola nabízí široké spektrum studijních oborů na střední i vyšší odborné škole. Nosným středoškolským oborem je čtyřletý zdravotnický asistent, kdy se každoročně otevírají dvě až tři třídy. Jednou za dva roky škola otevírá obory asistent zubního technika, laboratorní asistent a nutriční asistent. Studium uvedených oborů je zakončeno maturitní zkouškou.“ vyjmenovává ředitel školy Pavel Skula. „Absolventi nejen naší školy mohou pokračovat ve studiu na vyšší odborné škole v oboru diplomovaná všeobecná sestra, který se otevírá každoročně, a dále v oborech diplomovaný zdravotnický záchranář, diplomovaný farmaceutický asistent, otevíraných jednou za dva roky, a diplomovaný zubní technik, diplomovaný zdravotní laborant (jednou za tři roky). Obor diplomovaný farmaceutický asistent lze studovat i v kombinované formě vzdělávání. Ze zdravotnických škol má naše „zdravka“ největší nabídku oborů v rámci celého Olomouckého kraje,“ uvádí ředitel Skula. Ten si podle svých slov uvědomuje, že výběr školy je pro žáky devátých tříd jedním z klíčových životních okamžiků. „Je to velké rozhodnutí, které často ovlivní celý další život. Samozřejmě, že po maturitě mohou naši absolventi zamířit kamkoliv, my ale nabízíme opravdu perspektivní obory, v nichž naleznou uplatnění,” naznačuje Skula. Práce ve zdravotnictví ale podle něho není pro každého. “Důležité jsou osobnostní charakteristiky, jedná se o práci s nemocnými lidmi, zdravotníci se do nich musí umět vcítit,” upozorňuje ředitel Skula.

Na chodbách tu proto potkáte trochu jiné studenty, než na ostatních středních školách. Hodně se usmívají, jsou ochotní, vstřícní a zvídaví. “Školu jsem si vybrala, protože mám ráda děti a chci se o ně starat,“ zmiňuje se studentka třetího ročníku oboru zdravotnický asistent Kristýna Švecová. Nadšením a chválou nešetří ani mladší studenti: “Vždy jsem chtěla pomáhat lidem,“ svěřuje se druhačka oboru laboratorní asistent Kamila Becková. Její spolužačka Karolína Hlochová ji doplňuje: „Obor laboratorní asistent považuji ve zdravotnictví za výjimečný.“
„Domnívám se, že naše škola je pro studenty atraktivní. Snažíme se vycházet studentům vstříc, nesnižujeme ale při tom laťku. Absolventi odcházejí teoreticky a částečně i prakticky připravení na budoucí povolání. Navíc jim během studia nabízíme spoustu zajímavých aktivit, praxi v zahraniční, jazykové vyžití, pro studenty z větší vzdálenosti máme vlastní domov mládeže…,” shrnuje Pavel Skula.
Školu momentálně navštěvuje sedm set padesát žáků a studentů. Zapojují se do řady aktivit, které škola nabízí. Jde o psychologické, jazykové olympiády, recitační soutěže, osvětové akce pro děti z mateřských škol a prvňáčky, kteří si odnášejí diplomy znalců první pomoci. Také se mohou podílet na programech kulturního klubu, projektech.
V historické budově na Palackého třídě pracuje sto deset zaměstnanců. Škola zaměstnává šedesát pět interních pedagogů. Spolupracuje s odborníky ze státních i soukromých zdravotnických zařízení a sociálních institucí, nejvíce s Fakultní nemocnicí v Olomouci, Lékařskou fakultou UP v Olomouci, Vojenskou nemocnicí v Olomouci a s Poliklinikou ve Šternberku.
Tak taková je stará noblesní dáma s moderním myšlením a vzhledem – olomoucká Střední zdravotnická škola Emanuela Pöttinga. Vše nejlepší ke 120. narozeninám!
Helena Kolečkářová